WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гепатити А, Е - Реферат

Гепатити А, Е - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Гепатити А, Е
ПЛАН
1. Визначення хвороби.
2. Актуальність.
3. Етіологія.
4. Джерело збудника.
5. Прояви епідемічного процесу.
6. Основні напрямки епідеміологічного обстеження.
7. Протиепідемічні залози.
8. Специфічна профілактика.
ГЕПАТИТИ А, Е
Це вірусні хвороби з переважним ураженням печінки, що нерідко перебігають з жовтяницею.
Актуальність. Гепатити А та Е поширені повсюдно, характеризуються високим рівнем захворюваності з періодичним сезонним його підвищенням. Обидва гепатити переважно є хворобою дітей, однак за несприятливих соціально-економічних і гігієнічних умов досить часто реєструються серед дорослих. Високий рівень захворюваності на ці інфекції призводить до знач-них економічних збитків. Гепатит А поширений на всій території України. У 90-і pp. захворюваність населення на гепатит А коливалась від 268 до 303 на 100 тис. населення. Слід зазначити, що дані про розповсюдженість гепатиту А в Україні головним чином ґрунтуються на обліку жовтяничних форм. Хворі з безжовтяничними та субклінічними формами гепатиту, які є основним джерелом збудника в епідемічних осередках, не виявляються. З цього випливає, що істинна інтенсивність епідемічного процесу значно перевищує дані офіційної статистики.
Гепатит Е реєструється переважно в південних областях.
Етіологія. Збудники обох гепатитів - дуже маленькі за розмірами РНК-віруси (27-32 нм). Вірус гепатиту А стійкий до дії різноманітних фізичних і хімічних чинників: при температурі -20 °С вірус зберігається роками. Витримує температуру 60 °С протягом 10-12 год. При кип'ятінні він руйнується за 1 хв. Швидко гине під дією ультрафіолетових променів. Відносно стійкий до дії хлораміну і формаліну. Стійкість вірусу Е до фізичних і хімічних впливів менша.
Джерело збудника. Гепатити А та Е - антропонози їх віруси виявляють у фекаліях хворих. Збудники обох гепатитів виділяються в останні дні інкубаційного періоду, протягом усього початкового (переджовтяничного) періоду хвороби і зрідка, в менших кількостях, - у наступні дні. Оскільки хворих на безжовтяничну форму більшість і їх важко виявити, вони мають основне епідеміологічне значення у розповсюдженні інфекції.
Механізм і шляхи передачі. Обидва гепатити передаються за допомогою фекально-орального механізму. Основну епідеміологічну роль відіграють вода (зокрема при гепатиті Е) і харчові продукти, що іноді зумовлюють епідемії та групові спалахи. Можливе зараження при споживанні ягід і овочів, зібраних з ділянок, які поливали стічними водами та удобрювали фекаліями. Значно рідше трапляється зараження через побутові речі (у дитячих дошкільних закладах).
Прояви епідемічного процесу. Найчастіше вражаються діти та молоді люди. Сезонність при гепатиті А дуже чітка: на сер-пень-грудень припадає до 70 % загальнорічної захворюваності, що пов'язано з ліпшими умовами для реалізації фекально-орального механізму передачі інфекції влітку і восени та тривалим інкубаційним періодом (15-50 діб). Гепатит А характеризується нерівномірністю розподілу на різних територіях, періодичним чергуванням підйомів і спадів захворюваності з інтервалом у 3-5 років і більше.
Сезонність гепатиту Е осіння і весняно-літня, у країнах Азії збігається з сезоном дощів (через забруднення відкритих водойм). На ендемічних територіях спостерігається циклічність з7-8-річними інтервалами. Для гепатиту Е характерний вибуховий характер спалахів з високими показниками захворюваності, що в 5-10 разів перевищують звичайний рівень захворюваності на гепатит А, нерівномірність поширення та низька осередковість у родинах.
Основні напрямки епідеміологічного обстеження. При гепатитах будь-якої етіології з'ясовують дату захворювання та появи жовтяниці, наявність подібних захворювань серед членів сім'ї, дітей у дитсадку, школі, співробітників тощо. Щоб виключити інші види гепатитів, уточнюють, чи не проводились пацієнту за останні б міс. парентеральні маніпуляції (переливання крові та її препаратів, ін'єкції ліків, хірургічні втручання тощо).
Для встановлення факторів і шляхів передачі інфекції вивчають санітарний стан житла чи дитячого закладу, системи водопостачання, харчування, каналізації і т.д.
Протиепідемічні заходи. З метою локалізації та ліквідації епідемічних осередків важливо передусім нейтралізувати джерело збудника. Для цього необхідно:
? якомога раніше (бажано ще у початковому періоді хвороби) виявити та ізолювати хворих;
? в епідемічних осередках встановити спостереження за контактними особами (не рідше 1 разу на тиждень протягом 35 діб при гепатиті А та 40 діб при гепатиті Е) для виявлення ранніх ознак хвороби;
? зі стаціонару реконвалесцентів виписувати за умови повного клінічного одужання і нормалізації біохімічних показників крові.
Для розриву механізму передачі слід; контролювати джерела водопостачання, каналізаційні й очисні споруди, об'єкти громадського харчування тощо; забезпечити належний санітарно-протиепідемічний режим у дитячих, лікувальних, навчальних установах, де може відбутися інфікування;
в епідемічних осередках здійснювати поточну та заключну дезінфекцію 3 % розчинами хлорвмісних препаратів, а також камерну дезінфекцію.
Вплинути на третю ланку епідемічного процесу можна шляхом
? використання специфічної профілактики (при гепатиті А).
Специфічна профілактика. У деяких країнах вироблені інактивовані вакцини з вірусу гепатиту А, розмноженого у культурі тканин. Промисловий випуск таких вакцин здійснюється фірмами Сміт Клайн Бічем (Бельгія) а також Мерк Шарп і Доум (США). Результати їх застосування свідчать про високу епідеміологічну ефективність, яка досягається шляхом створення у щеплених стійкого активного імунітету.
У нашій країні поки що при цій інфекції вдаються лише до пасивної імунізації: застосовують донорський імуноглобулін, що містить високі титри антитіл до вірусу. Створений у такий спосіб пасивний імунітет короткочасний (до 3-4 міс). За наявності особливих епідеміологічних показань здійснюють передсезонну імунопрофілактику (за 2 тижні до початку очікуваного сезонного підйому захворюваності). Планова імуноглобулінопрофілактика показана особам (переважно дітям), котрі контактували з хворими в епідемічних осередках або виїжджають у регіони з високою захворюваністю на гепатит А. Дітям дошкільного віку вводять 0,75 мл, учням молодших класів - 1,5 мл, старшокласникам і дорослим - 3 мл 10 % розчину препарату.
Специфічна профілактика гепатиту Е не розроблена. Вирішальне значення мають санітарно-гігієнічні заходи, спрямовані на запобігання поширенню кишкових інфекцій.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
К.М.Синяк, В.М. Гирін.

 
 

Цікаве

Загрузка...