WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Спеціальні методики електрофорезу: (внутрішньоорганний електрофорез, електродрегінг, пролонгований електрофорез, внутрішньопорожнинний електрофорез) ( - Реферат

Спеціальні методики електрофорезу: (внутрішньоорганний електрофорез, електродрегінг, пролонгований електрофорез, внутрішньопорожнинний електрофорез) ( - Реферат

інтенсивності забезпечує седативний ефект. Пролонгований електрофорез здійснюється з допомогою мініатюрного гальванічного апарата (Мікрострум),який живиться від батарейки " Крона ВЦ". Процедура проводиться безперервно на протязі 24-72г з силою струму 100-200 mkA. Електроди із гравітизованої тканини і гідрофільні прокладки, змочені розчином лікарської речовини, помішують в форми із латекса або харчового поліетилену, що в деякій мірі захищає прокладки від висихання. На тілі хворого формочки закріплюють з допомогою лейкопластиря. Пролонгований електрофорез назначають при ішемічній хворобі серця, гіпертонічній хворобі, лікуванні болевих синдромів у хворих з захворюваннями позвоночника суглобів і м'язево-зв'язкового апарату.
В даний час для більш поширеного використання цього методу рішається питанням з серійним випуском джерел мікрострумів.
Нові можливості в застосуванні лікарського електрофорезу відкрилися у зв'язку з впровадженням в лікувальну практику (універсального неводного поляризуючого розчинника - диметилсульфоксиду (ДМСО). ДМСО- (CH3)2SO - безбарвна, прозора рідина, дуже гігроскопічна, питомою вагою 1,108, молекулярною масою 78,13. Він володіє багатьма властивостями, що привертають медиків і фізіотерапевтів особливо. Властивості ці наступні.
1. ДМСО - диполярный розчинник, що володіє вираженими як іонізуючими, так і комплексообразующими властивостями.
ДМСО є малотоксичним препаратом, що характеризується вираженою фізіологічною активністю і високими терапевтичними властивостями (М. В. Даніленко, Н. М. Туркевіч, 1976).
ДМСО властиві протизапальне і антипиритическое дія, анальгезирующий ефект, бактеріостатична і фунгістатична активність, здатність підсилювати дію багатьох ліків і підвищувати стійкість організму до ушкоджувальної дії низьких температур і радіації. Це з'явилося поштовхом до широкого використання ДМСО в клінічній практиці.
ДМСО не тільки сам добре проникає через клітинні мембрани, але і володіє вираженими транспортуючими властивостями. Він легко проходить і через найважче подоланний гистогематический бар'єр - шкіру. Згідно численним дослідження ям, кількості слідів ДМСО в крові людини виявляються вже через 5 мін після його аплікації на шкіру; максимальна концентрація препарату в крові створюється через 4-6 ч і утримується протягом 36- 72 ч. що характеризується наявністю позитивного і негативного зарядів усередині однієї молекули.
ДМСО здатний зв'язувати іони, зберігаючи при цьому електричний заряд в електричному полі. Ця здатність ДМСО є теоретичним обгрунтуванням можливості його використання як розчинник для ліків, що вводяться електрофорезом.
Диметилсульфоксид не змінює полярності лікарських речовин і їх фармакологічної активності)
З середовища диметилсульфоксиду більшість лікарських речовин при електрофорезі проникають в більшій кількості в порівнянні із звичайним (з водних розчинів) електрофорезом.
При електрофорезі з середовища ДМСО речовина, що вводиться, розповсюджується на всю глибину епідермісу, проникає в товщу дерми і підшкірно-жирову клітковину, тобто декілька глибше, ніж при традиційному електрофорезі.
При електрофорезі з середовища ДМСО лікарські речовини швидше і в більшій кількості проникають в кров, а їх фармакологічний ефект значно зростає.
ДМСО в практиці лікарського електрофорезу може употребляться-, а) для попередньої обробки ділянки шкіри, на якій потім (через 10-15 мін) проводиться звичайний лікарський електрофорез; би) для приготування робочих розчинів, використовуваних для електрофорезу лікарських речовин. Для вказаних цілей можна застосовувати 10-50%-ние розчини (водні) диметилсульфоксиду (марка ХЧ або ОХЧ) або аптечного препарату димексида. Попередню обробку шкіри краще вести 50%-ними розчинами ДМСО. Для електрофорезу водорозчинних ліків рекомендується використовувати 20-25%-ні водні розчини ДМСО, а для електрофорезу трудно- або водонерастворимих препаратів - його 30-50%-ні водні розчини. При приготуванні водонерастворимих або труднорастворимих у воді ліків препарат спочатку розчиняють в концентрованому розчині ДМСО, а потім при постійному збовтуванні додають до потрібної концентрації воду, що дистилює. У останньому техніка і методика лікарського електрофорезу з середовища ДМСО не відрізняється від загальноприйнятої.
Для електрофорезу з середовища ДМСО в даний час використовують аспірин (5-10%-ний розчин в 50%-ному ДМСО), анальгін (5-10%-ний розчин в 25%-ному ДМСО), трипсин (1-2%-ний розчин на 25%-ним ДМСО), лидазу (32-64 ЕД в 25%-ному ДМСО), адебит (2-5%-ний розчин в 25%-ном ДМСО) і ін. Майже всі вказані препарати вводять в організм біполярно (І. Е. Оранський і соавт., 1977).
Унікальні властивості ДМСО як розчинника і пенетранта дозволили розробити оригінальну методику електрофорезу, що отримала назву електродрегинга (А. с. № 822835). Суть його полягає в тому (мал. 7). що розчин лікарської речовини, приготованої на ДМСО, наносять тонким шаром не на прокладки, як при класичному електрофорезі, а безпосередньо на потрібну ділянку шкіри (міжелектродний простір); латеральний від нанесеного розчину розташовують два (з гідрофільними прокладками) електроди, що приєднуються до одного полюса апарату для гальванізації (роздвоєні електроди); третій електрод, що під'єднується до іншого полюса апарату, розміщують на протилежній стороні тіла (поперечний до перших двох електродів). При цьому важливо, щоб патологічний осередок знаходився в площині трикутника, вершинами якого є центри електродів. Така методика має істотну перевагу: при звичайній методиці 80-90 % лікарської речовини після процедури залишається в прокладці і безповоротно втрачається; при електродрегинге такі втрати відсутні, а за рахунок транспортної активності ДМСО велика частина нанесеної речовини долає шкірний бар'єр. Недоліком методу, на наш погляд, є те, що електродрегинг можна використовувати лише для дії на рівні поверхні тіла людини. Тому важливим дослідницьким завданням є дослідження способів нанесення лікарських розчинів і конструкції електродів, які дозволили б проводити процедуру на будь-якій ділянці шкірної поверхні. Взагалі слід підкреслити, що проблема електрофорезу ліків з неводних поляризуючих засобів вимагає подальшого клинико-експериментального вивчення.
ВИСНОВОК
Вище перераховані спеціальні методи електрофорезу все більше застосовують в практичній1 фізіотерапії, ЛОР практичні, очній, стоматології, хірургії, терапії. Ці методи, які сприяють більшої, лікарської кількості речовини, в паталогічному вогнищі із зменшенням побічної дії та алергізації цілого організму, забезпечують швидке оздоровлення та реабілітацію.
Тому їх треба ще швидше використовувати чи впроваджувати всі галузі медицини.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
B.C. Улащика.
Фізико - фармакологічні методи лікування і профілактики.

 
 

Цікаве

Загрузка...