WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Спеціальні методики електрофорезу: (внутрішньоорганний електрофорез, електродрегінг, пролонгований електрофорез, внутрішньопорожнинний електрофорез) ( - Реферат

Спеціальні методики електрофорезу: (внутрішньоорганний електрофорез, електродрегінг, пролонгований електрофорез, внутрішньопорожнинний електрофорез) ( - Реферат


Реферат на тему:
Спеціальні методики електрофорезу: (внутрішньоорганний електрофорез, електродрегінг, пролонгований електрофорез, внутрішньопорожнинний електрофорез)
1. ЩО ТАКЕ ЕЛЕКТРОФОРЕЗ.
Введення лікарських речовин в організм з допомогою постійного електричного струму ( електрофорезу) відомо давно і воно знайшло широке застосування в лікуванні багатьох захворювань. Електрофорез в деякій мірі зменшує, або й повністю виключає побічну дію багатьох лікарських препаратів в порівнянні з другими методами введення.
При електрофорезі на організм людини діє не тільки речовина, але й електричний струм. Тому лікарський електрофорез - це особливий електрофармакологічний метод, в основі якого знаходиться комплексна дія на організм постійного струму і введення з його допомогою лікарських речовин.
Електрофорез - в основі якого лежить принцип електроеллімінації називається внутрітканевим, або внутріорганним. Принцип електроеллімінації дає можливість підвищення концентрації лікарської речовини в оприділених органах або тканинах , шляхом застосування направленого електричного поля постійного струму.
Взявши за основу принципи електроеллімінації, в Ялтинському НІІ фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. Сеченова розробили нові методики лікування запальних і нагнійних захворювань легень із застосуванням постійного електричного струму.
Внутрішньотканевий електрофорез можна застосувати при любій локалізації запального процесу (не тільки в легенях).
Концентрація лікарської речовини в тканинах залежить від способу, дози і швидкості їх введення і виведення з організму.
Найбільшу концентрацію лікарської речовини в найкоротший час можна добитися шляхом внутрісудинного введення (внутрівенного, внутріартеріального). Але швидко введені в кровоносні судини ці речовини і швидко виводяться не успіваючи на достатній час затриматися в тканинах.
Крапельне внутрівенне введення речовин розтягнуте в часі, якраз і підходить до цього:. відносно повільно поступають в судинне русло і тканини лікарського препарату, що вводяться внутрім'язево, підшкірно і через рот. Але введені такими методами лікарські речовини не завжди вдається дістати достатню терапевтичну концентрацію препарату в крові і тканинах і дістати позитивний результат від лікування, особливо в випадках вираженого запального процесу.
Тому час застосування електричного поля буде залежати від методу введення лікарської речовини і поступленням його найбільшої концентрації в крові. Цей час буде найбільш коротким при внутрівенному введенні, потім при внутрім'язевому і підшкірному.
При звичайному прийомі (per os) час наступления найбільшої концентрації - найдовший. Тому, фактично, є можливим одночасне введення в організм людини лікарської речовини любим методом і застосування гальванічного струму, що і називається внутріорганним (внутрілегеневим) електрофорезом.
2. ВНУТРІШНЬООРГАННИЙ ЕЛЕКТРОФОРЕЗ.
При цьому зона пораження легені повинна знаходитись між прокладками електрофорезу. Сама методика внутрілегеневого електрофорезу має кілька варіантів, які залежать від того, як вводиться лікарська речовина:
o Внутрівенне введення лікарської речовини + гальванізація грудної клітки. В цьому випадку на грудну клітку спочатку накладаються електроди в проекцій легеневого пораження, а потім внутрівенно шприцом вводиться лікарська речовина і зразу починається процедура гальванізації;
o Внутрівенне капельне введення лікарської речовини + гальванізація грудної клітки. Хворому вводиться ввенно лікарська речовина, швидкість введення в середньому складає 30-50 капель в хвилину при загальному об'ємі розчину 150-200мл. Після введення 2/3 об'єму розчину починається гальванізація грудної клітки, яка продовжується увесь час капельного вливання і ще після нього 30-40хв;
o Аерозольні інгаляції лікарської речовини з одночасною гальванізацією грудної клітки можна проводити в інгаляторах в сидячому положенні. При цьому електроди прикріплюємо гумовими бинтами, а ще треба прослідкувати, щоби хворий в час процедури не доторкнувся до металевих предметів.
Показами для внутріорганного електрофорезу являються:
o гострі пневматичні (вогнищеві, крупозні, ускладнені плевритом), гострі абсцедуючі пневмонії, гострі абсцеси легень, гострі бронхіти, загострення хронічного бронхіту, хронічні пневмонії і хронічні абсцеси легень, бронхоектатична хвороба в фазі загострення, туберкульозу легень (вогнищевий інфільтративний, кавернозний, фіброкавернозний) в фазі інфільтрації, так як, внутріорганний електрофорез сприяє збільшенню концентрації антибактеріальних середників в вогнищах запалення. Тому ефект при інфільтративних процесах вищий, ніж при застосуванні внутрілегеневого електрофорезу в час хронічного протікання процесу.
3. ЕЛЕКТРОДРЕГІНГ.
В 1984-85 pp. І.О.Оранським був розроблений новий оригінальний електрофорез названий електродреяінгом. В основі цього
електрофорезу лежить феномен Фарадея - властивість постійного струму прискорювати в особливих умовах переміщення рідини , яка знаходиться в його полі. Техніка проведення цієї процедури полягає в слідуючому: лікарську речовину наносять безпосередньо на шкіру і роз приділяють її по поверхні площею від 50 до 600см . Роздвоєний позитивний електрод укріплюють за межами цієї площі на віддалі , яка не перевищує 0,5-1 см від її границі.
Від'ємний електрод встановлюють на протилежній стороні так, щоб в поперечному перетині електроди утворювали рівнобедрений трикутник. Сила струму в час процедури складає 0,05 - 0,1 m А на квадратний см2 прокладом під електроди.
Розміри активного роздвоєнного електрода залежать від розмірів поверхні, на яку нанесено лікарську речовину : по довжині він на 1-2 см більше тієї поверхні, а ширина його не перевищує 2-4см.
Пасивний електрод складає 20% площі, занятої лікарською речовиною. Час дії електрофорезу 15-20хв.
Застосовується електродрегінг при лікуванні язви 12-персної кишки, пієлонефріту у дітей, ревмотоїдного артриту, панкреатиту.
4. ІНШІ МЕТОДИКИ ВВЕДЕННЯ ЛІКАРСЬКИХ РЕЧОВИН.
Особливою різновидністю електрофорезу в нас є ендонозальний, коли в обидві пазухи, як можна глибше вводиться марлеві торунди змочені лікарським розчином, або кінець електрода старанно обгортаємо марлею змоченою лікарським розчином, другий електрод (80 м) помішуємо на задній поверхні шиї.
До аналогічних методів електрофорезу належить і ендоауральний електрофорез кореневих каналів зуба, очні ванночки, порожнинний електрофорез (коли порожнина органу заповнюється лікарською речовиною в яку вводиться електрод), а також пролонгований електрофорез. В основу пролонгованого методу покладена властивість малих доз енергії фізичних факторів сприяти відновленню функціональних можливостей хворого організму.
До того ж довготривале подразнення малої

 
 

Цікаве

Загрузка...