WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Організація розвитку мислення та уяви дошкільників - Реферат

Організація розвитку мислення та уяви дошкільників - Реферат

малюнку?
- Скільки птахів? Звірів? Усіх тварин?
- Кого більше - звірів чи птахів?
- Скільки їжаків? Де великий? Малий?
- Кого більше - лисиць чи їжаків?
- Хто на дереві найвище? Нижче?
- Хто ліворуч від стовбура? Праворуч?
- Хто сидить? Хто летить?
- Що, хто під деревом?
- Хто на корчі? На пні? На гілці?
- Хто сидить? Іде? Летить?
- Покажіть і назвіть дерева, кущі, траву, квіти?
- Хто живе у водоймі? Які рослини там ростуть?
Такі запитання за малюнком (і подібні до нього) сприяють осмисленому сприйманню дошкільниками зображеного, розумінню термінології, збагаченню мовлення, формуванню просторових уявлень, розвитку мислення. Можна також запропонувати дітям скласти розповідь про мешканців лісової галявини. Така розповідь може показати наявні знання дитини згідно теми, рівень розвитку мови і мислення, роботу уяви.
При формуванні будь-якого образу слід розкривати його привабливість, виховувати потребутворити добре і красиве. Так, користуючись наборами, за допомогою геометричних фігур (при цьому дитина має запам'ятати і назву, і форму, осмислити їхні ознаки) можна скласти аплікації за готовими зразками із уяви, як це показано на малюнках. З одних і тих самих фігур виходять різноманітні композиції. Важливо, щоб вихователі давали дитині змогу відбирати (осмислювати) потрібні елементи, спрямовуючи її запитаннями і завданнями: Які геометричні фігури треба взяти, щоб вийшов будиночок? Назви геометричні фігури, що знадобляться для створення образів ведмедя, сови. Чи можна скласти с одного й того ж набору елементів фігурки жирафи, людини? З яких наборів треба взяти окремі деталі, щоб скласти песика і т. ін.
Залежно від пізнавальних можливостей дитини завдання ускладнюються або спрощуються. Наприклад можна запропонувати:
- зафарбувати весь малюнок;
- зафарбувати всі трикутники (круги) однаковим кольором;
- однакові фігури обвести одним кольором (наприклад, трикутник -синім, квадрат - зеленим, круг - жовтим);
- найменший трикутник обвести зеленим;
- зафарбувати синім кольором найменші круги;
- обвести чорним колеса велосипеда (це кола);
- обвести жовтим колом два однакові круги;
- зафарбувати круги зеленим кольором.
Таке завдання сприяє формуванню уявлень, що є основою розвитку уяви та мислення.
Великого значення для розвитку логічного мислення та уяви мають спеціальні розвиваючі завдання. їх можуть використовувати вихователі підготовчих груп для перевірки готовності своїх підопічних до навчання у школі. Пропонуємо десять таких завдань.
1. Вова прокинувся вранці і побачив у вікні голубе небо, яскраве сонечко. Скочив з ліжка, підбіг до вікна і вигукнув здивовано: "Мамо, а зовсім недавно був сильний дощ!" як Вова здогадався, що був дощ? Адже він в цей час спав.
2. Уявіть, що ви в зимовому лісі. Кого побачили там із звірів? Яких звірів побачимо сліди? Що розкажуть вам дерева?
3. Вихователь пропонує розглянути картинки з різними зимовими пейзажами. Запитує, чому всі картинки мають одну назву "зима", хоча малюнки на цих картинках різні.
4. Вихователь показує три картинки. На першому зображена квітка; на другому - яскраве сонце, а під ним зів'яла квітка; на третьому -хмара, дощ. Якою буде квітка під цією картинкою? Чому квітка ожила?
5. На листку куща зустрілися два жуки - зелений і оранжевий. Подивились один на одного здивовано. "Чому ти увесь зелений?" "Щоб птахи не з'їли." "Ну ти і дивак! Щоб не потрапити до пташиного дзьоба треба бути таким як я!" - "Ні, ти помиляєшся!" І тут засперечалися жуки. Хто з них правий? Доки жуки сварилися їх побачив птах і полетів до них. Жуки помітили і ... Що кожен з них зробив?
6. Іде Оленка по стежці до бабусиної хати і бачить: з-під огорожі виглядають шість курячих лапок. Поміркуйте, скільки курей сховалося за огорожею?
7. На аркуш паперу виклади чисту долоньку і акуратно обведи її простим олівцем. Тепер кольоровими олівцями розфарбуй малюнок, щоб вийшов півник.
8. Що тут намальовано неправильно? Чому?
9. По доріжці йдуть мама й донька. Хто зробить більше кроків? Хто менше? Чому?
10. Скільки разів на добу стрілки годинника поділяють циферблат на дві рівні частини?
Для діагностики уяви і мислення існують спеціальні методики, які можна використовувати в роботі з дітьми. Працюючи вихователем в дитячому садку, я і мої колеги нерідко використовуємо методики - ігри, які допомагають нам продіагностувати дітей. Як правило, діти дуже охоче й активно включаються в дослідження. Крім того, ігри мають ще одну "чарівну" властивість - вони дозволяють по-новому будувати спілкування з дитиною і таким чином не лише діагностують, але й розвивають її уяву, мислення, виробляють навички спілкування, взаємодії з оточуючими, дотримуватись вимог, що перед ними ставляться.
Використана література
1. Григоренко Галина Іванівна, Коваленко Юлія Олексіївна, Маковецька Наталія Валеріївна Особливості розвитку дітей дошкільного віку.- Запоріжжя: ЗНУ, 2006.-
2. Назаренко, Ганна Іванівна Організаційно-педагогічні умови забезпечення наступності в навчанні дітей дошкільного та молодшого шкільного віку: Спец.13.00.09:Автореф. дис.канд. пед. наук.- Кривий Ріг, 2002.- 18с.
3. Григоренко Галина Іванівна, Денисенко Неля Федорівна, Коваленко Юлія Олексіївна, Маковецька Наталія Валеріївна Нетрадиційні методи оздровлення дітей дошкільного віку.- Запоріжжя: ЗНУ, 2006.-
4. Молочко, Майя Василівна Формування соціально-психологічного клімату в педагогічному колективі дошкільного закладу: Автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. педагог. наук: Спец.: 13.00.07.- Харків, 2004.- 20с.
5. Грама, Ніна Григорівна Теоретико-методичні засади фахової підготовки педагога-вихователя дошкільного закладу до економічного виховання дітей: Автореф. дис. на здоб. наук. ступ. докт. педагог. наук: Спец.: 13.00.04.- Харків, 2004.- 45с.

 
 

Цікаве

Загрузка...