WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Поняття про аналізатори. Органи чуття. Органи чуття та їхнє значення - Реферат

Поняття про аналізатори. Органи чуття. Органи чуття та їхнє значення - Реферат

м'яз-підіймач верхньої повіки); бічний прямий м'яз іннервує відвідний нерв, а верхній косий м'яз- блоковий.
Усі рухи очних яблук синхронні, вони координуються ЦНС.
Порожнина очної ямки вистелена волокнистою сполучною тканиною, яка від очного яблука відокремлена міцним сполучнотканинним листком.
Повіки (palpebrae) - складки шкіри, що закривають і захищають передню частину очного яблука. Задня поверхня повік і передня частина очного яблука до рогівки вкриті сполучною оболонкою - кон'юнктивою (conjunctiva), яка оберігає око від зовнішніх впливів і зволожує його поверх-ню сльозовою рідиною.
Ступінь пігментаціїкон'юнктиви, її колір, наявність крововиливів мають важливе значення при різних захворюваннях організму.
Сльозовий апарат складається зі сльозової залози, розміщеної в ямці бічної стінки очної ямки, і шляхів, які підводять сльозову рідину. Сльозова рідина обмиває кон'юнктиву, оберігає рогівку від висихання, має бактерицидні властивості.
Оптична система ока складається з рогівки, водянистої вологи, передньої камери, кришталика та склистого тіла. Ці структури вбирають світлові промені і забезпечують відображення предметів на сітківці у зменшеному вигляді. Хід променя залежить від показників заломлення та радіуса кривини оптичної системи.
Світлозаломлювальну силу оптичної системи ока виражають у діоптріях: одна діоптрія дорівнює заломлювальній силі лінзи з фокусною відстанню 100 см.
Пристосованість очей бачити предмети на різних відстанях називають акомодацією. Здійснюється акомодація за рахунок непосмугованого війкового м'яза, який змінює кривину кришталика, завдяки чому предмети, що розглядаються, на сітківці перебувають у фокусі. Якщо зображення міс-титься не на сітківці, то такі люди страждають або на короткозорість (фокус перед сітківкою), або на далекозорість (фокус позаду від сітківки).
Сприймання світлових подразнень. Світлові промені, що проходять через світлозаломлювальні структури очного яблука, потрапляють на світлочутливі клітини сітківки, що містять зоровий пігмент. У процесі руйнування та відновлення пігменту формуються нервові імпульси, які по зоровому нерву надходять у кору потиличної частки великого мозку (кірковий кінець зорового аналізатора), де здійснюється оброблення інформації та виникають зорові відчутгя.
Небезпека проникних пошкоджень ока. Проникні поранення ока небезпечні важкими анатомічними та функціональними наслідками, що призводять до сліпоти, - руйнуванням ока, проникненням сторонніх предметів усередину ока, порушенням цілісності ока як органа, відшаруванням сітківки, захворюванням другого ока (симпатичне запалення).
Нагнійні процеси, що виникли в оці (панофтальміт, флегмона очної ямки), можуть ускладнюватися гнійним менінгітом (запаленням оболон мозку). Інфікування порожнини черепа може статися через щілиноподібні простори навколо зорового нерва, які є продовженням відповідних міжобо-лонних просторів мозку, а також по верхній та нижній очноямкових венах, які проходять у порожнину черепа через верхню очноямкову щілину і впадають у печеристу пазуху.
Вухо
Орган слуху (мал. 37) складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха, в якому міститься при-сінково-завитковий орган. Вухо виконує функції слуху, гравітації й рівноваги тіла.
Зовнішнє вухо (auris externa) складається з вушної раковини та зовнішнього слухового ходу. Вушна раковина (дипсм/а,) утворена хрящем, вкритим шкірою. Вона вловлює звукові коливання.
У вушній раковині розрізняють: завиток, який обрамлює її зовнішній край; човен, розташований перед завитком; про-тизавиток, який обмежує човен спереду; козелок - невеликий виступ, що прикриває зовнішній слуховий отвір спереду; вушну часточку (мочку), в якій немає хрящової основи.
Зовнішній слуховий хід (meatus acusticus externus) є продовженням увігнутої поверхні вушної раковини і вкритий шкірою, що містить залози, які виробляють вушну сірку.
Зовнішній слуховий хід має форму зігнутої у вертикальній та горизонтальній площинах трубки і проводить звукові коливання до барабанної перетинки. Зовнішній слуховий хід складається з двох частин: хрящового та кісткового слухових ходів. Вигин, що утворився між хрящовим і кістковим слуховими ходами, легко випрямляється під час відтя-гування вушної раковини вгору назад, що дає змогу побачити в глибині барабанну перетинку.
Середнє вухо (auris media) розташоване в товщі скроневої кістки ( на стику її кам'янистої, лускової та барабанної частин). Воно складається з барабанної порожнини та слухової труби. Середнє вухо відділене від зовнішнього барабанною перетинкою. Вона має форму плоскої лійки, звуже-на частина якої обернена в бік барабанної порожнини.
Мал. 37. Фронтальний розріз присінково-завиткового органа:
1 - вушна раковина; 2 - зовнішній слуховий хід; 3 - барабанна пере-тинка; 4 - порожнина середнього вуха; 5 - слухова труба; 6 - молоточок; 7 - коваделко; 8 - стремінце; 9 - півколовий канал; 10 - завитка; 11 - мішечок; 12 - маточка
Барабанна порожнина - невеликий, заповнений повітрям простір в основі піраміди скроневої кістки. У ній містяться слухові кісточки (молоточок, коваделко та стремінце), що передають звукові коливання від барабанної перетинки до лабіринту (внутрішнє вухо). Молоточок своєю руч-кою зростається з внутрішньою поверхнею барабанної перетинки. Коваделко довгою ніжкою з'єднується з молоточком і стремінцем, яке своєю основою прилягає до мембрани присінкового (овального) вікна в кістковій (лабіринтній) стінці. Вона відокремлює середнє вухо від внутрішнього. Нижче від вестибулярного вікна в цій стінці розміщене вікно завитки (кругле вікно). Ланцюг кісточок виконує дві функції: кісткове проведення звуку та механічну передачу звукових коливань до овального вікна присінка.
Порожнина середнього вуха з'єднується з носовою частиною порожнини глотки та комірками соскоподібного відростка скроневої кістки. З'єднання порожнини глотки з внутрішнім вухом здійснюється через слухову трубу, яка відкривається глотковим отвором нарівні нижньої носової ракови-ни. Стінки порожнини середнього вуха, слухової труби та комірок соскоподібного відростка вкриті слизовою оболонкою.
Внутрішнє вухо (auris interna) - це присінково-завитковий орган (Organum vestibulocochleare), який розміщується в товщі кам'янистої частини скроневої кістки між

 
 

Цікаве

Загрузка...