WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Недоношені діти та їх анатомо-фізіологічні особливості (АФО). Особливості психомоторного розвитку недоношених дітей - Реферат

Недоношені діти та їх анатомо-фізіологічні особливості (АФО). Особливості психомоторного розвитку недоношених дітей - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Недоношені діти та їх анатомо-фізіологічні особливості (АФО). Особливості психомоторного розвитку недоношених дітей
ПЛАН
1.Визначення недоношеності.
2.Класифікація недоношеності.
3.Причини недоношеності.
4.Кліматична характеристика недоношених дітей.
5.Особливості фізичного і психомоторного розвитку недоношених дітей.
Серед новонароджених дітей особливе місце належить дітям, які народилися передчасно, тобто недоношеними. На передчасно народжених дітей припадає 70% у структурі перинатально!' і 20-40% - ранньої неонатальної смертності. До цього часу немає надійних засобів запобігання недоношеності й ефективного її лікування. Через це єдиним заходом знижен-ня захворюваності і смертності недоношених дітей є вдосконалення методів їхнього виходжування, що ґрунтується на глибокому вивченні особливостей цієї групи дітей.
Визначення недоношеності. За рекомендаціями ВООЗ, недоношеною вважають дитину, яка народилася передчасно, тобто у разі терміну вагітності менше ніж 37 повних тижнів (258 днів і менше), рахуючи від першого дня останньої менструації.
Недоношені діти звичайно належать до так званої категорії немовлят із малою масою тіла під час народження (менше ніж 2500 г). Крім передчасно народжених дітей, до цієї категорії відносять немовлят, які народилися замалими для свого терміну гестації (із затримкою внутрішньоутробного розвитку). Відмінність між цими групами має важливе клінічне значення, оскільки вони різняться не лише за особливостями перебігу неонатального періоду, ускладненнями, що виникають, а й віддаленими наслідками. Для проведення статистичних порівнянь між окремими установами, регіонами і країнами використовують класифікації новонароджених дітей за масою тіла і терміном гестації під час народження.
Класифікація залежно від маси тіла. Інтервал поділу - 500 г, тобто: 500-999 г, 1000-1499 г, 1500-1999 г і т. д. Залежність між масою тіла під час народження, терміном гестації і рівнем смертності особливо виражена в немовлят з дуже малою масою тіла (менше ніж 1500 г), тому цю категорію новонароджених слід розподіляти залежно від маси тіла під час народження з інтервалом 250 г (500-750 г, 750-999 г, 1000- 1249 г, 1250-1499 г).
Класифікація залежно від терміну гестації (вагітності): до 28 тиж (до 196 днів), 28-31 тиж (196-223 дні), 32-36 тиж (224-258 днів), 37-41 тиж (259-293 дні), 42 тиж і більше (294 дні і більше).
Причини недоношеності. В етіології недоношеності велику роль відіграють дисфункція яєчників, попередні аборти, запалення матки і придатків тощо.
Значну питому вагу в недоношеності мають захворювання вагітної: інфекційні (грип, гострі респіраторні інфекції, інфекційний гепатит, туберкульоз, сифіліс), соматичні (гіпертонічна хвороба, вади серця, захворювання печінки, нирок), ендокринні (цукровий діабет, гіперфункція надниркових залоз).
Частими причинами передчасного переривання вагітності є важкі пізні гестози, особливо нефропатія, багатоплідність, аномалії положення плаценти і плода, кримінальні втручання.
До етіологічних чинників слід віднести неповноцінне харчування матері, зокрема нестачу в її харчуванні повноцінних білків, вітамінів (аскорбінової кислоти, ретинолу, токоферолу ацетат, піридоксину, рибофлавіну, тіаміну), деяких мікроелементів.
Передчасному перериванню вагітності можуть сприяти психічні травми, зловживання алкоголем, паління, професійні шкідливості, несумісність матері і плода за резус-фактором або групою крові, внутрішньоутробне інфікування.
За наявності перелічених вище чинників, а особливо за умови їхнього поєднання, вагітних виокремлюють у групу ризику за недоношеності. Вони потребують диференційованого нагляду лікаря і патронажної акушерки, а іноді й стаціонарного лікування.
Отже, причини недоношеності різноманітні і здебільшого можуть несприятливо впливати на плід у процесі його внутрішньоутробного розвитку, через що показники останнього не завжди відповідають гестаційному вікові немовляти під час народження.
КЛІНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА НЕДОНОШЕНИХ ДІТЕЙ
Об'єктивне визначення гестаційного віку має надзвичайно важливе значення для клінічної оцінки передчасно народженої дитини. Це зумовлено тим, що інформація про термін гестації і показники внутрішньоутробного розвитку, які відповідають цьому терміну, надає можливість передбачити виникнення певних проблем, визначити ризик і прогноз, а також розробити оптимальний план виходжування недоношеного немовляти. Існують три основні методи визначення гестаційного віку новонародженої дитини: 1) розрахунок на підставі даних материнського анамнезу; 2) аналіз акушерських даних (результати ультразвукового, об'єктивного та інших обстежень); 3) об'єктивне обстеження новонародженої дитини. Найпоши-ренішим і найважливішим методом об'єктивного визначення терміну гестації треба вважати оцінювання за шкалою Балард (мал. 6 і 7). Бальна оцінка гестаційного віку за цією шкалою передбачає використання 6 неврологічних і 6 зовнішніх критеріїв. За допомогою цього методу може бути визначений термін вагітності від 20 до 44 тиж.
Для недоношеної дитини характерна диспропорція окремих частин тіла - відносно великі щодо зросту голівка і тулуб, короткі шия і ноги, низьке розміщення пупка. Мозковий череп переважає над лицевим. Тім'ячка (переднє, заднє, нерідко соскоподібне і клиноподібне) відкриті, черепні шви розходяться. Кістки черепа м'які, піддатливі, насунуті одна на одну. Вушні раковини недорозвинені, м'які. Хрящі носа також недорозвинені.
Підшкірної жирової основи немає. Шкіра тонка, зморщена, яскраво- або темно-червоного кольору, іноді глянцева, блискуча: на лобі, щоках, плечах, спині, стегнах вкрита пушком (лануго). Оскільки шкіра тонка, видно сітку підшкірних вен, а крізь черевну стінку можна побачити рух кишок. Сироподібне мастило вкриває не лише ділянку фізіологічних складок, а й усю поверхню тулуба. Нігті на пальцях кінцівок розвинені слабко, не виступають за край нігтьового ложа.
У дівчаток через недостатній розвиток великих статевих губ зяє статева щілина, добре видно клітор, у хлопчиків калитка яскраво-червоного кольору, порожня, бо яєчка містяться у пахвинних каналах або навіть у черевній порожнині.
Передчасно народжена дитина звичайно сонлива, млява, слабко кричить. Рухи у неї некоординовані, хаотичні, м'язовий тонус знижений, фізіологічні рефлекси ослаблені. У глибоконедоношених дітей можуть бути відсутні ковтальний і смоктальний рефлекси.
Клінічні проблеми, що виникають у недоношених дітей, можуть бути зведені до двох груп: 1) проблеми, пов'язані з малою масою тіла; 2) проблеми, зумовлені функціональною незрілістю.
Недоношені діти з малою масою тіла під час народження характеризуються низьким тканинним умістом жиру, відносно високим умістом рідини та значним коефіцієнтом співвідношення площі поверхні тіла до його маси. Ці особливості безпосередньо пов'язані з проблемами позаутробного росту і терморегуляції.
Досягнення позитивногоенергетичного балансу, потрібного для росту і розвитку дитини, залежить від рівня зовнішньої енергетичної підтримки (харчування) і його відповідності енерговитратам. Немовлята з малою масою тіла відразу після народження є залежними від зовнішнього харчування, а за умов його невідповідності потрібна енергія мусить утворюватися за рахунок власних жирів і білків, що, звичайно, гальмує постнатальний розвиток і створює додаткові проблеми.
Недоношеним дітям не властива монотермія. Вони мають обмежені можливості специфічної терморегуляції (регуляція судинного тонусу, підшкірна жирова клітковина, площа поверхні) , а величина теплоутворення не завжди відповідає швидкості тепловіддачі, що спричинює їхнє переохолодження та перегрівання.
Для передчасно народжених дітей характерною є функціональна незрілість центральної нервової системи, терморегуляції, органів дихання, травлення, кровообігу, кровотворення, імунної системи. Це пояснюється випаданням того терміну вагітності, під час якого відбувається тренування цих систем, що забезпечує швидше пристосування дитини до нових для неї умов позаутробного існування. Через це період новонародженості або період адаптації у передчасно народжених дітей триває до 6-8 тиж.
Більшість гострих клінічних проблем, пов'язаних з функціональною незрілістю, виникають у межах перших 72 год життя. До них належать: внутрішньошлуночкові крововиливи, апное, респіраторний дистрес, відкрита артеріальна протока, гіпербілірубінемія і порушення метаболізму. Хронічні проблеми недоношених новонароджених можуть бути пов'язані зі специфічним терапевтичним втручанням або відображати віддалені наслідки метаболічної і функціональної незрілості. Найважливіші з них - виразково-некротичний ентероколіт (BHЕK), інфекційні захворювання, бронхолегенева

 
 

Цікаве

Загрузка...