WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Атеросклероз - Реферат

Атеросклероз - Реферат


Реферат на тему:
Атеросклероз
Термін "атеросклероз" походить від грецьких слів athere - кашка і sklerosis - твердий.
Атеросклероз - це хронічне вогнищеве ураження артерій, яке характеризується нагромадженням у внутрішній стінці артерій ліпопротеїнів і холестерину, реактивним розростанням сполучної тканини з утворенням фіброзних бляшок, наступним їх розривом, звиразкуванням, тромбозом, кальцинозом.
Клініка і діагностика. Клінічні ознаки атеросклерозу зумовлені ступенем звуження просвіту артерії.
У перебігу атеросклерозу розрізняють два періоди.
I. Доклінічний (прихований) або період вазомоторних та метаболічних змін.
II. Період клінічних проявів:
o перша стадія - ішемічна (звуження судин, яке призводить до порушення харчування і дистрофічних змін у відповідних органах); клінічно проявляється нападами стенокардії, транзиторних ішемічних атак мозку;
o друга стадія - тромбонекротична (некрози - дрібновогнищеві або великі з тромбозом судин чи без них); клінічними проявами її є інфаркт міокарда, ішемічний мозковий інсульт;
o третя стадія - склеротична, або фіброзна; характеризується розвитком шрамів в органах з атрофією паренхіми - кардіосклерозу, нефросклерозу, церебрального атеросклерозу тощо.
Щодо загальних ознак атеросклерозу, то насамперед привертає увагу передчасне постаріння хворого на атеросклероз. Шкіра стає сухою, витонченою, зі зниженим тургором, зморщеною. Артерії звивисті, їх добре видно на згинальній частині ліктів, внутрішніх поверхнях плечей, скронях. Внаслідок втрати еластичності стінки артерії при пальпації нагадують гусяче горло, вони нерівномірно ущільнені, створюється враження чоток. Знижується швидкість проходження хвилі крові крізь ущільнені артерії. Дрібні вени зазвичай розширюються. Часто виявляють різне наповнення пульсу на лівих і правих аа. radiales et dorsales pedis.
У випадках переважання атеросклерозу судин головного мозку хворі скаржаться на часті запаморочення, погану пам'ять, безсоння, швидку стомлюваність тощо. При ультразвуковому досліджені сонних (загальних, зовнішніх та внутрішніх), хребтових, передньо-, середньо- та задньомозкових, надлобкової артерій визначають порушену швидкість кровотоку в них.
При атеросклерозі вінцевих артерій виникає ІХС, яка перебігає з нападами загруднинного болю. Зазвичай біль поширюється в ліву руку (рідше - в праву), шию, нижню щелепу зліва, ліве вухо тощо.
Характерним для атеросклерозу аорти є підвищення систолічного і зниження діастолічного AT. Частою ознакою є симптом пульсації за грудниною, яка зумовлена інтенсивною пульсацією розширеної і видовженої аорти. У багатьох хворих при цьому знаходять посилену пульсацію підключичної артерії - симптом Трунечека. Перкуторно виявляють ознаки поширення судинного пучка. При аускультації у другому міжребровому проміжку справа від груднини вислуховується систолічний шум. Зазвичай він грубий, посилюється після фізичного навантаження, часто краще вислуховується на груднині в ділянці яремної вирізки. II тон над аортою дзвінкий, часто з металічним відтінком, до того ж при значному розширенні аорти він сильно резонує. Систолічний шум зумовлений нерівністю внутрішньої поверхні стінки аорти внаслідок ураження її атеросклеротичним процесом (бляшками), а також атеросклеротичним стовщенням стулок аортального клапана. Систолічний шум посилюється, якщо запропонувати хворому покласти руки за голову і нагнути голову трохи допереду - симптом Сиротиніна-Куковерова. При рентгенологічному дослідженні виявляють значне стовщення аорти, її дуги, посилення інтенсивності тіні або ж дифузне розширення аорти.
У осіб віком понад 50 років при рентгенологічному дослідженні за атеросклероз аорти може бути прийнята аорта з кальцинозом її середньої та внутрішньої оболонок. Це кальциноз аорти, або хвороба Менкенберга.
Атеросклероз черевного відділу аорти. Це досить часта локалізація атеросклерозу. При цьому виявляють нерівномірне стовщення стінки черевної аорти, при пальпації вона звивиста. Пальпація можлива лише при тонкій, податливій і кволій передній черевній стінці. За допомогою рентгенологічного дослідження знаходять вогнища кальцинозу черевної аорти. Діагноз підтверджує ультразвукове дослідження черевної аорти.
Атеросклероз ниркових артерій трапляється порівняно часто і призводить до ішемії ниркової тканини та підвищення AT - реноваскулярної гіпертензії. Атеросклеротичні бляшки можуть локалізуватися не лише в головних ниркових артеріях, що відходять від черевного відділу аорти, а й у їх розгалуженнях. На аутопсії на такій нирці виявляють великі горби, вона зменшена в об'ємі. За життя в таких хворих, крім артеріальної гіпертензії, виявляють зміни в сечі - невелику кількість білка, еритроцитів, циліндрів. Атеросклероз ниркових артерій слід відрізняти від артеріолоск-лерозу нирок, який є фінальною стадією гіпертонічної хвороби. У таких випадках виявляють гіаліноз капілярів клубочків нирок. Артеріолоскле-роз нирок - це не вогнищеве, а дифузне ураження нирок, яке має назву "первинно-зморщена нирка". Вона спричинює стійку ренопаренхіматозну і(або) ренопривну (втрата структур, відповідальних за утворення депресорних факторів, - брадикініну, простагландинів) артеріальну гіпертензію, яка супроводиться прогресуючою хронічною нирковою недостатністю. Первинно-зморщену нирку необхідно диференціювати з вторинно-зморщеною ниркою, яка є наслідком гломеруло- або пієлонефриту.
Лікування. Загальновідомо, що лікування хворого з проявами (біохімічними або клінічними чи клініко-біохімічними) атеросклерозу треба розпочинати з досить агресивних дієтичних рекомендацій. Метою дієти є зниження рівня атерогенних ліпопротеїнів нижче від критичних показників, при яких слід призначати медикаментозні засоби.
Експерти Європейського товариства боротьби з атеросклерозом (2000, 2003) рекомендують такі заходи: 1) зменшити на 10 % загальне вживання жирів; 2) різко зменшити вживання насичених жирних кислот (тваринні жири, масло, вершки, сир, яйця, м'ясо); 3) збільшити вживання продуктів, багатих на поліненасичені жирні кислоти (олія, риба, птиця, морські продукти); 4) збільшити вживання клітковини та складних вуглеводів (овочі, фрукти, крупи); 5) замінити при домашньому готуванні страв масло і маргарин на олію (рослинні жири показані при всіх типах гіперліпопротеїнемій, за винятком першого); 6) різко зменшити вживання продуктів, багатих на холестерин; 7) різко зменшити кількість кухонної солі в їжі (мал. 8, 9).
Медикаментозне лікування атеросклерозу. Медикаментозне лікування атеросклерозу слід застосовувати лише у випадку, коли дієтичні заходи протягом 3-6 міс виявилися

 
 

Цікаве

Загрузка...