WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Кров і кровообіг - Реферат

Кров і кровообіг - Реферат


Реферат на тему:
Кров і кровообіг
Кров і кровообіг
Кров - це рідка тканина тіла, витоки народження якої мають свій початок в далекому минулому. Як відомо, виникнення життя на землі пов'язане з морем, яке колись безроздільно хазяйнувало на нашій планеті. Перші організми. Прості і невибагливі, цілком залежали від моря - його води омивали їх спори, приносили поживні речовини і кисень, відносили продукти життєдіяльності. Більш досконалі живі організми з часом відгородилися від навколишнього середовища оболонкою, яка стала контролювати обмінні процеси. Але ці організми, які розвивалися продовжували повністю залежати від моря. Лише вихід на сушу і в повітряне середовище був супроводжений народженням нових форм життя, незалежних від моря. Але відірвавшись від материнської основи, нові живі організми не розірвали з морським середовищем. Змінивши форму існування, вони змінили і форму обміну, включивши морське середовище в середину свого тіла. Морська вода потекла по судинним ходам нових організмів, стала їх життям, їхньою кров'ю. Можна дивуватись такій метаморфозі, але саме така логіка розвитку життя на землі, з науковою точністю доказана сучасними дослідженнями крові.
Кров - тканина життя
"Кров - це життя" - так сформулював основне призначення крові в нашому організмі древньогрецький філософ лікар Емпедокл.
Кров складається з рідкої частини - напівпрозорого жовтуватого кольору плазми і клітин, які випадають при відстоюванні в осад червоного кольору. На долю клітин припадає 40-45% об'єму крові, решту 55-60% крові - плазма.
Клітинний склад крові неоднорідний. Основну масу клітин (майже 99%) становлять червоні кров'яні тіла - еритроцити, які створюють червоний колір крові 1% клітинного вмісту крові відповідає білим кров'яним тільцям - лейкоцитам і кров'яним пластинкам - тромбоцитам. Останні беруть участь в процесах згортання крові.
Загальна кількість еритроцитів в крові людини досягає 35 трильйонів. Якщо їх виложити в один ряд то їхня довжина становитиме 62000 км.
В 1 кубічному міліметрі (саме в цьому об'ємі вираховується кількість клітин в крові) міститься 4-5 млн. еритроцитів.
Їх основна життєва функція зводиться до доставки тканинам кисню, що здійснюється з допомогою складного дихального білка - гемоглобіну. Еритроцит не містить ядра, зате він максимально заповнений молекулами носія кисню - гемоглобіну.
Гемоглобін називається легенями еритроцитів. Він легко приєднує кисень і вуглекислий газ, а при необхідності так само легко віддає їх. Складається гемоглобін з білка - глобіну і фарбуючої????, яка містить залізо, речовини - гема. В легенях гемоглобін насичується киснем і перетворюється в окислену форму - оксигемоглобін, який надає артеріальній крові яскравий колір. В процесі обміну гемоглобін, віддаючи кисень, набуває більш темного кольору.
Гемоглобін з продуктами свого розпаду являється основним джерелом фарбуючих речовин в нашому організмі. "Цвітіння" крововиливів, які виникають після ушибів, зумовлено виливанням в тканини еритроцитів і розпадом гемоглобіну, які проходять ряд послідовних фаз.
Тривалість життя еритроциту не перебільшує 125 днів. За цей час, кожна з клітин здійснює від 50000 до 100000 кругообертів від легень до тканин і навпаки. Зношені, постарілі еритроцити захоплюються в селезінці спеціальними клітинами - фагоцитами і знищуються в ім'я здоров'я організму і нового життя. Протягом 1 сек. в людини руйнується і одночасно народжуються до 10000000 еритрцитів. Таким чином постійно зберігається постійне число червоних клітин, які виконують основну функцію крові - підтримка життєдіяльності організму.
Білих кров'яних клітин - лейкоцитів значно менше, ніж еритроцитів. В 1 кубічному мл. крові знаходиться від 5000 до 8000 лейкоцитів. Кони більші ніж еритроцити, містять ядра і відрізняються здатністю переміщуватись самостійно і проходити через стінку судин в навколишні тканини.
Розрізняють 5 видів лейкоцитів: нейтрофіли, мезофіли, еозинофіли, монацити і лімфоцити. Основне їх призначення - захист організму від хвороботворних мікробів і токсинів. При перших ознаках виникнення небезпеки "армія" лейкоцитів крові негайно збільшується і вступає в боротьбу з "ворогом". Хвороботворні мікроби, що попали в організм захоплюються і знищуються білими кров'яними клітинами.
Це явище вперше описане великим російським вченим І.І.Мечниковим 1883р., було назване фагоцитозом, а клітини, які борються на стороні організму - фагоцити (від грецьких слів "фагос" - той, що пожирає і "цитос" - клітина). Знищуючи хвороботворні м/о лейкоцит "жертвує" своїм життям. Зруйновані білі клітини і мікроорганізми, що загинули створюють гній, який накопичується в зонах запалення. Лейкоцити, які залишилися продовжують почату справу, відгороджуючи вогнище "боротьби" неприступною стіною клітин, через яку мікроби і продукти мікробного розпаду не в стані проникнути в організм. Не менш важливу роль відіграють і тромбоцити, кількість який в 1 кубічному мл. крові складає від 200000 до 400000. Кров'яні пластинки виконують відповідальну функцію - вони забезпечують утворення згустку на місці пошкодження судини. Згусток закриває судинну рану і сприяє зупинці кровотечі. Але цей механізм діє лише при кровотечах із судин невеликого калібру, де повільна течія крові і відносно невисокий тиск всередині судини дозволяють тромбоцитам вчасно закупорити отвір в пошкодженій ділянці. Зниження кількості тромбоцитів менше 20000 в 1 мл порушує цей важливий механізм охорони цілісності судин тіла і призводить до підвищення кровоточивості, що у випадку порання може стати причиною смерті.
Рідка частина крові, зобов'язана своїм походженням морському середовищу, відрізняється надзвичайною схожістю з нею і хімічний склад плазми рові, і морської води надзвичайно схожий, 90-92% плазми складає вода, 8-10% займають розчинені в ній органічні речовини і неорганічні солі. До органічних речовин відносяться білки (альбуміни, глобуліни, фібриноген), які складають 7,2% об'єму плазми, залишковий азот (сечовина, сечова кислота, амінокислоти), жири і глюкоза. Біля 1% об'єму плазми складають неорганічні речовини. Позитивно заряджені (катіони) натрію, магнію, заліза, кальцію і від'ємно заряджені іони (аніони) хлору, йоду, сірки,

 
 

Цікаве

Загрузка...