WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вірусні гепатити - Реферат

Вірусні гепатити - Реферат


Реферат на тему:
Вірусні гепатити
План
1 .Загальна характеристика групи вірусних гепатитів. Особливості етіології. Епідеміологія. Патогенез. Клініка. Ускладнення.
2. Лабораторна діагностика. Інструментальні методи діагностики. Диференціальна діагностика.
З.Лікування. Диспансерне спостереження. Профілактика.
?
Актуальність
Вірусний гепатит А поширений повсюдно, характеризується високим рівнем захворюваності з періодичним сезонним його підвищенням. Переважно є хворобою дітей, але за несприятливих соціально-економічних і гігієнічних умов досить часто реєструється серед дорослих. Високий рівень захворюваності на цю інфекцію призводить до значних економічних збитків. Гепатит А поширений на всій території України.
Вірусні гепатити В і С
Актуальність зумовлена значним поширенням, високим рівнем захворюваності, можливістю розвитку тяжких ускладнень і хронізації процесу, серйозними економічними втратами. Зараз, за даними ВООЗ, на Земній кулі нараховується понад 300 млн. носіїв вірусу гепатиту В і близько 100 млн. носіїв вірусу гепатит С. Таке розповсюдження безсимптомного вірусоносійства та форм захворювань, що не діагностуються дуже ускладнює боротьбу з вірусними гепатитами. Україна належить до країн із середньою поширеністю цих інфекцій. Однак стрімкий ріст ін'єкційної наркоманії, слабка матеріальна база лікувальних закладів, недостатні рівні використання одноразових медичних інструментів і обстеження донорів біологічних тканин створюють сприятливі передумови для подальшого росту захворюваності.
Вірусні гепатити - це група інфекційних хвороб печінки з фекально-оральним і рановим механізмами зараження, що перебігають з інтоксикацією, збільшенням печінки, порушенням її функції та жовтяницею або безсимптомно.
Особливості етіології.
На сьогодні відомо 8 збудників вірусних гепатитів - А, В, С, Д, Е, F, G і TTV. Вони належать до різних родин вірусів; збудники гепатитів В, G і TTV свій генетичний матеріал містять у ДНК, решта вірусів - у РНК.
Вірус гепатиту. А малих розмірів (27-32 нм), має 1 (головний) АГ. Ін активується при кип'ятінні (100оС за 5 хв, під впливом ультрафіолетового проміння і в дезінфекційних розчинах - протягом декількох хвилин.
Вірус гепатиту В - найбільших розмірів 42-45 нм складної АГ будови. Особливої уваги заслуговує його поверхневий АГ (НВs Ag), тому що виявлення його у крові хворих має важливе діагностичне значення. Цей вірус дуже стійкий у довкіллі, стійкий до високих температур, його активність зберігається при нагріванні до t 60о С прот.21 год., при 85оС - прот, 1 год.
При t 100оС протягом 15-30 хв повністю інактивується. Стійкий до дезінфікуючих засобів, знешкоджується 2% формаліном через 7-9 год. Добре зберігається при низьких температурах: у холодильнику - до 6 міс., при заморожуванні - 15-20 років. Ультрафіолетові промені на вірус не впливають.
Гепатит С спричиняється вірусом HCV, РНК- вмісний, подібний до вірусу гепатиту А.
Вірус гепатиту Д належить до дефектних вірусів, тому що зовнішню оболонку утворює не з власного матеріалу, а з поверхневого АГ вірусу гепатиту В. Тому він може існувати в організмі людини тільки разом з вірусом гепатиту В.
Епідеміологія.
Джерелом збудника інфекції - хвора людина. Виділення збудника у зовнішнє середовище з фекаліями починається ще в інкубаційному періоді за 1-3 тижні до появи клінічних симптомів хвороби. Найбільша контагіозність спостерігається в перші 1-2 дні захворювання і припиняється після 10-14 дня хвороби. Вірусоносійство не спостерігається.
Механізм передачі - фекально-оральний: водний, харчовий, конт.-побут. шлях.
Сприйнятливість людей до зараження гепатиту А -100%. Хворіють переважно діти, у 10-20% - дорослі.
Сезонність осінньо-зимова.
Імунітет стійкий, довічний.
Патогенез вірусного гепатиту А
Вивчений недостатньо, що зумовлено нестачею даних щодо реплікації збудника.
Розрізняють 7 основних фаз патогенезу.
І - Епідеміологічна (проникнення збудника в організм людини).
ІІ - Ентеральна.
Вірус потрапляє в кишки. В ентерацитах виявляють ознаки цитолізу.
ІІІ - Регіональний лімфаденіт.
ІV - Первинна генералізація інфекції - проникнення збудника через кров у паренхіматозні органи.
V - Гепатогенна фаза, яка починається з проникнення вірусу в печінку. Існують 2 форми ушкодження печінки:
- гепатоцити не ушкоджуються, процес обривається у фазі паренхіматозної дисемінації.
- помірне ураження гепатоцитів, пов'язане з цитопатичною дією вірусу та імунологічними процесами.
VI - Фаза вторинної вірусемії, пов'язана з виходом вірусу з ушкоджених клітин печінки.
VII - Фаза реконвалесценції.
Вторинна вірусемія завершується посиленням імунітету, звільненням організму від вірусу, переважанням репаративних процесів.
Клініка
Клінічні форми:
1. жовтянична
- з синдромом цитолізу, з синдромом холестазу.
2. Безжовтянична.
3. Субклінічна
Періоди
1. Інкубаційний
2. Початковий (дожовтяничний)
3. Жовтяничний
4. Реконвалесценції
Інкубаційний період
10-50 дн. (15-30 дн.)
1. Диспепсичний. Початковий період. Типові варіанти його.
Початок гострий. Підвищення температури тіла до 38,5оС, триває 2-3 дні. Загальна слабість, погіршення апетиту, нудота, іноді блювота, біль або відчуття важкості у правому підребір'ї та епігастральній ділянці.
Об'єктивно: помірно збільшена печінка, іноді селезінка.
2. Грипоподібний
Гарячка - 2-3 дні, ломота в тілі, першіння в горлі. Наприкінці почавткового періоду сеча набуває темного кольору (пива), що зумовлено наявністю жовчних пігментів і на 2-3 дні передує жовтяниці. Скарги на свербіж шкіри.
Лабораторно: підвищення активності сироваткових ферментів, зокрема АлАТ (аланін амінотрансферази).
Тривалість І періоду - 3-7 днів.
Жовтяничний період.
Субіктеричність склер свідчить про закінчення початкового періоду та перехід до жовтяничного.
Протягом 2-3 днів жовтяниця досягає максимального розвитку, після чого утримується =5-7 днів. Спочатку з'являється на склерах слизових оболонках м'якого піднебіння, вуздечці язика, потім на шкірі лиця, тулуба. З розвитком жовтяниці зникають деякі клінічні прояви початкового періоду
При пальпації - подальше збільшення печінки, ущільнена, чутлива, болюча, збільшення селезінки.
Лабораторно: зростає рівень білірубіну в сироватці крові до 300-500 мкмоль/л. (рідко) - гіпербілірубінемія.
Порушення екскреції білірубіну у кишки зумовлює знебарвлення калу (ахолія). Підвищений рівень АлАТ.
Загальний аналіз крові - лейкопемія.
Ускладнення
Найчастіше пов'язані з порушенням дієти та ліжкового режиму - наявністю психічної травми, тяжких супровідних захворювань., вагітністю, які ведуть до:
1. Гострої печінкової

 
 

Цікаве

Загрузка...