WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вітамінні препарати - Реферат

Вітамінні препарати - Реферат

ергокальциферолу).
Добова потреба у вітаміні Д становить у дитини 400 MO, y дорослого - 100 MO, під час лактації - 800-1000 MO.
Природні вітаміни Д, і Д3 у печінці перетворюються на малоактивну сполуку кальцидіол, яка є транспортною формою вітаміну. З нього в клітинах ниркових канальців синтезуються дві надзвичайно активні речовини, які за своїми властивостями наближаються до гормонів: кальцитріол (1,25-дигідроксихолекальциферол) та 24, 25-дигідроксихолекальциферол. їх утворення зменшується при дефіциті вітамінів С, Е та В,.
Основна фізіологічна роль цих двох сполук - забезпечення нормального росту і функціонування кісткової тканини. Це здійснюється активацією процесів розмноження хондроцитів і остеобластів, синтезу "незрілого" колагену, відкладання у кістках фосфорно-кальцієвих солей. Крім того, активні форми вітаміну Д регулюють імунні процеси, диференціювання клітин різних тканин.
При нестачі вітаміну Д в дітей розвивається рахіт. При цьому кістки розм'якшуються, і під вагою тіла нижні кінцівки набувають 0-подібноі форми. На ребрах утворюються рахітичні чотки, сповільнюється зарощення тім'ячка, збільшується живіт, порушується психічна діяльність.
Препарати вітаміну Д застосовують для профілактики і лікування рахіту, остеопорозу та інших захворювань, які супроводжуються порушеннями обміну кальцію і фосфору в організмі. У всіх цих випадках призначення вітаміну Д необхідно поєднувати з повноцінним харчуванням, прийомом фосфорно-кальцієвих препаратів.
При передозуванні вітаміну Д розвивається гіпервітаміноз. При цьому спостерігається патологічна демінералізація кісток за рахунок стимуляції процесів кісткової резорбції. Виникає гіперкальціємія.Кальцій відкладається в нирках, судинах, серці, легенях, кишечнику, різко порушується діяльність відповідних органів. Страждає функція ЦНС, спостерігаються в'ялість, сонливості, збудження, судоми. Патологія внутрішніх органів може залишитися на все життя. "" При гіпервітамінозі Д необхідно негайно відмінити препарат, попередити всмоктування його залишків з кишечника призначенням вазелінової олії. Для стабілізації клітинних та субклітинних мембран призначають ГКС, для зменшення поступлення іонів Са2+ в тканини -антагоністи цих іонів (верапаміл, фенігідин). Для підсилення виведення кальцію з сечею вводять фуросемід. Призначають препарати калію, засоби для ліквідації ацидозу, інфузійну терапію, вітаміни А і Е.
Токоферолу ацетат (Tocopherolі acetas) - препарат жиророзчинного вітаміну Е, який отримують синтетичним шляхом (стор. 242). У природі токофероли, найбільш активним з яких є а-токоферол, містяться у зелених частинах рослин, зародках злакових, особливо пшениці, рослинних маслах (соняшниковому, кукурудзяному, обліпиховому та ін). Невелика кількість їх є в м'ясі, яйцях, молоці. Добова потреба у вітаміні Е становить для дорослих 20-30 МО, для дітей -5-10 MO.
Вітамін Е - активний антиоксидант, проявляє також антирадикальну дію. Є компонентом природної антиоксидантної системи, захищає клітинні та субклітинні мембрани від пошкоджень. Під його впливом стимулюється синтез гему і гемвмісних ферментних білків. У результаті покращується тканинне дихання, активуються синтетичні процеси, зокрема синтез колагену, скоротливих білків посмугованих, гладеньких м'язів, серцевого м'яза, білків слизових, зокрема альвеол, плаценти.
При авітамінозі Е розвиваються дегенеративні процеси в зародковому епітелії, в м'язовій тканині, жирова дистрофія печінки, дегенеративні зміни спинного мозку.
Застосовується токоферолу ацетат при різноманітній патології, яка супроводжується активацією процесів перекисного окислення ліпідів: гепатитах, міокардитах, інфекційних захворюваннях, флебітах, міопатіях, м'язових дистрофіях та ін. Показаний також при порушеннях менструального циклу, загрозі переривання вагітності та ін. Вітамін Е ефективний в комплексному лікуванні залізодефіцитних анемій, рахіту. В останньому випадку він здатний попереджувати токсичну дію вітаміну Д.
При тривалому застосуванні вітаміну Е у великих дозах можуть розвинутись явища гіпервітамінозу. При цьому порушуються фагоцитарна активність лейкоцитів, процеси регенерації, з'являються геморагії, розвивається гепатомегалія.
Вітамін К є антигеморагічним фактором (стор. 268). У природі міститься в зелених частинах рослин, в моркві, шипшині та ін. у вигляді вітаміну Кг Бактеріальна флора кишечника людини синтезує вітамін К1. У медичній практиці використовують отриману синтетично водорозчинну форму вітаміну К- препарат вікасол. Добова потреба у вітаміні становить 100 мкг.
Гіпо- та авітаміноз К спостерігається при обтураційній жовтяниці, гострих ураженнях печінки, діареї, виразковому коліті, захворюваннях підшлункової залози. Рання ознака гіповітамінозу К -гіпопротромбінемія.
Застосовують вікасол при патологічних станах, які супроводжуються геморагічним синдромом і гіпопротромбінемією.
Враховуючи, що в природі вітаміни зустрічаються не ізольовано, а у вигляді комплексів, створено полівітамінні препарати різного складу. При цьому розраховують нате, що при поєднаному застосуванні вітаміни краще засвоюються, посилюють дію один одного, попереджують токсичні ефекти. До таких препаратів належать аевіт, декамевіт, ревіт, ундевіт, пангексавіт, комплівітта ін. Застосування полівітамінних препаратів повинно проводитися тільки з призначення лікаря.
Використана література
1. Медичний енциклопедичний словник.Автор: Р.І. Вишневський, А.І. Троян, М. П. Зяблюк, А. М. Кудрицький.
2. Вирізки журналу "Медичний вісник" та "Охорона здоров'я".
3. Лікування та діагностика. - 2001 р. - №2. - С.33-38. Колесник М.І., Лапчинська І.І
4. Свиридов О.І. Анатомія людини. - К., 2001.
5. Гаврилов Л.Ф., Татаринов В.Г. Анатомия: Учебник. - К., 1985.
6. М.Р.Сапин, Г.Л.Билич "Анатомия человека" книга 2 "Внутренние органы. Системы обеспечения (эндокринная, сосудистая, иммунная, нервная системы)" Москва, Оникс-Альянс-В 1999г.
7. Р.Д.Синельников "Атлас анатомии человека" том III "Учение о нервной системе, органах чувств и органах внутренней секреции" издательство "Медицина" Москва 1968 год.
8. Айземан Б. ?., Смирнов В. В., Бондаренко А. С. Фитонциды и антибиотики высших растений. - К.: Наук, думка, 1984. - 277 с.
9. Бетина В. Путешествие в страну микробов. - М.: Мир, 1976 - 271 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...