WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вітамінні препарати - Реферат

Вітамінні препарати - Реферат

у
Рутин (Rutinum) - вітамін Р. Природними джерелами вітаміну є чорна смородина, цитрусові, чорноплідна горобина, чай, особливо зелений. Форма випуску: порошок, таблетки по 0,02 г. Комплексний препарат кислоти аскорбінової і рутину - аскорутин.
Рутин збільшує депонування аскорбінової кислоти в тканинах і є їїсинергістом. Він підвищує щільність клітинних мембран, у тому числі ендотелію судинної стінки, знижує їх проникність і трансудацію плазми у тканини, зменшує активність гіалуронідази.
Застосовують вітамін Р в поєднанні з аскорбіновою кислотою при геморагічних діатезах, крововиливах у сітківку ока, променевій хворобі, септичному ендокардиті, ревматизмі, алергічних захворюваннях, кору, скарлатині, тромбопенічній пурпурі та ін.
Ретинол (Retinolum) - вітамін А, належить до жиророзчинних вітамінів. Природними його джерелами є печінка, яєчний жовток, вершкове масло. Особливо велика кількість його міститься у печінці деяких морських риб (тріска, морський окунь) та ссавців (кит, тюлень, морж) Багато продуктів рослинного походження містить провітамін А - каротин. Це морква, петрушка, шпинат, зелена цибуля,червоний перець томати, обліпиха, абрикоси, чорниці, персики та ін.
Випускається ретинол у вигляді ефіру - ретинолу ацетату (Retinoli acetas). Форми випуску: драже по 3300 МО, які використовуються з профілактичною метою; таблетки, вкриті оболонкою, по 33000 МО, які використовуються з лікувальною метою; у флаконах по 10 мл 3,44 %, 6,88 % та 8,6 % олійного розчину для вживання всередину краплями (в 1 краплі цих розчинів міститься відповідно 5000, 10000 та 12500 МО вітаміну А); в капсулах по 0,2 г 0,568 %, 0,86 % або 5,68 % олійного розчину (відповідно по 3300, 5000 або 33000 МО); в ампулах для внутрішньом'язових ін'єкцій по 1 мл олійного розчину, який містить 25000, 50000 або 100000 МО ретинолу ацетату. Добова потреба у вітаміні становить: у чоловіків 5000 МО, в жінок 4000 МО (в період вагітності і лактації-6000 МО), у дітей, залежно від віку, від 1500 до 3500 МО.
Процеси перетворення каротину, що міститься у рослинній їжі, на вітамін А відбуваються у клітинах слизової оболонки тонкого кишечника. Звідси вітамін у вигляді ефіру ретинолу пальмітату надходитьу печінку, в якій депонується. До органів-мішеней ретинол транспортується у зв'язаному із специфічним білком вигляді. Цей ретинол-зв'язуючий білок (РЗБ) синтезується у печінці. Тому при порушеннях її функції зв'язування ретинолу і перенесення його в органи страждає.
Вітамін А - це об'єднана назва групи ретиноїдів, до складу якої входить ретинол, ретиналь і ретиноєва кислота, функції яких в організмі дещо різняться. Ретинол необхідний для росту і диференціювання тканин, особливо епітеліальної, процесів репродукції. За його участю відбувається утворення компонентів сполучної тканини, хрящів, кісток, синтез клітинних та субклітинних мембран. Ретиноєва кислота бере участь у процесах росту, сприяє реалізації дії активних форм вітаміну Д. Ретиналь необхідний для нормальної функції сітківки ока, для прояву дії зорового пурпуру родопсину, забезпечує сутінковий зір.
Вітамін А бере участь у формуванні і функціонуванні вилочко-воїзалози, селезінки, лімфоїдноїтканини. Він необхідний для підтримання активності фагоцитів, синтезу імуноглобулінів, інтерферону, лізоциму тощо.
При недостатності вітаміну А порушується розвиток нервової, хрящової і кісткової тканини, ріст кісток в дітей, спостерігається ороговіння епітеліальних клітин слизових оболонок, залоз та шкіри. Порушується бар'єрна функція епітелію, що призводить до розвитку піодермії, пневмоній, отитів, піурії. У жовчних і сечових шляхах за рахунок надмірного злущення епітелію починають утворюватись конкременти. Спостерігається сухість шкіри. Закупорка проток сльозових залоз призводить до ксерофтальмії (сухість ока), до кератомаляції (розм'якшення і розплавлення рогівки). Характерним проявом авітамінозу А є гемералопія ("куряча сліпота") - порушення сутінкового зору. Знижується неспецифічна резистентність організму до інфекцій. Гальмується синтез стероїдних гормонів, що особливо важливо в період статевого дозрівання. Порушуються процеси всмоктування з кишечника біологічно активних речовин, зокрема іонів Zn2+, необхідних для багатьох біохімічних процесів. Знижується синтетична активність печінки, погіршується іїантитоксична функція.
Вітамін А використовується для лікування гіпо- і авітамінозу А, при гострих, рецидивуючих і хронічних інфекційних захворюваннях. Разом з вітаміном Д його призначають при рахіті, порушеннях росту в дітей, спазмофілії. Він показаний при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, при гепатитах, патології нирок, запальних процесах жовчо- та сечовивідних шляхів. Вітамін А використовується для лікування шкірних захворювань - псоріазу, дерматитів тощо.
При прийомі великих доз препарату може розвиватися гіпервітаміноз А. При цьому спостерігається підвищення продукції цереброспінальної рідини і підвищення внутрішньочерепного тиску, Що проявляється головним болем, запамороченням, нудотою, блюванням та іншими ознаками менінгізму. Відмічається набряк жовтої плями сітківки з порушенням зору. Уражуються печінка і нирки. Знижується синтез колагену, розвивається остеомаляція, що супроводжується сильним болем по ходу кісток, особливо при їх стисканні.
Допомога у цьому випадку полягає у негайній відміні препарату введенні маніту, глюкокортикостероїдів, вітаміну Е.
Вітамін А, якщо його призначати під час вагітності, може проявити тератогенну дію.
Вітамін Д існує у вигляді декількох природних речовин, що мають Д-вітамінну активність. Найбільше значення у медичній практиці мають 2 речовини: вітамін Д , або ергокальциферол, та вітамін Д3 або холекальциферол. Ергокальциферол у невеликій кількості міститься у яєчному жовтку, молоці, вершковому маслі, ікрі рослинах, у печінці морських тварин. Для його всмоктування в кишечнику необхідні жири і жовчні кислоти. Холекальциферол утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетових променів з провітаміну 7-дегідрохолестеролу (1-2 МО на 1 см2 шкіри).
Ергокальциферол (Ergocalciferoliim) випускається в драже по 500 MO (для профілактики); в капсулах по 500 і 1000 MO олійного розчину; у флаконах по 10 мл 0,0625 %, 0,125% або 0,5 % олійного розчину ергокальциферолу (водній краплі міститься відповідно625, 1250 та 5000 MO препарату); у флаконах по 10 мл 0,5 % спиртового розчину (в 1 краплі - 4000 MO

 
 

Цікаве

Загрузка...