WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Горіх волоський (грецький) – лікарські властивості. - Реферат

Горіх волоський (грецький) – лікарські властивості. - Реферат

дітям від 3 до 5 років дають не більше 5 крапель, найменшим - 1-2 краплі настоянки, розбавлені в ложечці води. Після прийому горіхової настоянки розладу шлунку звичайно припиняються в більшості випадків через 10-20 мін. При болях в шлунково-кишковому тракті полегшення наступає теж дуже швидко. Що залишилися після настоянки подрібнені плоди можна ще засипати цукром, додати небагато спирту, добре перемішати і дати наполягати на сонці приблизно місяць. Виходить добрий горіховий лікер, який, за даними І. А. Носаля і І. М. Носаля, приймають після їжі по 5-15 (до 30) мл при легких нетравленнях. Він діє значно менш ефективно, ніж настоянка, але дуже приємний на смак.
Горіхова сировина для зовнішнього застосування. Для зовнішнього застосування готують в 2-5 разів більш концентровані настої, ніж для внутрішнього. Відвари I готують таким чином: 10-20 столові 1 ложок сухого або свіжого подрібненого листя або околоплодника горіха волоського заливають 1 л (4 стакани) води, накривають каструлю кришкою, ставлять на водяну лазню або слабий вогонь і кип'ятять 30 мін. Після цього розчин проціджують, доводять знову до кипіння з метою стерилізації і використовують для лікування. В більшості випадків ці концентровані витяжки застосовують в теплому вигляді для обмивань, припарок, примочок, обмотувань, компресів, ванн при ранах, фурункулах, опіках, геморроях, різних захворюваннях шкіри, рахіті, ревматизмі, подагрі і т.д.
Заготівка, сушка і зберігання горіхової сировини. Листя горіха волоського заготовлюють, коли вони ще не досягли остаточного свого розвитку. Простіше всього орієнтуватися на таку біологічну ознаку: найцінніший лист у горіха волоського в період ще активного зростання дерева, коли у нього спостерігається найсильніший бальзамовий аромат. У старого листя цей запах зникає. В різних регіонах країни залежно від їх кліматичних і погодних умов року терміни ці різні. В основному вони доводяться на кінець червня - початок липня. Якщо ж упущений цей місяць, не засмучуйтеся. Майже завжди на дереві знайдуться втечі, які ще не закінчили своє зростання. З них і беруть листя, яке володіє приємним специфічним запахом. Якщо ж всі втечі вже заклали верхівкові нирки, тоді беріть саме верхнє листя на річному прирості - вони пізніше з'явилися на втечі і є найбільш стадійно молодими в порівнянні з листям, розташованим у підстави втечі. Збір листя ведуть в суху погоду, оскільки вологе листя при сушці частково пліснявіє і псується. Зривають весь складний лист обережно, не допускаючи його травмування, оскільки тканини пораненого листа вільно окислюються і значно втрачають свою цілющу цінність. Заготовлюють тільки чисте, здорове листя і швидко висушують. При повільній сушці листя темніє, втрачаючи при цьому свої цінні якості. Найефективніше сушіння листя на відкритому повітрі в тіні, в підвішеному стані. Для цього спочатку обережно моєму листя під холодним струменем води, потім зв'язуємо їх по 3-5 штук тонким шпагатом або ниткою і підвішуємо ці пучки до натягнутого шнура або просто затискаємо на шнурі кінці черешків листя звичайними білизняними прищіпками. Фіксація в цьому випадку необхідна, тому що навіть при легкому подиху вітру листя падає на землю. В гарну сонячну і особливо легковажну погоду листя висихає за 2-3 ч. Щоб уникнути втрат висушену сировину обережно знімаємо на наперед підкладений знизу великий чистий лист паперу або емальовану великих розмірів миску, оскільки вони дуже крихкі і сильно кришатся.
Зручно і надійно сушити листя в кімнатних умовах. Звичайно, маються на увазі тільки невеликі домашні заготівки. В, цьому випадку теж зриваємо з дерева складне листя цілком, моєму і підвішуємо кожний окремо на шпагат, зачіпляючи при цьому за черешки окремих листочків як за гачки. В такому стані вони висихають теж дуже швидко. Після сушки щоб уникнути кришення їх обережно знімаємо. В обох випадках вже потім обриваємо сухі окремі листочки від центрального черешка складного листа, складаючи їх в щільний мішечок тика, який, у свою чергу, поміщаємо у великий паперовий пакет. При такому зберіганні листя довго (2- 3 роки) і відмінно зберігає свої якості.
При великих заготівках листя не миє і зразу ж відриває окремі листочки від центрального черешка, розкладаючи їх тонким шаром на листах чистого паперу, тканинних полотнах, фанері. Сушити листя слід швидко, не допускаючи почорніння. В гарну погоду, при невисокій температурі, їх сушать на відкритому повітрі в тіні. Якщо ж температура повітря підіймається вище 32 °З, то сушать в тіні під щільним навісом, інакше волога рослинна сировина, в якій температура підіймається ще вище, сильно зігрівається і починає втрачати свої якості.
Для прискорення сушки листя кілька разів перевертають. Колір висушеного листя горіха волоського, згідно офіційній шкалі, зверху - брудно-зелений (е-1), знизу - зелений, як плющ (е-3). Листя повинне бути добре висушений і складатися з окремих маленьких листочків. Вміст вологи в сировині, згідно Осту-7916/379, не повинне перевищувати 13-%, листя, що побуріло і почорнілого, - не більш би %, домішки (гілочок, товстих черешків і ін.) - не більше 5 %. Висушене листя повинне зберігатися в дерев'яних або картонних ящиках, усередині вистилаючих папером, в паперових і щільних матерчатих мішках.
Як практично визначити термін заготівки незрілих плодів для переробки? Збір зелених горіхів повинен проводитися, коли вони найбільш багаті біологічно активними речовинами, а значить, найбільш корисні і цілющі. Саме в цей час рекомендують заготівку плодів. Визначити цей момент нескладно. По-перше, цей період, як ми вже писали, доводиться на найінтенсивніше зростання дерева. По-друге, найцінніший незрілий плід горіха волоського, коли ядро його ще не затверділо і знаходиться в драглистому стані, а шкаралупа не сформувала міцну оболонку, ще м'яка, соковита, легко ріжеться ножем. І нарешті, зелений околоплодник теж ніжний, соковитий, ще невідділений від шкаралупи. Верхню його частину можна тільки зрізати ножем.
І ще один тест. Якщо проколоти великою голкою незрілий плід горіха і голка при цьому легко проходить наскрізь, а з отвору рясно витікає сік, то плоди можна переробляти. В такому стані незрілі плоди є природним вітамінним концентратом, і тому найбільш доцільно саме в цей період використовувати їх для переробки. Початок затвердіння шкаралупи (эндокарпа) горіха свідчить про зниження змісту вітаміну З.
Зелений околоплодник збирають призаготівці горіхів, в серпні - жовтні. В плодах, що розтріскалися, підбирають околоплодник, відділяючи при цьому пошкоджені частини. Якщо ж околоплодник не відділився від плоду, його розрізають на дві - чотири частини ножем, витягуючи горіх. Таким чином підготовлені., обчищені часточки околоплодника сушить при температурі 30-32°С. Після сушки зовнішня частина околоплодника залишається зеленуватою, а внутрішня його сторона набуває темно-бурого кольору. Висушений околоплодник горіха волоського гіркувато-терпкого смаку. Згідно Госту, вогкість сировини не повинна перевищувати 14%. У такому разі якість при тривалому зберіганні забезпечена. Упаковують висушений околоплодник в паперові пакети, в мішки з щільної тканини, закриті коробки, ящики і бережуть в холодному, добре провітрюваному приміщенні.
При заготівках не рекомендують збирати листя, незрілі плоди і околоплодники, сильно запорошені, забруднені, в'янули, травмовані, почорнілі, уражені хворобами і шкідниками, а також з дерев, які ростуть поблизу магістральних доріг з інтенсивним рухом транспорту. Звичайно рослини в цих зонах загазовані, а значить, і токсичні.

 
 

Цікаве

Загрузка...