WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Кровотечі: невідкладні дії, тимчасова та кінцева зупинка. Боротьба за життя - Реферат

Кровотечі: невідкладні дії, тимчасова та кінцева зупинка. Боротьба за життя - Реферат

громадянин при наданні допомоги потерпілому зобов'язаний вміти користуватись простими способами зупинки кровотечі.
Тимчасова зупинка кровотечі.
Тимчасова зупинка кровотечі здійснюється в порядку невідкладної самодопомоги і взаємодопомоги на місці пригоди до евакуації потерпілого в лікувальний заклад.
При наданні невідкладної допомоги необхідно пам'ятати про правила асептики, не допускати попаданню мікроорганізмів у рану. Кровотечу потрібно зупиняти шляхом притискання судини, на рану накладається марлева пов'язка або пов'язка з чистої матерчастої тканини???? (просто з чистої тканини).
При транспортуванні пораненого в лікувальний заклад зберігається принцип створення спокою в рані. Тому і так важливі заходи, які забезпечують нерухомість пошкодженої ділянки. Найбільш простий спосіб тимчасової зупинки кровотечі притискання судини в місці пошкодження за допомогою тісно накладеної пов'язки. Ця пов'язка здавлює тканини, зменшує просвіт судин, сприяє тромбуванню їх із наступним розвитком гематоми.
Якщо пошкодження судин супроводжується пошкодженням тканин, а кровотеча загрожує життю потерпілого (порання великих судин), то в таких випадках, н рахуючись із стерильністю, необхідно швидко розірвати одежу і саме у рані прижати кровоточиву судину. (рис. 5)
В подальшому потерпілого транспортують у лікувальний заклад, де проводять хірургічну обробку рани і кінцеву зупинку кровотечі.
Венозну кровотечу зупинити легше, ніж артеріальну. Один із більш поширених способів зупинки кровотечі - пальцеве притискання головних магістральних судин на протяжении???? або у рані (рис. 4). Судина притискається до виступаючої частини кістки. Ці виступаючі частини називаються анатомічними ділянками, або точками притискання судин. При пораненнях кінцівки судини притискаються вище місця поранення. Пальцеве притискання можна здійснити кількома пальцями руки, або великими пальцями обох рук. (ст. 47-51)
Як показала практика притискання судин краще виконувати великими пальцями обох рук, накладаючи один палець на другий.
Кровотечу із загальної сонної артерії можна зупинити за допомогою пальцевого притискання артерії до поперечних відростків шийних хребців - 6 шийний хребець (рис. 5).
Кровотеча з підключичної артерії зупиняється притисканням її до першого ребра на місці розміщення м'язових тканин. Для цього руху хворого потрібно відвести донизу і назад, після цього артерія притискається між ключицею і першим ребром (див. рис. 5). При пораненні плечової артерії її притискають до плечової кістки (рис. 6). Причому пальцями обхоплюють плече так, щоб було зручно притиснути судину в середній частині двоголового м'яза плеча. Пальцеве притискання стегнової артерії (див. рис. 6) здійснюється нижче пахи до лобкової кістки всередину від середньої лінії. Здавлення стегнової артерії можна виконувати на внутрішній поверхні стегна до стегнової кістки, де є мало м'язів. У людей з добре розвиненою мускулатурою і з вираженим жировим відкладенням пальцеве притискання виконувати важко. Тоді здавлення судини здійснюється долонею або затиснутими в кулак пальцями.
При пораненні черевної аорти тимчасово зупиняють витікання крові з неї вдається сильним постійним здавленням судини кулаком до хребта.
Пальцеве притискання при пораненні великих вен потрібно проводити одночасно у рані і на центральній ділянці пошкодженої судини.
Всі розглянуті способи притискання судин відносяться до тимчасових методів допомоги при кровотечах. Справа в тому, що втримати магістральну судину в стиснутому вигляді пальцями дуже важко. Для цього потрібна велика витримка, фізичне навантаження, високе відчуття відповідальності за життя людини.
Після пальцевого притискання судини потрібно як можна скоріше використати один із механічних способів зупинки кровотечі - накладання джгута, або хірургічного інструмента.
Найбільш поширений спосіб стискання судин - кругове пере тискання кінцівки. Вказаний спосіб має ряд протипоказань, але він виправдав себе на практиці надання невідкладної допомоги.
З часів введення методу кругового перетягування кінцівки для зупинки кровотечі пройшло вже немало років. Але багато хірургів це до нашого часу продовжують створювати пристосування, які могли б спростувати джгут і були б зручними для швидкого використання. Бажання знайти заміну джгуту заключається в головному недоліку кругового перетягування кінцівки - в згубному впливі на тканини, внаслідок чого відбувається обезкровлення і в кінцевому результаті призводить до повної зупинки кровотечі.
Один із авторів цієї брошури запропонував у 1950 році зупиняти кровотечу із судин кінцівки з допомогою звичайного поясного ременя з кільцем (рис. 7). Рекомендований засіб зжимання судин з успіхом використовувався при багатьох нещасних випадках. Для зупинки кровотечі із кінцівок використовують різні види джгутів (рис. 8): гумові, матерчасті, пневматичні.
Найбільш широко використовують матерчастий джгут з тасьми з закруткою і еластичний гумовий джгут Есмарха з ланцюжком. На практиці надання першої медичної допомоги з успіхом використовують і підручні матеріали: косинки, салфетки, шнури, ремені та ін.
Техніка зупинки кровотечі за допомогою гумового джгута нескладна. Спочатку, розтягнувши джгут накладають перший тур. При правильному виконання цього прийому кровотеча зупиняється. Наступні тури - фіксуючі, не потребують великого розтягання. Вони накладаються один на один, щоб новий тур лягав на попередній у вигляді спіралі, при цьому потрібно уникати попадання між ними складок шкіри. Закінчивши накладання джгута, забезпечують його нерухомість. Для цього защіпають на кінці джгута гачок за металевий ланцюжок.
Дія матерчастого джгута оснований на здатності здавлювати тканини при стягуванні з допомогою закрутки. Тасьма спочатку обводиться навкруг кінцівки проводиться в кільце і затягується так само, як поясний ремінь. Закрутку перекручують і цим самим затягують тканини і пошкоджену судину, в результаті чого настає припинення кровотечі. Після чого закрутка фіксується. Необхідно строго дотримуватися правил поведінки з джгутом, недотримання яких призводить до тяжких наслідків:
Рис. 9.
накладати джгут якомога ближче до рани;
до джгута прикріплюють етикетку з вказаним часу і ім'я того, хто наклав джгут.
джгут повинен бути добре помітний для чого до нього прив'язують червону стручку;
за допомогою шини або підручного матеріалу забезпечують нерухомість ділянки тіла;
транспортують хворих в першу чергу тих, яким накладений джгут.
Існуєкілька ознак оптимального затягування джгута: зникнення пульсу на периферичних артеріях, блідість шкіри, зниження температури тіла на периферичних ділянках, зникнення сухожильних рефлексів. Ослаблення чутливості, відбувається через 40-60 хв. після накладання джгута.
Потрібно пам'ятати, що накладення джгута небайдужа???? процедура. При тривалому залишенні джгута може виникнути послаблення рухової функції кінцівки, яке зумовлене здавленням нервових стовбурів, і навіть змертвінням тканин. В зв'язку з цим накладати джгут рекомендують на 2 години в літній час і на 1,5 години в зимовий час, причому не дуже туго. Причому джгут використовують тільки у випадках сильно артеріальної кровотечі, коли застосування пов'язки є неефективним. Рис. ст. 56 (11)
Гумовий джгут з деякими видозмінами накладається не тільки на кінцівки, але і на інші частини людського тіла. Потрібно

 
 

Цікаве

Загрузка...