WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Методика дослідження носа і дихальних пазух носа - Реферат

Методика дослідження носа і дихальних пазух носа - Реферат


Реферат на тему:
Методика дослідження носа і дихальних пазух носа
І етап. Підготовка до огляду
1. Посадіть хворого так, щоб джерело світла було справа від нього.
2. Сядьте навпроти досліджуваного поставивши свої ноги до столу, а його ноги назовні від ваших.
3. Джерело світла помістіть справа від пацієнта на рівні вушної раковини в 10 см від неї.
ІІ етап. Зовнішній огляд і пальпація.
4. Огляньте зовнішній ніс, місця проекції додаткових пазух носа на обличчі.
5. Пропальпуйте зовнішній ніс: вказівні пальці обох рук помістіть вздовж спинки носа і легкими масуючими рухами промацайте ділянку кореня, схилу, спинки і кінчика носа.
6. Пропальпуйте передню і нижню стінки чолових пазукх6 великі пальці обох рук помістіть на чолі над бровами і м'яко натисніть, потім пересуньте великі пальці в ділянку верхньої стінки очниці до 2 внутрішнього кута і також натисніть. Про палькуйте місця виходу перших віток трійничного нерва. В нормі пальпація стінок чолових пазух не болюча.
7. Пропальпуйте передні стінки верхньощелепних пазух: великі пальці обох рук помістіть в собачій ямці на передній поверхньоверхньощелепної кістки і несильно натисніть. Пропальпуйте точки виходу других віток трійничного нерва. В нормі пальпації передньої стінки верхньої щелепної пазухи не болюча.
8. Пропальпуйте підщелепні регіонарні лімфатичні вузли і глибокі шийні підщелепні лімфатичні вузли пальпуються при дещо нахиленій голові вперед досліджуваного легкими масуючими рухами кінчиками фаланг па-льців в підщелепній ділянці в напрямі від середини нижньої щелепи глибокі шийні лімфатичні вузли пальпуються спочатку з однієї, потім з другої. Голова хворого дещо нахилена вперед. При пальпації лімфатичних вузлів справа, права рука лежить на тім'ї досліджуваного, а дівою рукою провадяться масуючі рухи кінчиками фаланг пальців спереді переднього край грудинноключичнососковидного м'язу. При пальпації нормальні лімфатичні вузли не пальпуються.
ІІІ етап. одягання рефлектора і направлення відображеного світла на досліджуваний орган.
9. Прикріпіть рефлектор на чолі при допомозі чолової пов'язки. отвір рефлектора помістіть навпроти свого лівого ока.
10. Рефлектор повинен бути від досліджуваного органу на відстані 25-30 см (фокусна відстань).
11. Допомогою рефлектора направте пучок відображеного світла на ніс, потім закрийте праве око, а лівим оком дивіться через отвір рефлектора і повертайте його так, щоб видми "зайчик" на носі. Відкрийте праве око і продовжуйте огляд двома очима. Періодично треба контролювати чи знаходиться зорова вісь лівого ока в центрі світлового пучка і чи витримана фокусна відстань.
ІV етап. Дослідження дихальних і нюхової функції носа.
12. Визначення дихальної функції носа проводиться спочатку однієї половини носа, а потім другої. Для цього праве крило носа притисніть до носової перегородки вказівним пальцем лівої руки, а правою рукою піднесіть невеликий кусочок вати до лівого переддвір'я і попросіть хворого зробити короткий звичайної сили вдих і видих. По відхилений витки визначається ступінь затруднення проходження повітря. Для визначення дихання через праву половину притисніть ліве крило носа до носової перегородки вказівним пальцем правої руки, а лівою рукою піднесіть комок вати до правого переддвер'я і також попросіть хворого зробити короткий вдих і видих. По відхиленню ватки ви повинні вирішити питання дихальної функції носа. Дихання носом може бути нормальним затрудненим і відсутнє.
13. Визначення нюхової функції носа проводиться почергового кожної половини носа пахучими речовинами. Для визначення нюхової функції носа справа притисніть вказівним пальцем правої руки ліве крило носа до носової перегородки, а лівою рукою візьміть флакон пахучої речовини і піднесіть до правого переддвір"я носа, попросіть хворого зробити вдих правої половини носа і визначіть запах даної речовини. Визначення нюху через ліву половину носа провадиться аналогічно тільки праве крилоноса притискаються вказівним пальцем лівої руки, а правою рукою підноситься пахуча речовина до лівої половини носа. Нюх може бути нормальний (нормосмія), понижений /гіпосмія/ відсутній /аносмія/, спотворений /какосмія/.
V етап. Передня риноскопія.
14.Ринокопія може бути передньою, середньою, задньою. огляньте переддвер'я носа. Великим пальцем правої рухи підніміть кінчик носа і огляньте переддвер'я носа. В нормі переддвер'я носа вільне, покрите волосками.
15. Передня риноскопія приводиться почергово - однієї і другої половини носа. На розкриту долоню лівої руки покладіть носорозширювач клювом вниз; великий палець лівої руки покладіть зверху на гвинт носорозширювача, вказівний і середній пальці повинні знаходитися між браншами носорозширювача.
16. Лікоть лівої руки опустіть, китиця руки з носорозширювачем повинна бути рухливою; долоню правої руки покладіть на тім'яну ділянку хворого щоб надати голові потрібне положення.
17.Клюв носорозширювача в зімкненому вигляді вводиться на 0,5 см переддвер'я правої половини носа хворого. Права половина клюва носорозширювача повинна знаходитися і нижньовнутрішньому куті переддвер'я носа, ліва - у верхньому зовнішньому куті переддер'я біля крила носа.
18. Вказівним і середнім пальцями лівої руки натисніть на браншу норозширювача і розкрийте праве переддвер'я носа, так, щоб кінчики клюва носорозширювача не торкались слизової оболонки носа.
19. Огляньте праву половину носа, при прямому положенні голови: колір і слизової оболонки рожевий, поверхня гладка. Носова перегородка по середній лінії. Носові раковими не збільшені, загальний носовий хід вільний?
20. Огляньте праву половину носа при дещо нахиленій голові хворого до низу. При цьому добре видно передні відділи нижнього носового ходу, дно носа. В нормі нижній носовий хід вільний.
21. Оглянътe праву половину носа при дещо підкинутій голові хворого до заду і вправо. При цьому видно середній носовий хід, він вільний, слизова оболонка носової раковини рожева, гладка.
22. Четвертям і п'ятим пальцями відсуньте праву браншу так, щоб бранші носорозширювача зімкнулися, але не повністю і виведіть носорозширювач з носа.
23. Огляд лівої половини нова провадиться аналогічно ліва рука тримав носорозширювач, права рука лажить на тім"ї. При цьому праві половина клюва носорозширювача знаходиться у верхньовнутнршіньмоу куті лівої ніздрі, а ліва - нижньозовнішньо.
VI етап. Задня риноскопія. При задній риноскопії оглядають задні вілляли носа
24. Укріпіть носоглоткове дзеркало у ручці, підігрійте у гарячій воді.Гіпофарингоскопія.
Огляд нижніх відділів глотки проводяться при непрямій ларингоскопії.
25. Візьміть гортанне дзеркало, прикріпіть його в ручці, підігрійте в гарячій воді по вказаним вище правилам.
26. Попросіть хворого відкрити рот, висунути язик і глибокодихати ротом.
27. Обгорніть кінчик язика зверху і знизу марлею, салфеткою, візьміть його пальцями лівої руки так, щоб великий палець на нижній поверхні язика, вказівним пальцем відсувається верхня губа. Легко потягніть язик на себе.
20. Гортаймо дзеркало візьміть за ручку з праву руку як ручку для писання і введіть а порожнину рота, не торкаючись кореня язика і задньої стояки глотки. Дзеркальна поверхня при введенні повинна бути обернена вниз. Дійшовши до язика під кутом в 45о до поздовжньої осі глотки і дещо припіднімають язичок і м'яке піднебіння вверх і назад. При цьому попросіть досліджуваного вимовити звук "і" потім м'яко зробити вдих.
29. З гортанному дзеркалі треба оглядати нижні відділи глотки. Спочатку видно корінь язика з розміщений на ньому язиковим мигдаликом, потім надгортанник у вигляді розгорнутої пелюстки, слизова оболонка його блідо-рожева або жовтувана Між надгортанником і коренем язика видно дві невеликих заглибини - валекули, кожна з яких обмежена серединою і боковою язиково-надгортанними зв'язками.
30. Огляньте з допомогою дзеркала задню і бокову стінки глотки. Сливова оболонка цих стінок рожева, гладка. При фонації добре проглядуються грушевидні синуси - заглибини, які розміщені збоку від гортані. Слизова оболонка в ділянці грушовидних синусів також гладка, рожева.
31.Заберіть дзеркало, відділіть лід ручки і опустіть дезрозчин.

 
 

Цікаве

Загрузка...