WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика респіраторних захворювань у дітей - Реферат

Профілактика респіраторних захворювань у дітей - Реферат

індигенної мікрофлори реалізується через комплекс механізмів, пов'язаних з метаболізмом нормальної мікрофлори, і часто ефективніший, ніж захист, обумовлений класичною імунною системою.
Нормальна мікрофлора має свої характерні риси. Однак чіткої межи між нею та умовно-патогенними мікроорганізмами не існує. Важлива ознака нормальної флори - антагоністична властивість щодо збудників інфекційних хвороб та безпека для макроорганізму.
Антагонізм мікроорганізмів "нормальної" флори до потенційно-патогенних збудників обумовлений продукцією бактеріоцинів, лізоциму, антибіотикоподібних субстанцій. Багато представників нормальної флори викликають "фізіологічне" запалення слизових оболонок, стимулюють синтез аглютинінів, опсонінів, підвищують вміст імуноглобулінів, сприяють процесу фагоцитозу. Мікробні ценози, як цілісна екологічна система, зберігаються за рахунок постійної динамічної рівноваги між макроорганізмом та мікрофлорою.
Із усіх ценозів різних біологічних порожнин найбільш складними є мікробні асоціації верхніх дихальних шляхів. Вони динамічні за перебігом, можуть носити зворотний характер.
З постійних представників нормофлорп верхніх дихальних шляхів значення має гемолітичний або негемолітичний а-стрептокок, який грає велику роль у захисті верхніх дихальних шляхів від патогенних мікробів. Могороль подібна до ролі біфідобактерій в кишечнику. Наявність ос-стрептокока у тонзилах є свідченням благополуччя флори мигдаликів. Значну інгібуючу роль а-стрептококів пов'язують з наявністю особливих бактеріоцинів. які являють собою клас антибіотичних речовин.
Лактобактсрії, як представники нормальної мікрофлори, синтезують бактеріоцини (лактоцини) та бактеріоциноподібні фактори. L. fermentum продукують лізоцим. Крім того, певну антимікробну дію має молоч-
на кислота та перекис водню - як продукти життєдіяльності лактобактерій.
Проводячі оцінку стану KP зіву у здорових, дослідники використовували суспензії Е. coli, K. pneumonie або P. mirabilis y вигляді полоскань. При задовільному стані KP звільнення ротоглотки від вказаних бактерій відбувалося у перші 3 години, остаточно - протягом 8-16 годин [19].
Антибактеріальна терапія несприятливо впливає на стан KP. Супресія постійно присутньої флори протимікробними засобами значно збільшує чутливість назальних слизових оболонок до колонізації та реколонізації їх стафілококами, іншими патогенними мікробами.
Нами протягом кількох років (Ю.В.Марушко, 1999, 2000) проводилися дослідження оцінки етапу KP тон-зил у дітей. Вивчено рівень лактобактерій в мигдаликах у здорових, ДЧХ та при тонзиліті у дітей. Формування хронічного тонзиліту у ДЧХ відбувалося за участю погіршеного стану KP мигдаликів та змінених показників місцевого та системного імунітету.
Інфекція може бути як результатом, так і причиною імунної недостатності. Вторинна імунна недостатність створює на тривалий час критичну ситуацію для дитини, коли в результаті зниження опору до інфекцій виявляється схильність до повторних інфекційно-запальних захворювань, їх трансформація у хронічні форми, а також розвиток алергізації організму.
Певну роль в захисті організму відіграють мигдалики, які, згідно сучасних уявлень, розглядають як імуно-комиетентний орган.
Забезпечити профілактику ДЧХ важко. Всі дослідники вказують на необхідність розробки та використання комплексу заходів оздоровлення.
Серед організаційних заходів важливими є регулярне спостереження ДЧХ лікарем-педіатром. отоларингологом, іншими спеціалістами, загальноклінічне та інструментальне обстеження, вивчення соціальних особливостей родини, стану здоров'я членів сім'ї та її оздоровлення. Важливим профілактичним заходом є уроки валеології в школі.
Серед загальнооздоровчих та лікувальних заходів важливою є корекція режиму та харчування. Раціон ДХЧ повинен включати достатньо свіжих овочів, фруктів, ягід. З лікувальною метою застосовуються також молочнокислі продукти. Крім того, харчування повинно бути гіпоалергенним; у дітей з харчовою алергією виключаються визначені алергени і додатково призначаються адсорбенти.
До заходів підвищення резистентності організму належать загартовування, повітряні та водні процедури. Обов'язковою є ранкова фізична зарядка з обтиранням прохолодною водою. Серед профілактичних процедур, які підвищують неспецифічну резистентність організму, дослідники рекомендують загальне ультрафіолетове опромінення, аерозольну терапію з дезінфікуючими травами, підводний душ-масаж, ароматерапію.
Оздоровлення сім'ї - обов'язкова умова профілактики частих ГРЗ. Необхідний медичний огляд та лікування хронічних вогнищ інфекції у батьків. Категорично заборонялося паління вдома і в присутності дитини.
Медикаментозна терапія включає призначення полівітамінів, адаптогенів, імуномодулювальпих препаратів. В останні роки поряд з традиційними медикаментозним почали широко використовувати немедикаментозні методи, а також нетрадиційні і методи народної медицини.
Останнім часом більшість авторів вказують на необхідність обережнішого підходу до проведення імупомодулювальної терапії: виявлення чітких показань для імунотерапії, обов'язковий імунологічний контроль.
В педіатричній практиці в комплексі лікувально-реабілітаційних заходів ДЧХ дослідники застосовували багато імуномодуляторів.
Іммуномодулятори місцевої дії, лізати мікроорганізмів, які найчастіше викликають захворювання верхніх та нижніх дихальних шляхів, ротової порожнини, поліпшують стан специфічної та неспецифічної резистентності, показники імунітету.
Цікавість до бактеріальних імуномодуляторів місцевої дії пов'язана з отриманими даними про імунокомпетентність піднебінних мигдаликів, які надають організму дитини інформацію про антигенний склад навколишнього середовища, а також забезпечують місцевий захист до збудників, формують імунну відповідь.
В комплексі лікувально-оздоровчих заходів ДЧХ особливу увагу приділяють санації вогнища інфекції. Дослідники вказують на необхідність обережного ставлення до тонзил, особливо у дітей.
Серед методів санації носоглотки важлива роль досі належить антибактеріальній терапії, особливо за наявності тонзиліту. Антибактеріальну терапію застосовують в гострому періоді захворювання та в міжрецидивний період при висіванні патогенних мікробів. З часом ефективність антибіотиків

 
 

Цікаве

Загрузка...