WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ревматоїдний артрит, остеопороз у дітей - Реферат

Ревматоїдний артрит, остеопороз у дітей - Реферат

маси, зменшуючи запальну активність автоімунного процесу (2).
За даними наших спостережень, серед дітей із суглобово-вісцеральними формами хвороби з високою активністю імунозапального процесу, яким на термін до 1 року призначалися глюкокортикостероїди у дозі 1-2 мг на кг маси тіла (до нормалізації гострофазових показників із поступовою відміною препарату), показники щільності кісткової тканини достовірно знизилися лише у 18,2 % випадків, в інших дітей ступінь остеопорозу достовірно не змінився. Отже, наші дані підтверджують висновки про те, що частота та ступінь остеопенії в разі ЮРА залежать від проявів і порушень метаболізму сполучнотканинних структур, що свідчить про патогенетичний зв'язок цього синдрому із основним захворюванням.
Деякі сподівання щодо профілактики остеопорозу у хворих на ревматоїдний артрит, що приймають стероїдні препарати, пов'язані з використанням синтетичного глюкокортикоїду нового покоління - дефлазакорту, який не поступається преднізолону за протизапальною активністю і водночас має менший вплив на мінеральну щільність кісткової тканини (6).
На жаль, світовий досвід свідчить, що фармакотерапія хворих на остеопороз не призводить до наростання піка кісткової маси, а може лише обмежувати резорбцію кісткової тканини, знижуючи її втрати. При цьому клінічно відзначено зменшення або зникнення болю в кістках, збільшення рухової активності хворого і поліпшення якості його життя (3, 8).
ЛІКУВАННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКА ОСТЕОПОРОЗУ У ДІТЕЙ
На думку більшості авторів, лікувальні засоби для нормалізації мінерального обміну в разі ЮРА слід призначати дітям за всіх форм хвороби одразу після встановлення діагнозу (11). Окрім загальноприйнятої протизапальної та патогенетичної терапії, дітям одразу після усунення больового синдрому призначають також лікувальні вправи для запобігання подальшій втраті кісткової маси від малорухливого способу життя. Обсяг лікувальних вправ визначає лікар ЛФК для кожного хворого індивідуально з урахуванням ураження суглобів та ступеня остеопорозу. Дуже важливо, щоб хворі виконували вправи із задоволенням, чому сприяє правильне, індивідуально підібране оточення, музичне оформлення.
Лікування глюкокортикоїдоіндукованого остеопорозу спрямоване на зменшення втрат кальцію організмом дитини. Це досягається як посиленням абсорбції кальцію в кишківнику, так і зменшенням його екскреції з сечею. З цією метою, доцільно обмежити в раціоні кількість хлористого натрію, оскільки він пригнічує кишкову абсорбцію кальцію. З іншого боку, потрібно призначати препарати кальцію, які послаблюють кісткову резорбцію та затримують зменшення кісткової маси у хворих (14). Призначаючи препарати кальцію, важливо пам'ятати, що самостійного значення в лікуванні остеопорозу солі кальцію не мають. Їх слід застосовувати в комплексі з іншими засобами патогенетичної терапії. Це обумовлене тим, що високий рівень концентрації кальцію в крові не може забезпечити його оптимального вмісту в кістковій тканині, що особливо важливо у хворих на остеопороз. У разі клінічного використання препаратів кальцію варто також враховувати ймовірність їхньої побічної дії: здуття живота, закрепів, відкладення кальцію в нирках та міокарді. Препарати кальцію слід вживати безпосередньо перед сном. Це пов'язане з наявністю добових ритмів втрати кісткової маси, яка починається у другій половині ночі за відсутності кальцію в кишківнику. Вважається, що вечірній прийом кальцію дає можливість пригнітити циркадне посилення кісткової резорбції в нічні години.
Призначають препарати кальцію (кальцію карбонат, кальцію глюконат, кальцію гліцерофосфат, кальцію лактат, кальцію хлорид, кальцію фосфат, кальцію цитрат або їх комбінацію у препаратах Кальцій-Сандоз Форте, Strong bones та інших) у добовій дозі 500-1000 мг елементарного кальцію. Їх вживання слід поєднувати з вітаміном D (Відеїн- 3, Відехол, вітамін D3) у добовій дозі 500 МО або з його активними метаболітами (кальцитріол, альфакальцидол) з розрахунку 0,5 г на добу. Також можна використовувати комплекси кальцію з вітаміном D3 (Кальцій-D3, Кальцій-D3 Нікомед, Вітрум-Кальціум) та з іншими вітамінами й мікроелементами (Кальцимін, Оліговіт, Вітрум, Кальцинова). У разі курсової терапії вони запобігають подальшій втраті кісткової маси, створюють передумови для збільшення маси кістки, знижують ризик виникнення переломів, нормалізуючи мінеральний обмін.
Для лікування глюкокортикоїдоіндукованого остеопорозу використовують поєднання препаратів кальцію з препаратами, що пригнічують резорбцію та стимулюють формування кісткової тканини, зменшують кількість та активність остеокластів. Це оксидевід, ксидіфон, препарати кальцитоніну. Найактивнішим серед останніх є міокальцик - штучно синтезований кальцитонін лосося. Цей медикамент є препаратом вибору в разі тяжких форм остеопорозу, що супроводжуються больовим синдромом. У дитячому віці частіше використовують інтраназальну форму міокальцику по 100 МО на день протягом 3 місяців з наступною тримісячною перервою.
Велике значення в лікуванні остеопенічного синдрому має якість їжі та її інгредієнти. Для стимулювання остеогенезу потрібна їжа, багата на кальцій. Слід забезпечити також надходження з їжеюдостатньої кількості вітамінів, особливо вітаміну D, або призначити комплексні полівітамінні препарати, риб'ячий жир Мьоллера, Теком (5). Вітамін D посилює кишкову реабсорбцію кальцію, що перешкоджає розвитку остеопенічного синдрому. Застосовуючи препарати вітаміну D, слід контролювати вміст кальцію і фосфору в крові, хоча частота виникнення побічних ефектів досить низька і не перевищує 2-3 відсотків. Серед них можливі гіперкальціємія, слабкість, а також шлунково-кишкові розлади: анорексія, нудота, закреп або діарея. Препарати вітаміну D протипоказані за гіперкальціємії, загострення виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.
Не можна забувати про ураження слизової оболонки кишківника в дітей з ревматоїдним артритом, що спостерігається у 95% хворих на ЮРА і проявляється дисбактеріозом ІІ-ІІІ ступеня. Тому одним з методів як лікування, так і профілактики остеопорозу в дітей є нормалізація мікрофлори кишківника за допомогою мультипробіотиків (Симбітер) або лікувального харчування, яке містить мікроорганізми, що нормалізують мікрофлору ("Біфівіт", "Симбівіт" тощо).
Отже, лише комплексний підхід до обстеження та лікування хворих на ЮРА, особливо стосовно змін щільності кісткової тканини, уможливить не тільки ремісію захворювання, а й запобігання прогресуючому ураженню кісткової системи у дітей.
Використана література
1. Алякна В., Мацкявичус З., Черемных Е. Структурные изменения костей (і по данным гистоморфологического анализа) у больных ревматоидным артритом и остеоартрозом // Проблеми остеології. - 1999. - Т.2. - №1. - С. 28-31.
2. Борткевич О.П. Влияние системной терапии глюкокортикоидами на состояние костной ткани при ревматоидном артрите у детей // Проблеми остеології. - 1998. - Т.1. - №2-3. - С. 62-65.
3. Корж А.А., Дедух Н.В., Шевченко С.Д. Остеопороз: клиника, диагностика, профилактика, лечение // Харьковский медицинский журнал. - 1997. - № 3. - С. 52-57.
4. Костюріна Г.М., Шевченко Н.С. Особливості проявів остеопенічного синдрому в дітей та підлітків з різними формами ревматоїдного артриту // ПАГ. - 1999. - №2. - С. 23-27.
5. Лук'янова О.М., Омельченко Л.І., Антіпкін Ю.Г. та ін . Профілактика та лікування рахіту та порушень кальцієво-фосфорного обміну при окремих захворюваннях у дітей з використанням препарату вітаміну D3 - Відеїн-3 Київ. - 1997. - 24 с.
6. Нассонов Е.Л., Скрипникова И.А. Остеопороз при ревматических заболеваниях. Роль глюкокортикоидов // Клин. медицина. - 1997. - № 5. - С.10-11.
7. Нассонов Е.Л. Вторичный остеопороз: патогенез и клиническое значение при воспалительных заболеваниях суставов // Остеопороз и остеопатии. - 1998. - № 1. - С.18-22.

 
 

Цікаве

Загрузка...