WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Синдром кровотечі і масивної крововтрати - Реферат

Синдром кровотечі і масивної крововтрати - Реферат

пакета можна використати чисту пропрасовану тканину, клапті з простирала, рушники та ін.
Пальцьове притисканння артерії застосовують лише в певних анатомічних точках, де судини розміщені поверхнево і близько від кісток, до яких їх можна притиснути. Притискати слід таким чином, щоб просвіт судини був перекритий. Тоді пульсація артерії у відділі, що лежить нижче, повинна припинитись і кровотеча зупиниться. Тривала зупинка кровотечі пальцьовим притисканням потребує значної фізичної сили. Тому цей метод застосовують для екстреної короткочасної зупинки кровотечі. При пораненнях кінцівок судини притискають вище від рани, при ушкодженні судин шиї - нижче. Притискання судин можна виконати кількома пальцями однієїкисті, великими пальцями обох кистей, долонею або кулаком. Тривале притискання судини здійснюють великими пальцями обох рук; ставлять один палець на другий і по черзі використовують силу тиску пальців на судини.
Кровотечу з ран голови і шиї зупиняють за допомогою притискання загальної сонної артерії на середині заднього краю кивального м'яза до поперечних відростків шийних хребців, зокрема до горбика Суі- Притискання цієї артерії болюче. Зовнішню щелепну артерію притискають до нижнього краю нижньої щелепи на межі її задньої і середньої третини. Скроневу артерію притискають на скроні. Кровотечу у верхньому відділі плеча зупиняють притисканням підключичної артерії до І ребра. Для цього руку потерпілого опускають донизу і відводять назад, після чого притискають артерію за ключицею. Підпахвинну артерію притискають у пахвовій ямці до головки плечової кістки. При кровотечі з плеча і передпліччя плечову артерію притискають пальцями до плечової кістки біля внутрішнього краю двоголового м'яза. Променеву артерію притискають до променевої кістки в тому місці, де визначається пульс, ліктьову - до ліктьової кістки.
При кровотечі на стегні і гомілці стегнову артерію притискають на середині пахової зв'язки і нижче від неї до горизонтальної гілки лобкової кістки. Цю судину можна фіксувати також між верхньою передньою остю клубової кістки і лобковим симфізом. Підколінну артерію притискають до се-редини підколінної ямки, тильну артерію ступні - до тильної її поверхні посередині між зовнішньою і внутрішньою кісточками (дещо нижче від скакового суглоба). Задню гомілкову артерію притискають до задньої поверхні внутрішньої кісточки. При пораненні черевної аорти тимчасово зупинити кровотечу вдається сильним притисканням черевного відділу аорти до хребетного стовпа кулаком (зліва від пупка).
При глибоких кровоточивих ранах пальцьове притискання судин можна замінити тугою тампонадою рани. Пінцетом або затискачем туго заповнюють рану стерильним марлевим тампоном. До кровоточивої ранової поверхні можна прикласти спеціальну кровоспинну губку, яку притискають марлевим тампоном. Потім накладають тугу стискаючу пов'язку. Доцільно на пов'язку в ділянці рани покласти мішечок з льодом або піском.
При кровотечі з рай біля основи кінцівки останню фіксують у стані максимального згинання, оскільки при цьому стискаються магістральні судини. Для посилення тиску на судину під коліно чи під пахвову ямку необхідно покласти щільний валик із тканини. При пораненні підключичної артерії або кровотечі з рани верхньої кінцівки перетискають підключичну або плечову артерії. Для стискання підключичної артерії зігнуті в ліктях руки відводять назад і фіксують їх у такому положенні кількома турами бинта (мал. 101). Плечову артерію і її гілки перекривають шляхом максимального згинання руки в ліктьовому суглобі і фіксування її в такому положенні. Цей прийом може бути застосований при артеріальній кровотечі з судин передпліччя і кисті (мал. 102). При кровотечі зі стегнової артерії ногу максимально згинають у кульшовому суглобі і прибинтовують до тулуба (мал. 103). При кровотечі з артеріальних стовбурів гомілки і ступні стискають підколінну артерію. Для цього в підколінну ямку вкладають щільно скручений валик, потім максимально згинають ногу в колінному суглобі і фіксують її в такому положенні кількома турами бинта або ременем.
Циркулярне (колове) перетягування - найпоширеніший і найнадійніший метод тимчасової зупинки кровотечі на кінцівках. Його виконують за допомогою стандартного гумового джгута, гумової трубки або імпровізованого джгута-закрутки. Кровоспинний джгут являє собою гумову стрічку завдовжки 125 см, завширшки 3-4 мм. На одному кінці стрічки є гачок, на другому - металевий ланцюжок. Джгут накладають на плече і стегно. Не рекомендується його накладати на верхню третину плеча (можливе травмування променевого нерва) і нижню третину стегна (перетискання стегнової артерії супроводжується ушкодженням м'яких тканин). Не треба накладати джгут на нижні третини передпліччя і гомілки, тому що в цих місцях немає м'язів і під джгутом може некротизуватись шкіра. До того ж у цих місцях не завжди вдається стиснути артерію.
При накладанні гумового джгута на кінцівку необхідно дотримувати таких правил. Джгут накладають поверх одягу, щоб не защемити шкіру між його витками. Накладати джгут необхідно на рівну прокладку, без складок, по можливості ближче до рани. Однією рукою захоплюють кінець джгута, другою - його середину і, сильно розтягнувши, обводять 2-3 рази навколо кінцівки. Вільні кінці джгута зав'язують вузлом або закріплюють за допомогою гачка і ланцюжка. До джгута або до одягу потерпілого прикріплюють записку з позначенням часу його накладання. Якщо джгут накладено правильно, кровотеча з рани припиняється, кінцівка стає блідою і холодною, периферичний пульс не визначається. В холодну пору року після накладання джгута кінцівку треба обгорнути теплою ковдрою, щоб не сталося обмороження. Після накладання джгута проводять іммобілізацію кінцівки транспортною шиною, вводять знеболюючі засоби і госпіталізують хворого.
При відсутності стандартного джгута для зупинки зовнішньої кровотечі використовують джгут-закрутку з підручних засобів (краватки, хустинки, поясу, підтяжок та ін.).
Закрутку накладають на м'яку підкладку. Краї підручного засобу, що використовується як закрутка, обводять навколо кінцівки вище від місця поранення і вільно зв'язують між собою. Потім в утворену петлю вставляють паличку і закручують її доти, доки не зупиниться кровотеча. Щоб вузол не розкручувався, паличку фіксують до пов'язки або прибинтовують до кінцівки. Не можна використовувати як джгут тонкі й тверді предмети (дріт, тонкий шнур, кабель тощо), оскільки вони можуть ушкодити тканини.
Необхідно пам'ятати, що неправильно накладений джгут може призвести до тяжких ускладнень. Накладання джгута на тривалий час, а також надмірне його

 
 

Цікаве

Загрузка...