WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Травми (вивихи, переломи) - Реферат

Травми (вивихи, переломи) - Реферат


Реферат на тему:
Травми (вивихи, переломи)
Вивихом (luxatio) називається зміщення суглобових поверхонь однієї або декількох кісток з порушенням їх нормального анатомічного взаєморозміщення і цілісності капсульно-зв'язкового апарату суглоба. Умовно вважають вивихнутою кістку, яка розташована дистальне від суглоба. В тому випадку, коли суглобові поверхні зовсім не дотикаються, вивихи називаються повними, коли ж зберігається частковий контакт між ними, то говорять про неповні вивихи, або підвивихи. Найчастіше вивихи виникають у плечовому і кульшовому суглобах.
Розрізняють такі види вивихів:
1) травматичні - внаслідок травми; 2) патологічні - при захворюваннях, пов'язаних із руйнуванням зв'язкового апарату і суглобових кінців кісток, наприклад, при пухлинах, запальних процесах; 3) вроджені; 4) звичні - при великому розтягуванні зв'язкового апарату, що часто виникає після неправильного лікування травматичних вивихів; 5) застарілі - своєчасно не вправлені.
Клінічні ознаки. Основними ознаками вивиху є: виражений біль, який в наступні дні поступово зменшується; вимушене положення вивихнутої кінцівки; відсутність активних і різке обмеження пасивних рухів у суглобі. При діагностиці важливу роль відіграють пальпація і рентгенографія ушкодженого суглоба, що дозволяє встановити точний діагноз і визначити лікувальну тактику.
Лікування. При наданні першої допомоги потерпілому перш за все необхідно провести іммобілізацію ушкодженої кінцівки. З метою зменшення болю до ділянки вивиху прикладають міхур з льодом або холодною водою, вводять аналгетики, після чого хворого терміново доставляють в ліку-вальний заклад. Вправлення вивиху проводить лікар.
Залежно від виду вивиху і його локалізації, існують певні прийоми вправлення. Його проводять після хорошого місцевого знеболювання новокаїном, введеним у порожнину суглоба. В даний час вправлення різних видів вивихів, особливо у великих суглобах, проводять із застосуванням нейролептаналгезії або внутрішньовенного наркозу, іноді доводиться застосовувати навіть міорелаксанти для зняття тонусу скелетної мускулатури. Після вправлення вивиху кінцівку фіксують пов'язкою або гіпсовою лангетом на 15-20 днів, залежно від його локалізації, після чого призначають лікувальну гімнастику, масаж і теплові процедури.
При застарілих вивихах застосовують оперативне вправлення. При звичних - оперативним шляхом укріплюють суглобову капсулу і зв'язковий апарат.
Переломи кісток.
Перелом (fractura) - це часткове або повне порушення цілості кістки під впливом швидкодіючої сили або внаслідок патологічного процесу. Переломи кісток становлять 6-7% усіх травм (О.М. Березовський, 2000 p.).
Переломи можуть бути вродженими і набутими.
Вродженими переломами називають такі види пошкоджень, які виникають під час утробного життя під впливом різних факторів. Набутими прийнято вважати такі види переломів, які виникають внаслідок дії тих або інших механічних факторів у дорослих і дітей. Переломи, які виникають у процесі родового акту, відносять до набутих, їх ще називають акушерськими. Виділяють так звані патологічні переломи, які спостерігають при тих чи інших захворюваннях кісток (остеомієліт, пухлина, кіста тощо).
Найчастіше переломи виникають у людей похилого віку внаслідок втра-ти кістками еластичності.
За частотою переломи розподіляють таким чином: верхня кінцівка - 50%, нижня кінцівка - 31%, таз та хребет - 12% і череп - 6%.
Залежно від механізму виникнення переломів, їх поділяють на: 1) переломи від стиснення (компресійні) можуть виникати в повздовжньому або поперечному до осі кістки напрямку; 2) переломи від згинання - найпоширеніший вид переломів. У цьому випадку кістка ламається в поперечному напрямку з утворенням кісткового трикутника з боку згинання; 3) переломи від скручування (торсійні, гвинтоподібні, спіральні) виникають у тому випадку, коли один кінець кістки фіксований, а інший підлягає силі, що скручує. Лінія перелому при цьому має вигляд спіралі; 4) відривні переломи утворюються при різкому і сильному скороченні м'язів. При цьому, як правило, відривається кістковий фрагмент у зоні прикріплення сухожилків до кістки.
З урахуванням ступеня ушкодження переломи поділяють на повні і неповні. При повних переломах порушується цілісність кістки по всьому поперечнику, а при неповних цілісність кістки порушується частково(сюди відносять тріщини (fissura) та піднадкісничні переломи, або переломи за типом "зеленої гілки", які в основному трапляються у дітей).
За відношенням площини перелому до осі кістки розрізняють такі види переломів: 1) поперечні - лінія перелому перпендикулярна до осі кістки; 2) поздовжні - лінія перелому іде паралельно до осі кістки; 3) косі - лінія перелому розташована в косому напрямку відносно осі кістки; 4) гвинто-подібні, або спіральні - лінія перелому має вигляд спіралі, що йде по кістці. В залежності від кількості переломів і числа кісток, що зазнали пошкод-ження, розрізняють поодинокі і множинні переломи. При поєднанні перело-му і пошкодження кістковими відламками сусідніх органів переломи ділять на ускладнені і неускладнені. При збереженні цілісності шкіри переломи називають закритими, а при її пошкодженні кістковими відламками - відкритими.
Як правило, при переломах спостерігається зміщення кісткових відламків. Якщо зміщення пройшло внаслідок механічного фактору, що викликав перелом, то воно називається

 
 

Цікаве

Загрузка...