WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Облітеруючий атеросклероз - Реферат

Облітеруючий атеросклероз - Реферат

переходять на ступню. У разі прогресування хвороби патологічні зміни поширюються і на магістральні артерії ніг (гомілкову, підколінну, стегнову).
Найважливішими етіологічними чинниками вважаються холодове ураження ніг та інтоксикація нікотином. Меншого значення надається механічній травмі.
Пербіг хвороби ділять на 4 стадії. Початкові симптоми хвороби нечіткі, вони можуть обмежуватись втомою в ногах після ходіння та іноді підвищеною чутливістю до холоду. Вподальшому з'являється біль у литкових м'язах при ходінні, який змушує хворих зупинятися. При об'єктивному дослідженні виявляють блідість пальців та ступні, сухість шкіри, іноді підвищену пітливість, зниження температури; пульс на артеріях ступні або відсутній або значно заслаблений. Ця стадія (І) називається спастичною, або ішемічною.
За прогресування хвороби з'являються трофічні розлади на пальцях та ступнях - гіперкератоз, іноді - тріщини на шкірі пальців і ломкість та відсутність росту нігтів, зниження чутливості пальців, парестезія, реактивна гіперемія шкіри ступні та набряк, іноді гіпергідроз. Пульс на артеріях ступні відсутній. Відстань, яку хворий долає без болю, стає дуже малою, а нерідко біль турбує і у стані спокою. Хворі часто сплять зі спущеною з ліжка ногою, що полегшує біль за рахунок венозного застою, але зумовлює збільшення набряку. Це стадія трфічних порушень (ІІ).
Навіть невеличка травма спричинює виразку, що не гоїться, до якої приєднується інфекція, настає некротична стадія (ІІІ). В цій стадії біль стає постійним, хворий кульгає, ходить мало. Безсоння різко погіршує його психоемоційний та фізичний стан. Місцеві розлади - запально-некротичні явища (набряк та гіперемія, виразки на пальцях) - збільшуються.
В набряклих тканинах легко поширюється інфекція, що веде до розвитку стадії гангрени (IV) з лихоманкою та інтоксикацією.
Діагностика хвороби. Спеціальні методи (капіляроскопія, термометрія, оксигенометрія, доплерівська ехографія).
Лікування полягає у відмові від куріння, уникненні охолодження ніг, утримання останніх в гігієнічному стані, в користуванні сухими чистими шкарпетками та нетісним взуттям. Хворі повинні не навантажувати ноги, а також обарігати пальці від травм.
Фізіотерапевтичні засоби - теплі ванночки для ніг, суберитемне ультрафіолетове та УВЧ опромінення ніг, самомасаж ступнів, лікування в барокамері для ніг. Серед численних запропонованих для лікування хвороби препаратів мають значення спазмолітичні засоби та такі, що поліпшують обмін у тканинах. Ефективним є внутрішнє введення реологічно активних розчинів (реополіглюкін) та приймання дезагрегантів - антитромбоцитних препаратів (ацетилсаліцилової кислоти). Доцільним є також призначення преднізолону та інших протизапальних препаратів.
Значного поширення набули оперативні втручання на симпатичному стовбурі, головним чином люмбальному відділі його - видалення 2-го та 3-го симпатичних люмбальних гангліїв.
При розвитку некрозу лікувальні процедури повинні бути спрямовані як на зупинку поширення його, так і, особливо, на профілактику переходу його у вологу форму та переведення вологого некрозу в сухий (спиртові аплікації, антисептики, солюкс тощо).
Видалення сухого некрозу на пальцях (некректомія та ампутація пальця чи пальців) треба робити лише по досягненні стабілізації некрозу. У разі поширення некротичного процесу і розвитку гангрени виконують ампутацію на різних рівнях ступні та гомілки чи стегна.
Хвороба Рейно. Патофізіологічна основа її - різкий тривалий спазм малих артерій та артеріол з порушенням капілярного кровообігу в басейні васкуляризації цими артеріями тканин периферичних органів, переважно пальців рук.
Хворіють головним чином молоді жінки. Провокують спазм судин переохолодження, насамперед рук чи інших органів, негативні емоції.
Припадок звичайно розпочинається з різкого збліднення шкіри одного чи всіх пальців рук, супроводжується болем, парестезією та онімінням у них. Він триває 10-30 хв, іноді більше, після чого спазм судин змінюється їх дилатацією і розвитком реактивної гіперемії шкіри. Рання, спастична стадія хвороби з часом переходить у обструктивну, яка проявляється синюхою шкіри, а потім нерідко і некрозом.
Останній завжди є симетричним (на обох руках).
Лікують хворобу консервативними методами, хірургічні втручання застосовують лише у разі розвитку некрозу.
Гострий приступ знімають застосуванням теплих ванночок для рук, спазмолітичних та знеболювальних препаратів.
Легкі форми хвороби нерідко зникають після відмови хворго від куріння та уникнення охолодження.
Головним засобом консервативного лікування є застосування так званих блокаторів кальцієвих каналів - ніфедипіну та його аналогів. Добре діють заспокійливі засоби, новокаїнові футлярні блокади, фізіотерапевтичні процедури (солюкс, барокамера).
У випадках, зумовлених емболією артерій долоні чи пальців, хірургічне втручання може дати добрий ефект.
Тромбоз - внутрішньосудинне зсідання крові з утворенням м'якої еластичної маси (тромба) в певному відділі судин - артерії чи вени - з повним чи частковим закриттям їх просвіту.
Згідно з класичним вченням Р. Вірхова, тромб у судинах утворюється за таких умов: сповільнення руху крові, морфологічна зміна внутрішньої поверхні судини та зміна хімічного складу крові, коагуляційних властивостей її.
Причинами порушення внутрішньої поверхні судин можуть бути травма, запалення або ж дегенеративні зміни інтими, найчастіше атеросклероз.
Коагуляційні властивості крові часто змінюються під впливом різноманітних чинників - токсичних речовин; сторонніх білків татканинних екстрактів, уведених в кров; таких фізіологічних агентів, як адреналін, що виділяється при всіх реакціях захисту; у разі підвищеної концентрації ліпідів у крові; при таких хворобах, як поліцитемія, злоякісні пухлини, цукровий діабет, еклампсія тощо.
Тромбоз артерій стегна в стегновому каналі чи підколінної артерії зумовлює появу різкого болю в нозі, зокрема в литці та пальцях, різке зниження її чутливості, слабкість у нозі та її похолодання. У дистальному відділі ноги (ступня та пальці) тромбоз виявляється мармуровістю шкіри - блідість її з мозаїчною синюшністю.
Тромбоз клубово-стегнового сегменту, а також підколінної артерії значно частіше супроводжується розвитком гангрени нижньої кінцівки.
Тромбоз підключичної та аксилярної вен внаслідок травматизації їх проксимальних відділів в реберно-підключичному проміжку відомий як синдром Peget-Schroettera.

 
 

Цікаве

Загрузка...