WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Облітеруючий атеросклероз - Реферат

Облітеруючий атеросклероз - Реферат


Реферат на тему:
Облітеруючий атеросклероз
Атеросклероз - одне з найпоширеніших захворювань людини, яке полягає в жировій дегенерації та склеротичних змінах внутрішньої оболонки артерії з подальшою атрофією та склерозом і середньої оболонки.
Облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок спостерігається звичайно у людей віком після 60 років і уражає переважно чоловіків. Останнє пояснюється гормональними відмінностями чоловіків та зловживанням ними тютюном та алкоголем.
У початкових стадіях відчувають біль та слабкість в нижніх кінцівках, зокрема в литкових м'язах, задній групі м'язів гомілки, під час ходіння, які зникають через 3-4 хв після зупинки. Цей симптом відомий під назвою проміжного кульгання. Пульс на головних артеріях стопи (на одній чи обох) різко ослаблений. Ступні холодні, бліді. Шкіра ступні суха, стоншена, гіперкератична, волосся на ній не росте. Спострігаються підвищена чутливість кінцівок до холоду та зниження чутливості, часто парестезії. У міру розвитку атеросклерозу довжина дистанції, яку можуть подолати хворі без відчутного болю, прогресивно зменшується, і після закриття магістральної артерії та у разі недостатньо розвинутих колатералей біль стає постійним навіть у стані спокою. Лежачи в ліжку, хворі часто тримають ногу опущеною до підлоги, що призводить до венозного застою в ступні, але при цьому зменшується біль.
Поширення атеросклеротичного процесу на артерії малого калібру та артеріоли супроводжується появою трофічних та некротичних змін - темно-синіх чи буро-чорних плям (сухий некроз), що починаються з пальців, частіше великого (втрата чутливості або поява виразок після навіть незначної тавми). Ішемічні осередки в більшості випадків швидко ускладнюються інфекцією з поширенням її та некрозу (гангрени) в проксимальному напрямку. Ускладнена інфекцією гангрена завжди має вологий характер, виявляється наростанням болю та погіршенням загального стану. Проксимальніші від ділянки некрозу змертвілі тканини набряклі, брудно-сірі, мають різкий неприємний гнильний запах, сегменти ступні та гомілки також набряклі, збільшені в об'ємі. При вологій гангрені немає демаркаційної лінії. Гангрена супроводжується інтоксикацією організму (лихоманкою, тахікардією, втратою апетиту, кволістю, головним болем тощо) та загрожує життю хворого. За відсутності ускладнення початкового осередку некрозу при облітеруючому атеросклерозі розвивається суха форма гангрени: змертвілі частини, ступні та гомілки зменшуються в об'ємі, тверднуть і чорніють внаслідок імпрегнації їх продуктами розпаду та перетворення гемоглобіну. Між змертвілими та живими сегментами ноги є чітка демаркаційна лінія. Суха гангрена не супроводжується значною інтоксикацією.
При атеросклерозі та облітерації клубових судин чи біфуркації аорти у хворих спостерігаються біль у сідницях, імпотенція, атрофія м'язів нижніх кінцівок. Ця локалізація атеросклерозу відома як синдром Леріша.
Лікування облітеруючого атеросклерозу комплексне: консервативні та хірургічні методи.
Хворі повинні зовсім відмовитися від куріння та прийому алкоголю, оберігати ноги від охолодження та травм, тримати їх в гігієнічному стані (чистими та сухими), носити тепле, нетісне взуття. Треба обов'язково практикувати дозовані навантаження (ходіння) - вони сприяють розвитку колатералей. Велике значення мають контроль за масою тіла, бідна на холестерин дієта (переважно рослинна, молочно-вуглеводна та білкова з великим вмістом вітамінів, особливо групи В та С).
Призначають спазмолітичні засоби, адреноблокатори та гангліолітики; препарати, що підвищують споживання клітинами кисню (сокосеріл), внутрішньоартеріальне введення розчину новокаїну тощо.
Значну роль у лікуванні відіграють фізіотерапевтичні процедури - теплі ванни для ніг, ультрафіолетове та лазерне опромінення, киснева терапія загального типу (барокамери).
Дуже важливо зменшити в'язкість та зсідання крові. Поліпшують текучість крові реополіглюкін, антикоагулянти (гепарін, фенілін) та антитромбозні дезагреганти. Ефективні препарати, які стимулюють обмінні та репаративні процеси (метилурацил).
Оперативне втручання застосовується трьох типів - на судинах, на симпатичних паравертебральних гангліях на боці ураження та ампутація кінцівок на різних рівнях. Оперативне втручання на артеріях виконується у чотирьох варіантах: балонна дилатація артерії; накладання судинних обхідних анастомозів-шунтів (з аутовени чи полімерних) між проксимальною та дистальною частинами сегментарно ураженої артерії; тромбендартеректомія (видалення тромбів ураженої інтими); видалення ураженої артерії і заміна її аутовеною чи ксенопротезом (ангіопластика). Операція на симпатичних гангліях - переважно видалення ІІ та ІІІ люмбальних вузлів.
Некротичні тканини повинні бути після зупинки некрозу (появи демаркації) видалені (некректомія). З появою вологої гангрени застосовують антибіотики, а також засоби, що сприяють її переводу в суху форму. Після цього застосовують хірургічне лікування.
При розвитку гангрени пальців, ступні чи гомілки оперативне втручання зводиться до ампутації кінцівок на різних рівнях, які визначаються характером гангрени і станом кровопостачання на межі ампутації, а також міркуванням щодо майбутнього протезування. Кращими є ампутації на рівні гомілки, із збереженням колінного суглоба та куксою не менше 10 см. Частіше виконують ампутацію на рівні нижньої третини стегна. При гангрені пальців можливі також і економічні ампутації (на рівні ступні).
З метою діагностики використовують ангіографію, діагностично-прогностичні проби з нітрогліцерином, люмбальні новокаїнові блокади, томографію тканин та оксигемометрію на різних рівнях, доплерехографію та ультразвукову візуалізацію судин.
Облітеруючий ендартеріїт - системна хвороба артерій, уражає головним чином чоловіків віком 20-40 років. При цьому захворюванні процес розпочинається з артеріол та артерій малого калібру, головним чином ніг, насамперед їх дистальних відділів - пальців та ступні.
Патоморфологічні зміни в артеріях полягвють у набряку інтими та гістолімфоцитарній інфільтрації її й проліферації ендотелію, гіпертрофії м'язового шару, розростанні сполучної тканини в стінці судин та присудинній клітковині. Зміни спостерігаються також у судинах, що живлять саму їх стінку. Ці зміни та спазм артерій призводять до зменшення просвіту останніх, їх тромбозу і зрештою до повного заростання, облітерації. Ішемія та гіпоксія тканин зумовлюють розвиток некрозів, які починаються переважно з пальців і часто

 
 

Цікаве

Загрузка...