WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Променева діагностика та променева терапія - Реферат

Променева діагностика та променева терапія - Реферат

сполук срібла.
6. Здатність до іонізації середовища.
7. Біологічна дія.
8. Поглинання та розсіювання (різне поглинання тканинами).
Менш важливі властивості для лікаря-практика: здатність до дифракції, поляризація та ряд інших спільних для будь-якого виду випромінювання.
В медичній радіології (рентгенології) умовно поділяють Р.випромінювання на "м яке", що виникає при напрузі на трубці менш ніж 90 кв. (має "велику" довжину хвиль та меншу енергію), та "жорстке" - при напрузі більш ніж 90 кв., має "коротку", "малу" довжину хвилі та високу енергію, а також проникаючу здатність.
9.3. Методи та методики рентгенологічного дослідження. Виділяють 2 основних метода у "великому" рентгенологічному методі (інколи кажуть дві анових методики). Всі інші є похідними від них:
а) рентгенографія (наголос);
б) рентгеноскопія.
Рентгенографія - реєстрація рентгенівського зображення на твердому носії (плівка). Безплівочні технології (на спеціальній запам ятовуючій матриці, для показу зображення цифрова матриця трансформується в матрицю видимих елементів зображення - пікселів, де кожному пікселу надається один з відтінків сірої тканини). Існують та активно удосконалюються в останні роки "запам ятовуючі" пластини на основі сполук аморфного кремнію та фосфору. Є також технології переведення в цифрову форму відеосигналів в системі "рентгенівське зображення - підсилювач - телевізійна система": так звана субтракція, віднімання - лишається потрібне зображення (наприклад, судини), все інше за допомогою комп ютерної обробки "віднімається" (дигітальна ангіографія). Безплівочні технології - синонім цифрові. Більш ніж 40% рентгенограм в цивілізованих країнах - безплівочні, якщо треба тверду копію - лазерний принтер на папері. Можливість їх обробки, архівування, пересилки через інтернет, виділення зон інтересу. Дешевше за плівку (особливо при великих обсягах роботи), моментальне отримування результатів. Дунайський госпіталь (Австрія - 10 років цифрові технології). Але досі (ВООЗ) основним методом є отримання зображення на плівці. Фотопроцес, автомати для проявлення знімків, економічні аспекти.
Рентгенографія - основний метод рентгенології.
Переваги рентгенографії.
1. Висока роздільна здатність.
2. Наявність об єктивного документа.
3. Можливість динамічного спостереження за перебігом захворювання.
4. Можливість створення архіву.
5. Можливість ретельного вивчення (будь-який час) рентгенограми кількома спеціалістами.
6. Невелика, порівнюючи з рентгеноскопією, доза опромінення пацієнта.
Недоліки рентгенографії.
1. Неможливість вивчити функцію органа по одній рентгенограмі.
2. Зображення на одній площині.
3. Рентгенографія (у класичному вигляді, на плівці) досить дорогий метод (срібло) для пересічного українця та лікувального закладу в нашій країні.
4. Досить тривалий час до "сухої" рентгенограми - "суха" та "мокра" рентгенограма; нагадати сучасні технології .
5. Рентгенограму задовільної якості важко отримати у тяжко хворого та ін.
Недоліки - незначні, порівнюючи з перевагами методу.
Коротка: а) пряма рентгенографія; б) система плівка - підсилюючі екрани.
Електрорентгенографія (ксерографія) зараз майже не використовують. Досить широко вживалась в 70-ті рр. Селенові пластини + графітовий порошок. Вища доза, бруд - недоліки; історичний інтерес.
Проблеми збереження архіву рентгенограм. Вірогідність переходу в найближчі 10-15 років практично повністю на цифрові (безплівочні) технології.
Рентгеноскопія - отримання збереження на екрані (так звана "пряма" рентгеноскопія). В наш час - в багатьох країнах заборонена, є допоміжним методом у нас. Система: випромінювач - об єкт - екран - підсилювач рентгенівського зображення - телевізійний монітор і так зване рентгенотелебачення. Відеомагнітний запис. Фотографування з підсилювача рентгенівського зображення. З метою зменшення опромінення - рентгентрубка, що виключається 6-8 разів на секунду, таким чином час опромінення зменшується на 20-40%, останній кадр запам ятовується; нагадує - кінострічку - 24 кадри за секунду, або мультфільм. Стосовно рентгеноскопії легень у дітей - заборонена.
Переваги рентгеноскопії
1. Бачимо функції органів.
2. Легко виконати багатоплощинне дослідження.
3. Результати бачимо зразу - дослідження у реальному часі.
4. Дозволяє обстежити важко хворих.
5. Відносно дешевий метод (мізерна платня).
Недоліки рентгеноскопії
1. Менша роздільна здатність ніж при рентгенографії (приклад, металеві кільця в парафіновому фантомі).
2. Більше променеве навантаження на пацієнта; наявність опромінення лікаря (телекеровані апарати).
3. При прямій рентгеноскопії дослідження в темряві (екран світиться слабо), адаптація очей рентгенолога.
4. Відсутність об єктивного документа.
Рентгенотелебачення: дослідження в комфортабельних умовах, при світлі, непотрібність адаптації, більша роздільна здатність, менше опромінення пацієнта, можливість відеозахисту, знімків на ФГ плівку з екрану підсилювача зображення.
Коротко: сучасні рентгенодіагностичні апарати, ціна, моральний та фізичний знос більшості апаратури. Дані по Україні та Сумській області. Для лікаря лікарень першого рівня, сімейних лікарів - в основі близько 60% всіх діагнозів - звичайна рентгенограма (дані ВООЗ).
9.4. Властивості рентгенівського зображення:
1.Матричне.
2.Тіньове.
3.Площинне.
4.Сумаційне.
5.Збільшене.
6.Пряме.
Рентгенограма - негатив. "тінь" на скроні - темна; на рентгенограмі - "біла". Слід запам ятати.
9.5. Перед тим, як розглянути інші методики, слід розібрати питання про контрастні речовини. Зображення є сумаційним, тканини, близькі за щільністю (наприклад, м язи, селезінка, кишківник та ін., не дають диференційного зображення). Рентгенівські контрастні речовини (РКВ) - поглинають Р.промені або значно сильніше ніж тканини організму, або значно слабкіше. Основні вимоги до РКВ: висока контрастність та нешкідливість для організму. Відноситься до РКВ так само, як до лікувальних засобів, що входять в організм (строк придатності та ін.).
Класифікація.
І. Рентгеноконтрасні речовини:
1. рентгенонегативні (гази О2, СО2) поглинають Р.промені менше, ніж тканини організму;
2. рентгенопозитивні (поглинають рентгенівські промені значно сильніше, ніж тканини):
а) ті, що містять атом йоду, одно-, двох, тільки трпатомні - сучасні; для досліджень нирок, жовчних шляхів,судин (урографія, тразографія). Найбільш сучасні - неонні - ультрафіолет, ____ніпак. Фільтр "Шерінг", "Нікомед". Переваги неіонних: значно менша кількість ускладнень, більш висока контрастність (нема спазму дрібних судин, не розпадаються на іони та не змінюють осмотичний стан крові). Існує кілька груп неіонних РКВ. Єдиний недолік - висока вартість.
б) ті, що не містять йоду. В основному - на основі барію. Ва SО4 - по суті напівфабрикат. Міксер + цитрат натрію, сорбіт. Зараз пантовані, готові до вживання - БАР-ВИПС, ряд зарубіжних. Висока контрастність та адгезивність; але в 2-2,5 рази дорожчий.
Використана література
1. Олеарчик Андрій Всесвіт хірурга.- Львів: Медицина світу - МС, 2006.- 800 с.
2. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна №494.- Харків: Основа, 2000.- 93с.- (Медицина; Вип.1)
3. Сердюк Александр Андреевич Глубинная медицина.- Запорожье: Дикое Поле, 2003.- 216с.

 
 

Цікаве

Загрузка...