WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Променева діагностика та променева терапія - Реферат

Променева діагностика та променева терапія - Реферат


Реферат на тему:
Променева діагностика та променева терапія
1. Променева діагностика, променева терапія як клінічна дисципліна. Методи та методики променевої діагностики (частина 1).
Цитата (БМЕ.- 1959.- т.9, С.163-164) проф. Василенко В.Х.: "Дополнительные методы исследования не менее важны для диагностики, чем основные, а иногда имеют решающее значение как для суждения о локализации, так и для определения сущности патологического процесса". Близько 45 років тому цілком справедлива думка.
Променева діагностика, променева терапія - клінічна дисципліна, поділ медичних дисциплін на клінічні та "параклінічні" виглядає дивним на фоні стрімкої технізації та інформатизації медицини.
2. Терміни: променева діагностика, променева терапія; в наш час - медична радіологія (весь світ). Радіологія-діагностика; радіологія-терапія. Передчасне вивчення радіології на 3 курсі.
3. До 70-х років - рентгенологія. Практично єдиний метод медичної візуалізації; пізніше УЗД, МРТ, РКТ (як складова рентгенологічного методу), термографія. Методи радіонуклідної візуалізації, методи отримання зображень за допомогою теригенових хвиль (на межі оптичного та інфрачервоного випромінювання), мамографія за допомогою лазера та ряд перспективних методів (на останній лекції більш детально).
Резюме першої частини: Медична радіологія - наука, яку використовує різноманітні фізичні випромінювання та поля з метою діагностики (променева діагностика) та лікування (променева терапія). Іонізуючі та неіонізуючі випромінювання. Лікар-радіолог - глибоко знає можливості всіх методів радіологічного дослідження та володіє більшістю з них. Спеціалізація лікаря в розвинених країнах по системах та органах: радіологія голови та шиї, абдомінальна радіологія та інше. У нас, на жаль, окремі методики відокремлені одна від одної.
4. Променева терапія (коротко) переважно онкологія. Основні проблеми променевої терапії.
5. Вивчення медичної радіології у ВУЗі - це не навчання лікаря-радіолога, це не можливо на 3-му курсі, а вивчення, перш за все, показань та протипоказань до променевого дослідження, переваг та недоліків основних методів, як правильно готувати пацієнтів до радіологічних досліджень та фізичних засад основних методів та методик, також значення радіаційної безпеки пацієнта та лікаря, методи захисту. По-друге, буде вивчатися променева семіотика найбільш поширених захворювань, особливо те, що потрібно сімейном лікарю.
6. Комп ютеризація (КТ, МРТ); архівування інформації, дигітальні (цифрові або безплівочні технології). Негадити - Дунайський госпіталь; інтернет, телеконсультації; власні мережі медоків; обробка зображень, зони інтересу, так звані реконструкції (СКТ, МРТ, УЗД).
7. Економічні проблеми: одна з найбілш капіталоємких галузей медицини. Радіолог в цивілізованих країнах та СНД. Вартість сучасної техніки та обстеження. 5 років - "старіння" техніки.
8. Сімейна та страхова медицина. Стандарти лікування та дослідження на основі консенсу. Проблеми оплати досліджень. Вартість/ефективність - завжди важливо. Лікарняня каса в Cумах. Проблеми використання дорогих методів дослідження. Ще раз про необхідність виважених показань до радіологічного дослідження та використання стандартів. Європейські стандарти схвалені МОЗ (2003 р.).
9. Методи променевої діагностики:
1. Рентгенологічний метод (включаючи рентгенівську комп ютерну томографію - РКТ).
2. Ультразвуковий метод (УЗД).
3. Радіонуклідний метод.
4. Магнітно-резонансна томографія (МРТ).
5. Термографія.
6. Інтервенційна радіологія.
Такий поділ, можливо дещо умовний, є загальноприйнятим. Кожен метод включає в себе кілька (інколи десятки) методик.
Приклади: рентгенографія, - скопія, лінійна томографія, бронхографія і т.ін. - рентгенологічний метод; доплерографія, кольорове картування - УЗД, ціла низка методик (спектроскопія та ін.) входять до МРТ.
9.1. В прекрасному підручнику Л.Д.Лінденбратена рентгенологічний метод названо "великим". Це перший, як уже було сказано, за довгий час єдиний метод медичної візуалізації. Термін "рентгенологія" широко вживається і сьогодні.
Історія винаходу
Вільгельм Кондрад Рентген, професор прекрасно обладнаного, як на той час, інституту фізики (приблизний аналог фізичного факультету), провінційного Вюрцбургського університету, 8 листопада 1895 року.
Кадотні трубки; світіння кристалів платиносинєродистого барію. Х-промені; Рентген завжди їх так називав. Англомовні країни - Х: Германія, Росія, колишній СРСР - рентгенівські промені. Україна - як Х-промені, так і рентгенівські. 10 днів не покидав лабораторії. Доповідь "Про новий вид променів". Після цього - велика кількість наукових публікацій (за перші роки кілька тисяч). Всесвітня слава, 1901 р. - 1-а Нобелівська премія з фізики. Відмовився взяти патент, скромність. Смерть - рак кишківника, бідність після І Світової війни.
"Загадка Рентгена": наказав знищити всі лабораторні журнали, не відомо якими катодними трубками (Куліджа, Крукса, Хитрова чи ін.) користувався. Згадуючи попередників, зокрема Ф.Ленарда, згодом теж лауреата Нобелівської премії (за вивчення катозних променів), ніколи не згадував робіт Івана Павловича Пулюя.
І.П.Пулюй (1845 р.) наш видатний земляк. Знаний фізик, професор вищої технічної школи в Празі. Працював у Віденському університеті. Ряд винаходів - трубка Пулюя. На англійській мові - робота, де описується невидимі промені, що виходять з катодної трубки. На жаль, не мав змоги ознайомитися з роботою (за 10 років до Рентгена). Вулиця Пулюя в Празі.
В Росії та США - не звернули уваги на "дивні" затемнення на фотопластинах. Перша рентгенограма - університет Пенсільванії, 1890 рік (монети). Заслуга Рентгена.
9.2. Фізико-технічні заслуги рентгенології.
Джерело Р.випромінювання - рентгенівська трубка. Скляний балон. Вакуум, катод та анод. При високій напрузі до полюсів - потік електронів від катоду до аноду. Взаємодія електронів з речовиною анону - утворення рентгенівських променів. Гальмівне та характеристичне випромінювання. Для діагностики - лише гальмівне. Характеристичне - починається склом трубки. Гальмівне випромінювання - гальмування Е в електромагнітних полях атомів, безперервний спектр. Характеристичне випромінювання - перебудова під впливом Е внутрішніх оболонок атомів, дискрятний спектр. Дуже коротко та схематично, але Ви вивчаєте фізику.
Коефіцієнт корисної дії (ККД) - Р.трубки дуже низький - близько 1,5%, все інше - тепло. Технічні проблеми, анод, що обертається, охолодження, кераміка.
Фізична природа рентгенівського випромінювання.
Р.промені: електромагнітне випромінювання, знаходиться в області спектру між гама- та ультрафіолетовим випромінюванням, представляє собою потік квантів (фотонів). За сучасними фізичними уявленнями фотони мають властивості як хвиль, так і часточок.
Р.промені не мають електричного заряду. В медичній рентгенології використовують Р.випромінювання енергією від 30 до100 кілоелектровольт (КеВ).
Довжина хвиль дуже мала - набагато більш коротка ніж видимий спектр (20-0,03А).
Основні властивості рентген випромінювання (лише ті, що важливі для лікаря-радіолога):
1. Розповсюджуються прямолінійно, радіально від аноду зі швидкістю світла.
2. Невидимі для ока.
3. Мають високу проникну здатність та високу енергію.
4. Можуть визвати світіння деяких речовин (люмінофорів).
5. Визивають розпад галоідних

 
 

Цікаве

Загрузка...