WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хірургічна операція - Реферат

Хірургічна операція - Реферат

випадку пластичного закриття дефекту нижньої щелепи. Перший етап - це резекція потрібної частини ребра, другий - заміщення дефекту.
У деяких випадках хворого можна оздоровити лише шляхом багатоетапних операцій. Характерним прикладом такої операції є пластика шкіри мігруючим клаптем за В.П.Філатовим.
В останні роки з'явилися нові види оперативних втручань.
Мікрохірургічні операції. Їх виконують за допомогою спеціальних збільшувальних окулярів або мікроскопа і мікрохірургічних інструментів. Застосовуються в судинній хірургії, нейрохірургії, офтальмології.
Ендоскопічні операції виконуються за допомогою ендоскопічних приладів (з волоконною оптикою) - фіброгастроскопа, холедохоскопа, цистоскопа, бронхоскопа та ін. Завдяки їм видаляють поліпи слизових оболонок, спиняють кровотечі, видаляють камені.
Ендоваскулярні операції - це закриті внутрішньосудинні оперативні втручання, які виконуються під контролем рентгеноскопії (розширення звуженої судини, видалення тромба із судини та ін.).
Лапароскопічні операції полягають в тому, що за допомогою оптичного приладу - лапароскопа, який шляхом проколу передньої черевної стінки вводять у черевну порожнину, видаляють жовчний міхур, червоподібний відросток та ін.
І от операція закінчена. Вона пройшла успішно, без будь-яких ускладнень. Хворий повернувся в палату. З цього часу починається останній, заключний етап його лікування.
Видатний хірург С.І.Спасокукоцький писав: "Добре викопана операція в більшості випадків заспокоює хірурга, але не означає, що не потрібно ретельно спостерігати за хворим". Ці слова повинен пам'ятати кожний хірург і весь персонал, який доглядає хворого після операції.
Що ми розуміємо під післяопераційним періодом? Це час від закінчення операції до повного видужання хворого і відновлення його працездатності. Його умовно ділять на три етапи: ранній (5-6 днів після операції), пізній (до виписки хворого із стаціонару - 1-3 тижні) і віддалений (до повного видужання хворого і відновлений працездатності). Сьогодні будемо говорити, в основному, про ранній післяопераційний період. Розрізняють два види його перебігу: гладкий і ускладнений. При гладкому хвороби наче немає, але вважати хворого здоровим не можна, оскільки зміни, що проходять в організмі в цей час, пов'язані з регенеративно-репаративними процесами і не властиві здоровому організму.
Щоб запобігти переходу гладкого післяопераційного періоду в ускладнений треба старанно спостерігати за хворим після операції, за функціями його систем. По-перше, це стан нервової системи, психіки хворого. Психічний стан хворого вимагає дуже обережного відношення з боку тих, хто його оточує. Велику роль у швидкому видужанні хворого відіграє довір'я його до хірурга і обслуговуючого персоналу. Як негативно впливає на хворого недовір'я лікарів до його скарг, описує у своєму романі "Здійснення бажань" В.Каверін.
o oГоловне в післяопераційному періоді - забезпечити хворому добрий сон. Під час сну рани загоюються краще, запальні процеси виражені слабіше. Добитися повноцінного сну у хворих після операції можна, застосовуючи різні лікарські засоби (розчин брому, літичні суміші, еленіум, седуксен, тазепам, мепробомат, радедорм, реланіум, рогіпнол та ін.). Не можна добитися у хворого доброго сну, не усунувши болю. З цією метою застосовують різні знеболювальні препарати: промедол, морфій, норфін, дроперидол та ін.
Важливе значення в післяопераційному періоді відводиться спостереженню за серцево-судинною системою (підрахунок пульсу, вимірювання артеріального і венозного тиску, запис електрокардіограми й ін.). для підтримання серцевої діяльності і тонусу судин застосовують ті ж фармакологічні препарати, що і в передопераційному періоді.
Спостереження за дихальною системою є доброю профілактикою післяопераційних легеневих ускладнень. Вже на наступний день хворому слід надати положення напівсидячи. Велику увагу треба приділяти лікувальній фізкультурі і дихальній гімнастиці. Перші кілька днів після операції хворий повинен періодично дихати зволоженим киснем. Рекомендуються гірчичники, банки, інгаляції (натрію гідрокарбонату, з гідрокортизоном, еуфіліном) 1-2 рази на день.
Травна система у післяопераційному періоді теж повинна бути в центрі уваги лікаря. Важливе значення має правильне харчування хворого. Дієта залежить від характеру операції. Хворим, які з тих чи інших причин у ранній післяопераційний період не можуть приймати їжу, показане парентеральне харчування.
Щоб запобігти метеоризму, застосовують очисні клізми, прозерин, церукал, карболен, кропову воду, періодичне (на 2-3 години) введення в пряму кишку газовідвідної трубки. У деяких хворих з допомогою зонду слід відсмоктувати шлунковий вміст і промивати шлунок.
Гарний результат дає тривала епідуральна анестезія на рівні XI-XII грудних або XII грудного - І поперекового хребців, двобічні паранефральні блокади, електростимуляція кишечника.
У хворих у післяопераційному періоді може виникати рефлекторнії затримка сечовиділення. Вона залежить від операційної травми, незвичного положення хворого у постелі. Для стимуляції сечовиділення показана грілка на низ живота (якщо це дозволяє характер операції), введення спазмолітичних препаратів (атропін, платифілін), мікроклізма з теплим ізотонічним розчином натрію хлориду. При неефективності перерахованих заходів катетеризують сечовий міхур.
У хворих, які одержують парентеральне харчування, треба контролювати кількість перелитої рідини і рівень електролітів у крові При потребі показане переливання розчину Рінгера-Локка, Рінгер-лактату, 1-3% розчину калію хлориду, 0,89% або 10% розчину натрію хлориду та ін. Для боротьби з ацидозом чи алкалозом використовуються такі ж розчини, що і в передопераційному періоді.
Об'єм перелитої рідини повинен дорівнювати в середньому 1,5-3 на добу (30-40 мл на 1 кг маси тіла).
У післяопераційному періоді хірурга повинен цікавити процес загоєння рани. Звичайно, на наступний день після операції пов'язку треба замінити. Пізніше це робиться залежно від показань. Час зняття швів зумовлюється характером операції, віком хворого (в середньому через 6-12 днів).
Сьогодні для спостереження за тяжким після складних оперативних втручань у хірургічних відділеннях організовують спеціальні палати інтенсивної терапії. Вони оснащені сучасною діагностичною і лікувальною апаратурою, яка дає можливість стежити за життєво важливими функціями організму і уникати можливих ускладнень.
Як вже було сказано раніше, розрізняють два види перебігу післяопераційного періоду: гладкий і ускладнений. Ми говорили про перший вид. Але іноді, незважаючи на добре проведену передопераційну підготовку, технічно виконану операцію, в післяопераційному періоді можуть виникати різні ускладнення. Вони залежать від характеру захворювання і виду оперативного втручання. З ними ви будете знайомитися на старших курсах.

 
 

Цікаве

Загрузка...