WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хірургічна операція - Реферат

Хірургічна операція - Реферат

фурункул, бешиха, екзема, піодермія, інфіковані садна є протипоказанням до планових операцій і вимагають спеціального лікування.
Безпосередня підготовка здійснюється напередодні операції: ввечері і вранціперед її виконанням.
Увечері хворих купають у ванні і голять шкіру в місці майбутньої операції. Деякі хірурги рекомендують голити вранці для профілактики інфікування можливих саден. Тяжких хворих з високою температурою обмивають і обтирають. На ніч, перед операцією, хворому призначають снотворні засоби (фенобарбітал 0,05 г), заспокійливі (еленіум 0,005 г), антигістамінні (димедрол 0,05 г, супрастин 0,025 г). Увечері роблять очисну клізму.
Ранком хворому призначають еленіум 0,005 г, седуксен 0,005 г або радедорм 0,005 г. За 30 хв до операції вводять 1 мл 2% розчину промедолу, 1 мл 2% розчину димедролу, 0,5-1 мл 0,1% розчину атропіну сульфату.
Отже, відповідно підготовлений хворий надходить в операційну. Тут повинно бути все готово для його прийому, забезпечення операції і зменшення реакції організму на операційну травму. Я не випадково кажу "операційна травма", хоча можна було б просто сказати "реакція на операцію". Справа в тому, що кожна операція, якою вона б не була: видалення зуба, розкриття гнійника, остеосинтез - все це травма. Між операцією і травмою є багато спільного. По-перше, це кровотеча, яка супроводжує кожну випадкову травму або операцію. По-друге, це припинення функції тих чи інших органів, що має місце як при операції, так і при травмі. По-третє, це руйнування тканин. Нарешті, як під час операції, так і під час травми подразнюється велика кількість нервових закінчень.
У той же час операція і травма відрізняються між собою. Люди, яких оперують, - хворі, травма частіше зустрічається у здорових. Під час операції проводиться знеболення, травмі знеболення не передує. Під час операції створюються всі умови для зменшення її ризику; під час випадкових таких умов немає.
Кожна операційна травма супроводжується відповідною реакцією організму. У чому вона проявляється? Які порушення виникають в організмі у відповідь на неї? По-перше, це розлади з боку нервової системи, які проходять кілька фаз. Перша - це психічна травма, іноді пов'язана з самою операцією. Друга - це подразнення нервових рецепторів у місці операційного поля, третя - розлади гомеостазу - сталості внутрішнього середовища організму. Нарешті, четверта - це вплив наркотичних речовин.
Наступним порушенням, яке виникає в організмі під впливом операційної травми, є розлади гемодинаміки. Вона визначається загальним і хвилинним об'ємом циркулюючої крові, швидкістю кровотоку, венозним і артеріальним тиском та іншими показниками. Під час операції ці показники можуть порушуватися.
Кожна операція викликає в організмі порушення газообміну. Дихання стає поверховим, міняється його частота. Звичайно, організм справляється з цими порушеннями. Але бувають випадки, коли захисні реакції не спрацьовують, виснажуються, організм відмовляється від боротьби з розладами газообміну, що може призвести до серйозних ускладнень - гіпоксії і асфіксії.
Великий вплив на гемодинаміку і газообмін під час операції має кровотеча, особливо швидкість, з якою організм втрачає кров. При повільній втраті крові організм має час мобілізувати всі свої компенсаторні механізми. При швидкій крововтраті вони не спрацьовують. Падає артеріальний тиск, що змінює функцію судинного і дихального центрів. Реакція організму на операційну травму залежить і від всмоктування з рани ранового секрету. Чим травматичніша операція, тим більше надходить у кров продуктів гідролізу тканин. Це негативно впливає на перебіг операції і післяопераційного періоду.
Перед тим як перейти до самої суті операції, дамо її визначення. З хірургічної точки зору, за В.І.Стручковим, операцією називається "механічна дія на тканини і органи хворого, яка проводиться з метою діагностики і лікування".
Якщо розглядати операцію з філософської точки зору, то в ній втілюється один із діалектичних законів: єдності і боротьби протилежностей. З одного боку, операція - це агресія. З другого - ця агресія, втручання в життєві функції організму, здійснюється з благородною метою - оздоровити хворого, а часто врятувати йому життя.
Отже, хворий в операційній. У ній все підготовлене для початку операції, її можна розпочинати.
Операції можуть бути різноманітними. Перш за все, їх ділять на криваві (розкриття абсцесу, флегмони, екстракція зуба, оперативна репозиція при переломах, видалення червоподібного відростка тощо), які супроводжуються ушкодженням шкіри і слизових оболонок, і безкровні (репозиція вивихів, ручна репозиція відламків кісток при переломах та ін.).
Операції є лікувальними і діагностичними. Метою лікувальних операцій є оздоровлення хворого або поліпшення його стану (розкриття параондонтального абсцесу, видалення доброякісної пухлини, радикальна операція грижі та ін.). Діагностичні операції застосовуються для уточнення діагнозу (наприклад, взяття клаптя тканини для гістологічного дослідження).
Розрізняють радикальні, паліативні і симптоматичні операції. Радикальна операція ставить завдання повністю оздоровити хворого шляхом видалення вогнища захворювання. Прикладом таких операцій може бути видалення злоякісної пухлини в межах здорових тканин з близько розташованими лімфатичними вузлами, розкриття гнійників, операція остеосинтезу та ін. Паліативні операції частіше застосовуються в онкологічній практиці. Ліквідуючи первинне вогнище, ми не оздоровлюємо хворого, а лише поліпшуємо його стан (видалення злоякісної пухлини при знижених уражених лімфатичних вузлах). Симптоматичні операції теж не оздоровлюють хворого, а, усуваючи один з головних симптомів захворювання, поліпшують його стан, зменшують страждання. Прикладом такої операції може бути перев'язка зовнішньої сонної артерії при пухлині верхньої щелепи, яка розпадається і супроводжується кровотечею.
Операції бувають екстрені, термінові, планові. Екстрена операція повинна негайно, протягом кількох годин, чи навіть хвилин (спинення профузної кровотечі; трахеостомія, при асфіксії, яка виникла раптово через механічне закриття верхніх дихальних шляхів, деякі гострі хірургічні захворювання органів черевної порожнини: гострий аппендицит, защемлена грижа, перфорація порожнистого органа). Термінова операція - це операція, яку слід виконувати в найближчий час (видалення злоякісної пухлини). Планові операції можуть бути проведені в будь-який час без шкоди для здоров'я (операція з причини варикозно розширених вен нижніх кінцівок, неускладненої грижі, всі пластичні операції та ін.).
Нарешті, операції ділять на одномоментні, двомоментні і багатомоментні. Більшість операцій - одномоментні (розкриття абсцесу, видалення доброякісної пухлини, екстракція зуба, апендектомія й ін.). Іноді оперативне втручання треба розчленувати на два етапи, як це буває, наприклад, у

 
 

Цікаве

Загрузка...