WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хірургічна операція - Реферат

Хірургічна операція - Реферат

психіки хворого. Давно відомий вплив психіки хворого на перебіг соматичних процесів. Ще Гіппократ в однійіз своїх книг писав: "Очевидним і великим доказом існування мистецтва буде, коли хтось, установлюючи правильне лікування не перестане підбадьорювати хворих, щоб вони не дуже хвилювалися і старались наблизити час видужання". Значення психічних чинників у лікуванні хворих постійно підкреслювали в своїх роботах класики медицини Г.О.Захар'їн, В.О.Манасеїн, В.М.Бехтєрєв та ін.
Правильно проведена підготовка психіки зменшує страх перед операцією, заспокоює нервову систему.
Ведення передопераційної підготовки, як і післяопераційного періоду тісно пов'язане з питаннями медичної деонтології. Лікар повинен вивчати не лише хворобу, але і хвору людину, ставитися до неї з великою турботою і увагою.
Підготовка нервової системи має за мету заспокоїти хворого, зменшити страх перед операцією. Про препарати, які застосовуються, йшлося, коли мова була про підготовку хворого до наркозу.
Підготовка серцево-судинної системи. При скаргах хворих на серцебиття, біль в ділянці серця, задишку під час фізичного навантаження, наявності глухих тонів серця, змін ритму серцевої діяльності, артеріального тиску тощо серцева система, особливо в осіб літнього і похилого віку, повинна привернути до себе пильну увагу. Разом з терапевтом хірург накреслює заходи, спрямовані на покращання її діяльності. Звичайно, хворим протягом кількох днів рекомендується постільний режим з одночасним внутрішньовенним введенням 40% розчину глюкози з тіаміном, піридоксином, аскорбіновою кислотою. Призначають серцеві препарати усередину (краплі Зеленіна, настойку валеріани, мікстуру Бехтєрєва) або підшкірне (камфора 20% 1-2 мл 1-2 рази на день, кофеїн 10% 1 мл 1 раз на день). Іноді, залежно від стану хворих, застосовують корглікон (0,06% по 0,5-1 мл внутрішньовенно) з глюкозою або ізотонічним розчином натрію хлориду.
При наявності у хворих, особливо літнього віку, аритмії призначають протиаритмічні (анаприлін, феноптин, верапаміл тощо), коронаролітичні (папаверин, Но-шпа, нітрогліцерин) препарати.
Підготовка дихального апарату. При хронічних захворюваннях верхніх дихальних шляхів (трахеїт, бронхіт) або легень (хронічна пневмонія, пневмосклероз, емфізема легень) для нормалізації газообміну хворому протягом кількох днів призначають дихальну гімнастику, відхаркувальні і протикашльові засоби. Показано застосування содових інгаляцій із антибіотиками або еуфіліном; окремим хворим за один-два дні до операції призначають банки або гірчичники. Особливу увагу в підготовці дихального апарату треба приділяти хворим літнього і похилого віку, особам, які палять.
За показаннями за кілька днів до операції проводять курс антибіотикотерапії.
Треба теж навчити хворого дихальному режиму в післяопераційному періоді: як хворий повинен дихати після операції, здійснювати дихальну гімнастику, відкашлювати харкотиння та ін.
Підготовка травної системи. Після будь-якої операції у хворих розвивається рефлекторний парез шлунка і кишок. У разі метеоризму піднімається діафрагма, стискаються нижні відділи легень, що може бути причиною післяопераційних легеневих ускладнень. У зв'язку з цим перед операцією слід випорожнити шлунок і нижні відділи кишок, а в середньому відділі мають бути легко засвоювані харчові речовини з високою енергетичною цінністю.
За 2-3 години до операції хворий може випити склянку чаю. Коли хворий не може приймати їжу (рак стравоходу, запальні захворювання, пухлини ротової порожнини тощо), треба перейти на парентеральне харчування: внутрішньовенне вливання протягом кількох днів компонентів крові або кровозамінників (плазма, альбумін, протеїн, амінокровін, гідролізат-казеїну, аміносоль, інтраліпід тощо).
У підготовці хворого до операції велику увагу треба приділяти ротовій порожнині. У ній є багато мікроорганізмів, в тому числі патогенних. Кількість їх збільшується у хворих на карієс зубів, хронічний тонзиліт. У післяопераційному періоді, коли загальна опірність організму знижується, вказані захворювання можуть бути причиною виникнення стоматиту, паротиту (запалення привушної залози). Для профілактики рекомендується провести санацію порожнини рота, ліквідувати карієс, набряклі мигдалики протягом кількох днів змазувати розчином йоду в гліцерині. Хворим призначають полоскання рота 2% розчином натрію хлориду, 10% розчином перекису водню, розчином фурациліну.
Корекція водно-електролітного обміну і кислотно-лужної рівноваги. У багатьох тяжких хворих в передопераційному періоді розвиваються порушення водно-електролітного балансу і кислотно-лужної рівноваги. Це, звичайно, буває результатом того, що хворий не може приймати достатньої кількості рідини і солей або надто багато їх втрачає у зв'язку з патологічним процесом. В організмі виникає дефіцит води і електролітів, що, в свою чергу, обтяжує перебіг основного захворювання, збільшує операційний ризик і можливість післяопераційних ускладнень. У зв'язку з цим у передопераційному періоді у лікаря повинні бути повні відомості про кількість рідини, яку хворий одержує і втрачає за добу. Він повинен знати і про дефіцит деяких електролітів в організмі (калій, натрій, хлор, кальцій). Корекцію можливих розладів хірург здійснює разом з анестезіологом. Для нормалізації водно-електролітного балансу рекомендується парентеральне введення хворому рідини, якої не вистачає, в тому числі сольових розчинів, які містять потрібну кількість електролітів (ізотонічний розчин натрію хлориду, розчин Рінгера-Локка, трисоль, 3% розчин калію хлориду тощо).
У випадку метаболічного алкалозу призначають амонію хлорид до 1-3 г на добу. Якщо пероральне введення його неможливе, вливають внутрішньовенно 100-400 мл 2% розчину.
Корекція метаболічного ацидозу здійснюється шляхом притім всередину 2-6 г натрію гідрокарбонату на добу або внутрішньовенного вливання 200-300 мл 4-5% розчину.
Профілактика загострення латентної інфекції. Під впливом операційної травми, яка тією чи іншою мірою послаблює захисні сили організму, активізується дрімаюча інфекція, яка перебуває в організмі в місці колишніх запальних вогнищ (в рубцях, мигдаликах, каріозних зубах та ін.). Для профілактики деяким хворим за кілька днів до операції показане введення антибіотиків.
Підготовка сечової системи. Патологічний процес, а також операція можуть викликати серйозні розлади з боку нирок. Для запобігання післяопераційним ускладненням треба у передопераційному періоді ретельно обстежити нирки із застосуванням функціональних проб. Показана молочна дієта, внутрішньовенне вливання 5-10% розчину глюкози, вітамінів.
Хворим з розладами імунної системи в передопераційному періоді призначають імуностимулюючі та імунокорегуючі препарати (левамізол, Т-активін, тималін, тимоген та ін.).
Велику увагу в передопераційному періоді треба приділяти станові шкіри. Такі захворювання як

 
 

Цікаве

Загрузка...