WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вади розвитку та виродливості - Реферат

Вади розвитку та виродливості - Реферат

(підвищення тиску ліквору в мозку та черепі).
Мікроцефалія виявляється малими розмірами голови та мозку, атрофією мозку та розтягненням його ліквором.
Серед вад черепа та мозку значне місце належить природженій гідроцефалії. Ознаки природженої гідроцефалії: збільшені розміри голови, широко відкриті тім'ячка та шви черепа, різко розширені внутрішньомозкові шлуночки з великою кількістю в них ліквору.
Лікування гідроцефалії полягає в ранній операції шунтування лікворної системи черепа в черевну порожнину.
У разі затримки закриттякаудального кінця ембріональної нервової трубки може виникати розщеплення хребетного стовпа на всій його відстані, в жолобі якого лежить незакрита нервова трубка, або ж мієлоцеле (myelocele).
Менінгоцеле (meningocele) - це випинання через локальний дефект у хребетному стовпі та твердій мозковій оболонці м'якої оболонки спиного мозку в формі пухиря, наповненого спиномозковою рідиною, під шкіру - та менінгомієлоцеле (meningomyelocele) - це випинання через дефект хребетного стовпа як м'якої оболонки спиного мозку, так і самого мозку під шкіру.
Частим варіантом вад хребетного стовпа є так званий прихований спінальний дизрафізм, чи приховане розщеплення хребетного стовпа (spina bifida occulta), який полягає в дефекті дужок хребетного стовпа в попереково-крижовому відділі його, закритому сполучною тканиною (без випинання оболонки спинного мозку та мозку).
Цю ваду виявляють випадково.
ВАДИ ШИЇ
Серединна кіста шиї. Виникає з незарощеної щитовидно-язикової протоки (ductus thyreoglosus). Має вигляд кульоподібної пухлини від 1,5-2 до 3-4 см у діаметрі, яка розташована по середній лінії шиї на відрізку між під'язиковою кісткою та верхнім краєм щитовидної залози, головним чином на рівні верхнього відтинку щитовидного хряща. Вміст кісти - біла прозора слизова рідина або ж рідкий гній у разі інфікування її. Клінічно вона виявляється найчастіше у віці 5-12 (переважно 7) років. Кіста має твердо-пружну консистенцію, гладеньку поверхню. Безболісна під час промацування, якщо в ній нема запалення (нагноєння). Вона зміщується під час ковтання разом із гортанню вгору. У діагностиуі її допомагають тонкоголкова пункція.
Серед серединних кіст близько 6% є дермоїдні кісти. Вмістом їх є сальний детрит.
Лікування серединних кіст хірургічне. Видаляють кісту разом із центральною частиною під'язикової кістки, через яку проходить верхній кінець щитоязикової протоки.
Бічні кісти шиї. Бувають переважно однобічними і розташовуються в зоні верхньої третини бічної поверхні шиї спереду від грудино-ключично-сосковидного м'яза. Виникає переважно в підлітковому та юнацькому віці. Розвиток бічної кісти стимулюється інфекцією. Кіста має вигляд пухлини овальної форми, яка на обмеженому відрізку деформує шию, виступаючи над рівнем шкіри на 2-4 см. Пухлина не зміщується під час ковтання. Вона має гладеньку поверхню. Консистенція її коливається від м'якої до твердо-пружної з симптомом ундуляції (балотування). Пальпація її безболісна, шкіра над кістою не змінена. Лімфатичні вузли шиї не збільшені. Кіста залягає глибоко, спереду вона вкрита претиреоїдними м'язами та краєм грудино-ключично-сосковидного. Задня її поверхня лежить на судинно-нервовому стовбурі шиї, безпосередньо на внутрішній яремній вені.
Лікування кісти хірургічне - видалення її з косо-поперечного розрізу над кістою завдовжки 8-10 см з перетином шийної фасції по передньому краю грудино-ключично-сосковидного м'яза і відведенням останнього зовні, а претиреоїдних м'язів - усередину.
Нориці бічної поверхні шиї. Виявляються одразу після народження. Клінічно виявляється у вигляді невеликого отвору на шкірі, з якого під час натискування виділяється крапля світлої слизової рідини. Шкіра навколо отвору нориці переважно чиста, не запалена. Лікування нориць хірургічне --видаляють їх з косого доступу. Перед операцією для уточнення напрямку нориці роблять фістулографію, а на операційному столі в норицю вводять кольоровий антисептик для простеження ходу фістули в тканинах.
Кривошия. Це різкий нахил шиї вбік. Природжена кривошия виникає внаслідок рубцевого переродження і укорочення грудино-ключично-сосковидного м'яза в ембріональний період. Голова дитини нахилена в бік укороченого м'яза та вперед з поворотом обличчя і підборіддя в протилежний бік. При цьому рельєфно виступає натягнутий, як віжка, укорочений м'яз. Нахилена частина обличчя випнута та вкорочена, а протилежна - сплощена, видовжена та дещо атрофована. Через постійний нахил голови зміщується також плечовий пояс - опущений на боці нахилу, піднятий - на протилежному боці. У дитини звужене поле зору. За тривалого існування кривошиї з'являється такожвикривлення хребетного стовпа.
Невеликі ступені її в ранньому віці лікують консервативно - ортопедичним методом, застарілі форми та такі, що не піддаються консервативному лікуванню, потребують хірургічного втручання (повністю видаляють рубцево-перероджену частину м'яза разом із рубцево-зміненими та спаяними з ним фасціями). Корекція шиї і голови відбувається уже на операційному столі. Подальша фізіотерапія завершує реабілітацію.
Гігрома шиї. Це багатопорожнинна кіста. При цьому виявляють кулясте утворення з розстягнутою над ним шкірою та симптомами ундуляції. Лікування оперативне (видалення гігроми).
ВАДИ РОЗВИТКУ В ДІЛЯНЦІ ГРУДНОЇ КЛІТКИ
Лейкоподібна деформація грудної клітки. Це широке западіння тіла грудини з реберними хрящами та мечевидного відростка, що деформує передню стінку клітки. Часто комбінується з кіфозом. Окрім косметичного дефекту, вада негативно впливає на серце - зміщує його і може спричинити порушення його функції, а також функції легенів. Лікування в тяжких випадках хірургічне - пластична операція.
Кілеподібна деформація грудної клітки (або курячі чи голуб'ячі груди), полягає в кілеподібному випинанні грудини з хрящами ребер вперед. Лікування - пластична операція.
Відсутність розвитку однієї чи обох молочних залоз - амастія. Розвиток додаткової молочної залози - політелія. Соски розташовані вздовж так званих молочних ліній, тобто від пахви до лобкового сімфізу. Лікування оперативне - видалення додаткових молочних залоз.
Розщеплення грудини. За легкої форми вади виявляють невелику поздовжню щілину, тяжкі ж форми характеризуються широким розходженням сегментів грудини та шкіри з випаданням через дефект серця з перикардом. Цю форму

 
 

Цікаве

Загрузка...