WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Основи клінічної онкології. Теорії канцерогенезу. Сучасні методи діагностики і лікування передракових і злоякісних захворювань - Реферат

Основи клінічної онкології. Теорії канцерогенезу. Сучасні методи діагностики і лікування передракових і злоякісних захворювань - Реферат

кроликів - декілька років, у дрібних гризунів - місяців.
У 1929-1931 рр Mortland у США повідомив спостереження про 9 дівчат-художниць, що виготовляли циферблати для годинників і цифри, які малювали радіоактивною фарбою (дівчата "обточували" свої робочі пензлики, обсмоктуючи їх губами й у результаті одержали злоякісні пухлини нижньої щелепи, від який померло 5 із них, а в решти рак кінцівок. Раніше користівалися популярністю в європейських країнах лікування виразкових хвороб опроміненням, при цьому виразка швидко рубцювалися. Однак через деякий час, серед більш як 13 тис. хворих, що одержали це лікування, розвинувся рак шлунка
У 80-90 рр у США з метою ранньої діагностики РМЗ була розроблена скринінгова профілактична програма діагностики, згідно якій усім жінкам після 30 років проводили щорічно мамографію. Згодом виявилося, що навіть такі невеликі дози опромінення сприяли розвитку РМЗ. При порівнянні 2-х груп жінок, у який регулярно проводилася мамографія і які не обстежувались, число випадків рака МЗ були достовірні вище. У наш час від проведення профілактичної мамографії у США відмовилися і її проводять лише при наявності показань. Підтвердження впливу радіації як предиктора канцерогенезу є спостереження над населенням японських міст Хіросіми і Нагасакі, що пережили ядерний вибух, і в яких значно частіше приблизно через 10 років спостерігався розвиток злоякісних пухлин. Ці спостереження актуальні для України після Чорнобильської аварії.
Заразність злоякісних пухлин багаторазово обговорювалося. Чимало повідомлялося про "ракові вулиці", "ракові будинки", де було виявлене скупчення значного числа хворих зі злоякісними пухлинами.
Повідомлялося, що в лабораторіях, де зосереджувалася велика кількість мишей із щепленими раковими пухлинами, виявлялися пухлини у тварин, що містилися в клітинах, де перед цим разом з ними жили тварини - носії ракових пухлин. Однак факти експериментально не були підтверджені.
Аргументом проти заразності раку є і ті багаторічні спостереження, що хірурги, оперуючи зл. пухлини, не заражаються ними. Хоча багато прикладів можуть свідчити й у користь цієї теорії (у КРРОІ - головний онколог професор Дедков І.П., завідувач абдомінального відділення, помер від раку шлунка, професор М.А.Зибіна - докторська дисертація по комбінованому лікуванню раку прямої кишки - померла від раку прямої кишки і т.п.
Уже більше 150 років тому один з основоположників наукової онкології R.Virehow писав: "Я не думаю, щоб знайшлася людина, яка б могла дати відповідь на питання про те, що таке власне "пухлина"".
Щеплення пухлин. Більше 200 років тому у 1775 р Ліонська академія наук оголосила премію за краще дослідження причин рака. Ця премія були присуджена Пейрилю за його повідомлення про успішний досвід щеплення людського раку собаці. Однак це присудження виявилося результатом помилки, те, що виникло у неї, було не раковою пухлиною, а простим запальним процесом, який розвинувся у собаки на місці щеплення пухлини людини. Помилка пояснюється відсутністю в ті часи навіть первісних знань про гістогенез пухлин і бактеріальні інфекції. У 1877 р. Новінський у Росії - експериментально довів можливість щеплення саркоми від собаки до собаки. У наш час розроблена методика щеплення пухлин серед тварин одного виду. У безлічі експериментальних робіт доведена можливість аутогенного щеплення, тобто щеплення пухлини в інше місце тіла тієї самої тварини. Успішно прищеплюються пухлини у тварин чистої лінії (наприклад, миші). Отримані в експерименті і гетерогени щеплення при зниженні імунореактивності у тваринного реципієнта. Про можливість гетерогенного щеплення пухлини від людини до людини свідчать форми розвитку пухлини в трансплантованих нирках реципієнта.
Передрак - це різні патологічні процеси, що передують злоякісним пухлинам і нерідко в них перетворюються. Цей термін з'явилися в 1896 р на Міжнародному конгресі дерматологів у Лондоні, коли Дюбрейль назвав кератози передраком. У 1911 р. Орт назвав передраком виразку шлунка. У 20-х роках затверджувалося, що рак не виникають у здорових органах. Л.М.Шабад (1967) вважав, що кожен рак має свій передрак, однак не кожен передрак переходить у рак.
Розрізняють 2 форми передрака:
1 облігантний (обов'язковий, тобто захворювання, що неминуче переходять у рак);
2 факультативний (патологічний процес не обов'язково перетворюються в рак).
Створено схему послідовності морфологічних змін розвитку пухлини. Нормальний епітелій - дисплазія - карцинома in situ - мікрокарцинома - доклинична карцинома - інвазивна карцинома.
Л.М. Шабад виділив 4 стадії періоду розвитку зл. пухлини: I стадія - дифузійна гіпералзія. На її тлі виникають мультифокальні вогнища мало диференційованих клітин - це II стадія - локальні проліферати. Проліферати збільшуються, утворюють вузол з експансивним ростом - це III стадія доброякісної пухлини. Потенціал росту новотворів різний, одні назавжди залишаються доброякісними, інші швидко малігнізуються і стають злоякісними - IV стадія розвитку.
Ці представлення про передрак дають надію на профілактику раку шляхом активного виявлення (диспансеризації) і лікування хворих із передраковими захворюваннями. Це положення до нашого часу є основним у концепції протиракової боротьби. Однак багаторічні зусилля онкологів спрямовані на виявлення і лікування передракових захворювань не зробило істотного впливу на частоту розвитку зл. пухлин. Навпаки, захворюваність зл. пухлинами неухильно зростає. В останній час завдяки успіхам експериментальної онкології була доведена можливість виникнення рака різних органів без попередніх морфологічних змін у них. Це послужило підставою для сумніву у відношенні правильності 4-стадійної схеми Л.М.Шабада про виникнення зл. пухлини. Було доведено, що сучасні канцерогенези викликають розвиток раку різних органів при їхньому одноразовому введенні шляхом 2-х стадійного канцерогенезу. Передрак не спостерігається і при вірусному канцерогенезі. Таким чином факти свідчать, що більшість зл. пухлин виникають не внаслідок хронічних захворювань, а de novo.
Рівень захворюваності зл. пухлинами зростає у всьому світі.Захворюваність онкопатологій коливаються в різних країнах на 100 тис. населення від 200 до 400. Немає жодної країни у світі, де б люди не хворіли зл. пухлинами. У структурі онкологічних захворювань перші 5 місць у чоловіків займають: рак легень, шлунка, шкіри, прямої кишки, гемобластози; у жінок - рак молочної залози, шкіри, шлунка, шийки матки, легень. В усьому світі збільшується число хворих раком легень, що зв'язано з палінням, забрудненням навколишнього середовища, радіацією.
У європейський країнах велике число рака товстої кишки, прямої кишки, що відсилається зменшенням прийому клітковини з їжею, уживанням великої кількості м'ясних продуктів, консервованих. Існують повідомлення про канцерогенний вплив холецистектомії на розвиток раку товстого кишечнику, у зв'язку з відсутністю жовчного міхура, висококонцентрована жовч надходить у кишечник, викликаючи руйнування слизової оболонки.
Зл. пухлини в різних країнах поширені по-різному. Рак шкіри частіше зустрічається у південних країнах, в Україні - у Криму. В Австралії смертність від меланоми займає 4 місце. Рак слизової порожнини рота розповсюджений у Індії, Пакистані, що пов'язано зі звичкою населення жувати листя бетелю змішані з сажею і вапном. Захворюваність раком стравоходу найвища у північних народів, що вживають морожену рибу (строганину), запиваючи її гарячим чаєм, що приводить до хр. запалення, а потім росту пухлини. У Південній Африці висока смертність негрів у населенні Банту від раку печінки, що обумовлена описторхозом, інфекційним гепатитом, їжею бідною на білки. Рак молочної залози спостерігається в європейських жінок і американок, у зв'язку з малим числом пологів, великим числом абортів і

 
 

Цікаве

Загрузка...