WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Основи клінічної онкології. Теорії канцерогенезу. Сучасні методи діагностики і лікування передракових і злоякісних захворювань - Реферат

Основи клінічної онкології. Теорії канцерогенезу. Сучасні методи діагностики і лікування передракових і злоякісних захворювань - Реферат


Реферат на тему:
Основи клінічної онкології. Теорії канцерогенезу. Сучасні методи діагностики і лікування передракових і злоякісних захворювань
У наш час онкозахворювання займають ІІ місце серед причин смерті (після серцево-судинних захворювань).
Щорічно занедужують приблизно 10 млн. людей. Вивчає проблеми виникнення, діагностику, лікування пухлин спеціальна наука - онкологія. Термін "оnkos" походить від давньогрецького слова onkoma (пухлина) гр. вlastoma, neoblastoma, лат. tumor - пухлина, новотвір, logos - наука. Злоякісні пухлини вражали людей ще в давні часи. Про це свідчать останки ще австралопітеків, які жили приблизно 1 млн. років тому. В останні роки у зв'язку з погіршенням екологічної ситуації частота розвитку злоякісних пухлин зросла. За деякими закордонними онкологами: зараз спостерігається епідемія злоякісних пухлин. Незважаючи на загальний прогрес медицини лікування злоякісних пухлин є дуже важкою проблемою, смертність від раку залишається високою. Лише лікування злоякісної пухлини в ранній стадії розвитку дає реальний шанс на одужання. Надійної профілактики злоякісних пухлин не існує. Тому всі зусилля медпрацівників незалежно від спеціальності бути спрямовані на ранню діагностику раку. Практика показує, що для успішної боротьби зі злоякісними захворюваннями необхідні об єднані зусилля учених багатьох країн. Результатом цієї ідеї була організація Міжнародного протиракового союзу. І-й міжнародний протираковий конгрес відбувся в 1933 у Мадриді. Пізніше він проходив через кожні 3-4 року. Емблемою ІХ міжнародного протиракового конгресу було зелене коло із зображенням краба, виконаний по стародавній японській гравюрі. Чому саме обрана така емблема? Протягом багатьох сторіч це захворювання називають раком (cancer). Ця назва поширена у всьому світі. Чому уявлення про злоякісні пухлини пов'язано у свідомості людей із зображенням рака чи краба? В часи, коли злоякісні пухлини не могли діагностувати на ранніх стадіях, хворі зверталися до лікарів тільки в пізніх стадіях. При цьому доступні були тільки візуальні форми раку. Так, наприклад, рак молочної залози мав вигляд виступаючого над поверхнею шкіри твердого вузла темного кольору з витягненням шкіри у вигляді щупалець. По кольору і контурам пухлина нагадувала краба чи рака з розсунутими кліщами (мозаїка на стіні корпуса КРРОІ). У побуті термін "рак" вживається в широкому значенні для позначення всіх злоякісних новотворів, але в дійсності це пухлина, що розвивається з епітеліальних клітин. Новотвір, що розвиваються з інших тканин називаються по іншому.
Етіологія і патогенез. До нашого часу не відома причина розвитку злоякісних пухлин. Однак відомо багато факторів, що сприяють перетворенню нормальної клітки в злоякісну. На кафедрі пат. анатомії та пат. фізіології вас ознайомили із сучасними теоріями розвитку злоякісних пухлин. По мірі прогресу науки уявлення про патогенез злоякісних пухлин змінювалися, деякі теорії представляють зараз тільки історичний інтерес. Конгейм (1839-1884) - запропонував теорію ембріональних зачатків, що залишилися без вживання в період виникнення і зросту зародка Приклад: пухлини тератоми, тератобластоми в підшкірній клітковині, кістах, органах, де виявляються ембріональні тканини, волосся, зуби і т.п.). Ця теорія застосована для пояснення розвитку пухлин, що включають у свій склад ембріональні тканини і чому багаторазово переважають пухлини в області пороків розвитку. Теорія хронічного подразнення Вирхова. Він вивчив, що більше 60% пухлин, виявлених при розкритті, мають своїм вихідним пунктом слизову оболонку травних і статевих органів і розташовуються головним чином у тих ділянках, що піддаються найбільшої травматизації при проходженні їжі чи при пологах (шийка матки). На цій підставі він висловив припущення про етіологічне значення повторних механічних і хімічних ушкоджень для виникнення зл. пухлин. При цьому він ґрунтувався також на раніше описаному ще ХVІІІ (1778) англійським хірургом Персивалем Поттом - раку шкіри мошонки в сажотрусів, що розвивався від хронічного ушкодження шкіри мошонки грубною сажею. В експерименті рак шкіри від хронічного подразнення вдалося одержати тільки в 1915 р японськими ученим Ямагіва і Ішекава, що протягом 6 місяців втирали у вухо кролику сажу.
Теорія хімічного канцерогенезу. Відомо зараз більше 1000 хімічних речовин, що сприяють розвитку раку (це азотисті сполуки, азбест, герпециди, інсектициди, продукти горіння) і фізичні (ультрафіолетове опромінення, висока температура, радіація) З'явилося поняття канцерогенів і канцерогенезу. Фактори, що сприяють розвитку канцеру - канцерогени - умовно поділяють на ініціатори і промотори раку. Перші - обов'язково причинні (ініціюють розвиток раку), інші - умовні, котрі діють на різних фазах, що сприяють розвитку зл. пухлини.
Вірусна теорія. В останній час велике значення у виникненні зл. пухлин надається ролі вірусів. Ще в 1911 р. американський учений Пейтон Раус і японський учений Фудзинамі - знайшли, що саркому в курей можна викликати щепленням фільтратів з висушених пухлин, тобто при достовірній відсутності життєздатних кліток.
Таким чином, вірусна теорія рака не виключає, що пухлинні процеси є різновидом інфекційних хвороб і залежать від впровадження в організм і розмноження в його живих клітинах спеціальних чужорідних інфрамікроскопічних паразитів, які називають пухлинородними вірусами. Поширеність вірусів у природі надзвичайно широка, можна сказати, що вони убикваторні, чи, російською, усюдисущі. Вони є скрізь, де є живі клітини. Для прояву своєї активності пухлинорідні віруси знаходяться у спеціальних стимуляторах, наприклад, у хімічних канцерогенних речовинах. Пухлинорідні віруси по багатьом своїм властивостям дуже близько стоять до вірусів епідемічних інфекцій, але не володіють такими заразними властивостями як останні. Вірусні шкірні бородавки людей, кондиломи статевих органів також відносять у цю групу пухлин. Біттнер (1944) - описав розвиток раку молочних залоз у мишей чистих ліній, що утвориться при вигодовуванні їхнім молоком самок хворих раком молочної залози. Прихильником вірусної теорії був академік Зільбер. Однак, незважаючи на численні роботи, що свідчать у користь цієї теорії, до сьогоднішнього дня виділити вірус раку людини не вдалося. Новим етапом у розвитку онкогенетичної теорії було відкриття ендогенних вірусів. Згідно теорії онкогенів, усі клітини в складі ДНК містять геном онкогенних вірусів. Геном складається із 2 оперонів, 1 - вироген служить для формування вірусної частини, інший - онкоген - трансформує нормальну клітину в злоякісну. Вірусні гени все життя перебувають у репресивному стані, завдяки білкам репресорам, що їх блокують під дією канцерогенів.
Експериментальні дослідження свідчать про безумовний вплив деяких гормонів (щитовидної залози, наднирників, статевих гормонів) на виникнення пухлин. Класичним прикладом є експерименти Лакасаня (1947) по індукції ракових пухлин молочних залоз у мишей після тривалого введення дозекстрогенних гормонів (приклад з оварієтомією при лікуванні хворих із РМЗ).
Поліетиологічна теорія сформульована М.М.Петровим. Вона говорить, що не варто протиставляти дію зовнішніх і внутрішніх факторів. Можливо, що перетворення нормальної клітини в пухлинну залежить від порушення внутрішньоклітинного обміну й обміну речовин в організмі, викликаного ендогенними й екзогенними факторами, дії вірусу гормональних розладів, комбінації цих факторів.
Доведено канцерогенну дію променевих факторів, що приводять до високої активації матерії (Лакасань, 1936): Малігнізація під впливом цих променів (радіоактивних ізотопів, рентген, ультрафіолетових і сонячних) виявляється тільки через великі терміни, після того як припинилося надходження в тканини нових доз таких променів. Такий інкубаційний період у людей може досягати десятки літ, у

 
 

Цікаве

Загрузка...