WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Фізіологічні механізми болю. Методи знеболення. Місцева анестезія. Історія розвитку. Види місцевої анестезії - Реферат

Фізіологічні механізми болю. Методи знеболення. Місцева анестезія. Історія розвитку. Види місцевої анестезії - Реферат

зупинка серця.
У випадку легкого передозування необхідно ввести серцеві засоби, глюкозу, поліглюкін, зробити інгаляцію О2 для усунення судом і галюцинацій в/в уводять барбітурати, седуксен. Може виникнути необхідність у проведенні ІВЛ і масажу серця.Ускладнення місцевої анестезії виникають рідко і їх можна уникнути правильно дозуючи препарати і проводячи проби на чутливість.
Види місцевої анестезії:
1 Поверхнева (контактна, термінальна) - застосовую тільки для знеболювання слизових оболонок, частіше усього в ЛОР клініках, офтальмонології, а також при проведенні ендоскопічних досліджень. Слизові покривають анестезуючим препаратом шляхом змазування чи обприскування розчином анестетиків. Найбільше придатні для цього 1-3% р-н кокаїну, 0,25-3% р-н дикаїну чи 5-10% р-н лідокаїну. Малоефективний р-н новокаїну (чи необхідний 5-10% р-н). Приймаючи до уваги високі концентрації м/а, не можна допускати їхнього передозування.
2 Інфільтраційна анестезія. У зону запланованого розрізу вводять 0,25-0,5% р-н анестетика, що перериває сприйняття больової чутливості. Проводять інфільтрацію всіх шарів тканин ділянки, що оперують. Спочатку тонкою голкою інфільтрують шкіру, що трохи піднімається, стає блідою, утворює "лимонну кірку". Потім замінивши більш товстою голкою і просуваючи її глибше, продовжують пошарову інфільтрацію тканин розчином. У випадку порожнинних операцій додатково анестезують очеревину, плевру, місця нервових сплетень. Інфільтраційну анестезію проводять лінеарно, тобто дотримуючись напрямку шкірного розрізу у вигляді ромба. Анестезія настає через 5-10 хвилин після введення м/а.
Згідно методики Вишневського вводиться під тиском слабкий розчин новокаїну до 1,5-3 літрів у вигляді повзучого пошарового інфільтрату. Після розсічення шкіри і підшкірної клітковини роблять тугий інфільтрат під апоневроз і далі в наступному фасц. шарі, при цьому хірург поперемінно працює шприцом і скальпелем. За свої заслуги Вишневський у 1925 р першим з радянських учених був відзначений Міжнародною премією Лериша.
3 Провідникова (регіонарна) анестезія. Грунтується на принципі переривання проведення імпульсів по нервовим закінченням на деякому віддаленні від місця операції. Звичайно використовують концентровані розчини анестетиків (1-2% р-н новокаїну). Для досягнення знеболювання можна використовувати ендоневральний (анестетики вводять безпосередньо в тканини нерва) чи периневральний (довкола нерва) метод.
В амбулаторній практиці при операціях на пальцях кисті найбільше часто використовують метод Оберста-Лукашевича. Анестезію проводять по боковій поверхні пальця, під джгутом. Через 5 хвилин настає анестезія всього пальця. Для обох сторін звичайно використовують всього 5-10 мл 1% р-ну новокаїну. У наш час застосовують модифікацію методу, коли 3 мл 1% р-ну вводять у міжпальцеві проміжки.
При операціях на верхніх кінцівках застосовують анестезію плечового сплетення по Куленкампфу. Хворого кладуть на спину, голову повертають у протилежну сторону. Над ключицею в області її середини пальпацією визначають пульсацію артерії. Назовні і позаду від неї розташовані гілки плечового сплетіння. Голку без шприця вводять назовні від пульсуючої артерії в напрямку остистих відростків І-ІІ групи хребців. При зустрічі кінця голки з нервовим стовбуром хворий має неприємні відчуття у вигляді стріляючої болю по ходу руки. Переконавшись, що з голки не витікає кров уводять до 20-50 мл 1% р-ну новокаїну чи 30-40 мл 1% р-ну лідокаїну. Серед ускладнень відзначені ушкодження голкою судин чи нервів, пневмоторакс, тривалі рухові паралічі. Небезпека збільшується при вроджених і травматичних анатомічних змінах тканин. Ускладнення, пов'язані з технікою регіонарної анестезії можуть бути механічні, токсичні й інфільтраційні. Некроз шкірних покривів унаслідок застосування високих концентрацій розчинів анестетиків і судинних звужуючих засобів. Передозування, інтравазальне введення їх викликають явища інтоксикації.
Блокада сідничного нерва по Войно-Ясинецькому. Хворого кладуть на живіт, голку вколюють трохи нижче і назовні від сідничного бугра, де проходить сідничний нерв. Анестезія шкіри, підлеглі тканини, упритул до кістки інфільтрують 0,5% р-ном новокаїну, забезпечуючи периневральну блокаду сідничного нерва.
Блокада міжреберних нервів. Положення хворого сидячи. Анестезію міжреберних нервів здійснюють зі сторони спини по лінії, розташованої на середині відстані від остистих грудних хребців до внутрішнього краю грудини. Уводять по 10-15 мл 1% р-ну новокаїну під нижній край ребра.
Паравертебральна блокада - при цьому блокується чутливість міжреберних і поперекових нервів у місці їхнього виходу з міжпозвоночних отворів. Використовується порівняно рідко. Паравертебральна блокада в поперековій області здійснюється наступним чином: хворий сидить з нахиленим уперед тулубом. Визначається IV поясничний хребець, його остистий відросток проектується на середині лінії, що з'єднує вершини гребенів повздовжніх кісток (лінія Якобі). Відрахувавши догори відростки вводять голку, відступивши на 3 см вправо чи вліво від середини лінії, голку вводять під кутом 20 до площини. Просунувши голку на 0,5 см на неї насаджують шприц і переконавшись у відсутності крові вводять 5-10 мл 0,5% р-ну новокаїну. Таким же чином здійснюється блокада і на інших рівнях. Голку варто вводити без шприця зі знеболюючим розчином, щоб уникнути попадання його в судинне русло. Необхідно пам'ятати про наступні можливі ускладнення:
- прокол голкою плеври з розвитком пневмотораксу, при цьому виникає кашель, дісапное;
- проникнення голки в черевну порожнину, що небезпечно проколом кишечнику, ушкодженням великої судини, селезінки;
- попадання голки в міжпозвоночний простір, із проколом твердої мозкової оболонки і введенням у субдуральний простір анестетика, що може привести до тяжких ускладнень.
Парасакральна анестезія по Брауну - здійснюють переривання чутливості спиномозкових нервів в області їхнього виходу із крижових отворів. Цим досягається знеболювання органів малого таза і промежини. Положення хворого на боці із сильно приведеними до живота стегнами. Довгу голку вколюють збоку від куприка і просувають до верхньому краю І-го сакрального отвору, уводять 10,0 - 0,5% р-н новокаїну, потім ІІ-й і т.д., потім з іншої сторони - всього 200 мл. Можливі ускладнення - ушкодження прямої кишки, тому голку варто просувати під контролем шприця, введеного в пряму кишку.
Задня черезшкірна блокада черевних нервів по Капісу. Черевні нерви утворяться від сполучення VI-XII грудних спиномозкових корінців. Кожен черевний нерв утворює на обох сторонах аорти черевний вузол. Обидва вузли з єднуються меж собою лежачим перед аортою великий вузол напівмісячної форми, називається сонячним сплетенням. Анестезія черевних нервів здійснюється перед вступом їх у черевний вузол. Черезшкірна блокада черевних нервів здійснюється позаду зі сторони

 
 

Цікаве

Загрузка...