WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пошкодження кісток і суглобів. Вивихи. Переломи. Класифікація - Реферат

Пошкодження кісток і суглобів. Вивихи. Переломи. Класифікація - Реферат

перелом не супроводжується жодними ускладненнями. Ускладнений перелом характеризується ушкодженням великих судин, нервів, розривами м язів, фасцій, апоневрозу, внутрішніх органів. Ускладненими є і відкриті переломи, які завжди інфіковані. Комбінований перелом - це такий вид травми, коли одночасно є кілька ушкоджень (перелом стегнової кістки з травмою лицьового скелета і забоєм мозку; перелом ребра і розрив селезінки та ін).
ЗМІЩЕННЯ КІСТКОВИХ ВІДЛАМКІВ. При повних переломах часто відбувається зміщення кісткових відламків. Воно може бути первинним і вторинним. Первинне зміщення виникає внаслідок дії сили, вторинне - під впливомнадмірного скорочення м язів.
Розрізняють такі види зміщення відламків: за довжиною (dislokatio ad longitudinem) воно може бути зі сходженням і розходженням відламків; за шириною (dislokatio ad latum); під кутом (dislokatio ad axin); по периферії - ротаційне (dislokatio ad peripheriam), яке виникає при фіксації одного кінця кістки і повороту навколо своєї осі другого, що має місце при гвинтоподібних переломах від скручування.
ЗАГОЄННЯ ПРИ ПЕРЕЛОМАХ. Перелом кістки супроводжується звичайно ушкодженням м яких тканин. Із розірваних судин витікає кров, утворюючи гематому. Потім у місці перелому розвиваються явища асептичного запалення: розширюються судини, у тканини пропотіває рідка частина крові, виникає набряк. Ушкоджені судини тромбуються, що посилює набряк кінцівок. Приблизно на 10-15-й день набряк поступово зменшується, синці зникають, відламки кісток зростаються шляхом утворення нової тканини. Кров, яка вилилася з кровоносних судин, з часом організується.
Існує ряд теорій, які пояснюють складний процес утворення кісткової мозолі на місці перелому. Кожна з них розглядає окремі моменти регенерації кісткової тканини, але ні одна не може повністю пояснити цей складний процес, у якому тісно переплітаються явища життя і смерті тканини, процес, у якому бере участь увесь організм.
Консолідацію (загоєння) кісток у випадках переломів слід розглядати з точки зору діалектичних позицій, ураховуючи, що в складному процесі регенерації кістки місцево у вогнищі ушкодження одночасно діє ряд протилежних чинників. Вони тісно пов язані з усім організмом і перебувають під впливом центральної нервової системи.
Залежно від елементів, з яких утворюється кісткова мозоля, розрізняють чотири її види: окісну - розвивається з камбіального глибокого шару періосту; ендостальну - розвивається з судин і опорної речовини кісткового мозку; проміжну (інтермедіальну) - з ендосту гаверсових каналів коркової речовини; параостальну - з прилеглих до місця перелому м яких тканин
Стисло процес утворення кісткової мозолі можна уявити собі так. Кров, яка вилилася з кровоносних судин у місці перелому, з часом організується. Вона містить багато фібробластів і разом з відмерлими волокнами і клітинами утворює пухку масу, яка з єднує кісткові відламки. Звідси починається процес регенерації, який відбувається одночасно із всмоктуванням відмерлих тканин. Частина фібробластів перетворюється в остеокласти, функція яких полягає в розсмоктуванні відмерлих кісткових клітин і їх декальцінації. Солі кальцію використовуються для пробудови нової кістки за допомогою інших фібробластів - остеобластів.
Цей процес розвивається поступово, поетапно і закінчується утворенням між кінцями відламків молодої тканини, яка з єднує їх. Це - первинна кісткова мозоля, завдяки якій відновлюється цільність кістки. Вона м яка і не має солей кальцію. На 10-11-й день починається перетворення її у вторинну кісткову мозолю завдяки відкладанню в ній солей кальцію.
У наступному перід загоєння кісткової рани посилюється процес розсмоктування тих ділянок мозолі, які виявляються зайвими. Поступово здійснюється архітектурна перебудова зрощеної кістки, відновлюється облітерований кістковомозковий канал, структура нормальної кістки. Цей етап тривалий і часто закінчується після відновлення працездатності.
Описаний процес регенерації кістки відбувається лише за надійної іммобілізації кінцівки. Якщо вона неповна, кісткова мозоля утворюється спочатку з ембріональної первинної тканини хряща. Це відбувається тоді, коли ембріональна тканина подразнюється ззовні або кістковими відламками. Строки утворення кісткової мозолі різні і залежать від стану організму, віку хворого, виду кістки. У дитячому віці кісткова мозоля утворюється швидше, ніж у літньому.
Сповільнення утворення кісткової мозолі або її відсутність визначається багатьма загальними і місцевими чинниками.
Загальні чинники - це виснаження, авітаміноз (цинга, рахіт), анемія, гострі інфекційні захворювання, хронічні захворювання (туберкульоз, сифіліс, променева хвороба), порушення обміну кальцію, гіперфункція кори надниркових залоз, захворювання центральної нервової системи (пухлини, кровотечі, травми), похилий вік хворого тощо.
Серед місцевих чинників, які сповільнюють утворення кісткової мозолі, слід назвати порушення кровопостачання та іннервації відламків, цілості окістя, відсутність гематоми в місці перелому, погану репозицію та іммобілізацію відламків, наявність відкритого інфікованого перелому, попадання м яких тканин між відламків (інтерпозиція тканин). Усі ці чинники мають бути враховані й усунені в процесі лікування.
Строки видужання хворих з переломами не можна ототожнювати зі строками відновлення працездатності. Утворення кісткової мозолі - це відновлення анатомічної цілості кістки, а повернення працездатності - це повна функціональна реабілітація ушкодженої ділянки. Між утворенням кісткової мозолі і відновленням функції минає іноді багато часу.
КЛІНІКА І ДІАГНОСТИКА. Клініку перелому характеризують такі основні симптоми: 1) біль; 2) набряк; 3) деформація; 4) патологічна рухомість; 5) крепітація. Біль з являється відразу після травми. Інтенсивність його визначається характером зміщення відламків, формою їх кінців, ушкодженням нервових волокон.
Набряк є першою ознакою асептичного запалення. Супінь його залежить від якості іммобілізації кінцівки. Він посилюється протягом перших 2-3 днів, пізніше поступово зменшується.
Деформація - це результат зміщення кісткових відламків і наявності гематоми. Вона особливо виражена в разі зміщення кісткових відламків під кутом. При зміщенні відламків за довжиною з їх заходженням фрагмент кістки може бути коротшим. Деформації кістки може не бути у випадках надлому, тріщини, вбитих переломів, переломів без зміщення відламків.
Патологічна рухомість дає можливість одержати бокові та ротаційні рухи в тих місцях, де за формою їх немає. Її немає при надломах, тріщинах, вбитих переломах.
Якщо проксимальний і дистальний відрізки

 
 

Цікаве

Загрузка...