WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пошкодження кісток і суглобів. Вивихи. Переломи. Класифікація - Реферат

Пошкодження кісток і суглобів. Вивихи. Переломи. Класифікація - Реферат


Реферат на тему:
Пошкодження кісток і суглобів. Вивихи. Переломи. Класифікація
ВИВИХ (Luxatio) - це повне стійке зміщення суглобових поверхонь кінців кісток з розривом капсули суглоба і зв язок. Неповне зміщення називається підвивихом (subluxatio). Вивих прийнято називати за периферічною кісткою. Наприклад, вивих у плечовому суглобі - це вивих плечової кістки, вивих у скронево-нижньощелепному суглобі - це вивих нижньої щелепи і т.д. Виняток становлять вивихи хребців, коли вивихнутими вважається проксимальний хребець.
КЛАСИФІКАЦІЯ. За походженням усі вивихи ділять на вроджені і набуті. Останні, в свою чергу, - травматичні і патологічні. Причиною вроджених вивихів, які виникають ще у внутрішньоутробному періоді, є неправильний або неповний розвиток суглобових поверхонь, внаслідок чого настає їх взаємне зміщення. Найчастіше зустрічається вроджений вивих стегнової кістки.
Набуті вивихи утворюються в процесі життєдіяльності організму і звичайно є результатом травми.
Травматичний вивих - це результат надмірного зовнішнього насилля, патологічний - виникає на фоні первинного патологічного процесу в суглобі (туберкульоз, сифіліс, пухлина), ускладненням якого він є. Патологічні вивихи не вимагають особливого насилля і часто є результатом надмірного скорочення м язів.
Іноді вивихи виникають повторно в одному і тому самому суглобі навіть внаслідок невеликої травми. Спостерігаються вони частіше в плечовому і скронево-нижньощелепному суглобах. Це так звані звичні вивихи. Головними їх причинами є розтягнення суглобової капсули і зв язкового апарату суглоба (приклади з пацієнтом із звичним вивихом плеча в процесі).
Вивихи ділять на свіжі (до 3-х діб після травми), несвіжі ( до 2-х діб після травми) та застарілі (після 3-х тижнів).
ПАТОМОРФОЛОГІЧНІ ЗМІНИ. При вивиху ушкоджується суглобова сумка, зв язки і прилеглі м які тканини. Розрив суглобової сумки може бути незначним або великим. Разом з ушкодежнням зв язкового апарату може відірватися частина кістки або рвуться м язи.
Поряд з вивихом можуть ушкоджуватися близько розташовані судини і нерви. Розрив дрібних рудин викликає незначну кровотечу в суглоб. Стиснення нервових стовбурів супроводжується руховими, чутливим або трофічними розладами.
Зрідка зустрічаються відкриті вивихи, при яких ушкоджується шкіра або слизові оболонки, оголюються суглобові поверхні кісток. Це дуже небезпечно у зв язку з проникненням інфекції і розвитком запалення суглоба.
За своєчасного вправлення кістки отвір у суглобовій сумці заростає, кров розсмоктується, м язи і суглоб відновлюють свою функцію.
Несвоєчасно вправлений вивих стає застарілим. Суглобова сумка зморщюється, хрящ суглобової поверхні перетворюється в сполучну тканину, а сама кістка повільно атрофується. Внаслідок асептичного запалення довкола також розвивається сполучна тканина. При вивихах у плечовому та кульшовому (рідше інших) суглобах під впливом рухів, які хворі намагаються робити, довкола головки плечової і стегнової кісток формується утворення, схоже на капсулу, що виділяє рідину, яка нагадує синовіальну. Утворюється так званий новий суглоб - неартроз, псевдоартроз (хибний суглоб).
КЛІНІКА І ДІАГНОСТИКА. Клініка досить характерна, у зв язку з чим діагностування не має серйозних труднощів. Для цього необхідно зібрати анамнез, у процесі якого з ясувати механізм травми, час від моменту ушкодження, первинність або повторність вивиху у даної особи. Хворі скаржаться на біль у травмованому суглобі і порушення в ньому функції.
Під час об єктивного обстеження помітна деформація суглоба, неприродне вимушене положення кінцівки, пов язане із зміною її повздовжньої осі. Це найбільш характерна ознака вивиху. При ньому змінюється довжина кінцівки.
Під час пальпації визначається, що суглобова поверхня однієї кістки порожня, а другої - розташована в незвичному для неї місці. Ділянка суглоба набрякла, під шкірою з явилися синці.
ЛІКУВАННЯ. Лікування хворих із вивихами складається з трьох етапів: 1) вправлення (репозиція вивихнутого кінця кістки);
2) утримання вправленої кістки в правильному положенні;
3) відновлення працездатності.
Запорукою репозиції є добра анестезія і повне розслаблення м язів у ділянці ушкодженого суглоба. Знеболювання можна досягти шляхом місцевої інфільтраційної, спиномозкової, епідуральної, провідникової (стовбурної або плексусної) анестезії, а також за допомогою наркозу.
Розслаблення м язів можна домогтися і поступовою їх втомою. На цьому принципі базується репозиція за Ю.Ю.Джанелідзе. Вправлення головки плечової кістки за цим методом полягає в тому, що хворого кладуть на бік на край стола. Голову кладуть на приставний столик. Травмовану руку опускають між столом і столиком. Через 20-25 хв м язи кінцівки розслаблюються і вона мляво звисає. Столик забирають, а голову помічник підтримує руками. Хірург під прямим кутом згинає кінцівку в ліктьовому суглобі і, захопивши передпліччя обома руками, натискає на нього вниз, натягуючи тим самим плечову кістку, головка якої з характерним тріском входить у суглобову западину. У разі болісності цієї маніпуляції можна додатково затосувати місцеву анестезію, вводячи в порожнину суглоба 20-30 мл 1% розчину новокаїну.
Вправлення головки стегнової кістки за Ю.Ю.Джанелідзе полягає в тому, що хворого кладуть на край перев язного стола униз, так, щоб ушкоджена кінцівка звисала. У такому положенні він перебуває 20-30 хв. За цей час м язи ноги розслаблюються. Помічник руками фіксує таз хворого до столу. Хірург стає між столом і спущеною ногою, згинає її в колінному суглобі, відводить, тримаючи нижню третину гомілки правою кистю. Відтак своїм лівим коліном повільно тисне на гомілку у верхній її третині униз. При цьому він виконує обережні рухи, користуючись гомілкою як важелем. Під час цих рухів головка входить у суглобову западину.
Вправлення можна здійснювати так званим фізіологічним методом. Виконуючи його, в зворотному порядку повторюють усі етапи, які пройшов вивихнутий сегмент кінцівки. Прикладом може бути вправлення плечової кістки за Кохером, яке складаєтьс з 4 етапів:
І етап. Хірург однією рукою захоплює променезап ястковий суглоб травмованої кінцівки, другою згинає її в ліктьовому суглобі під прямим кутом, відтискаючі передпліччя вниз і назад, одночасно здійснюючи приведення ліктя до тулуба.
ІІ етап. Ротує передпліччя назовні до суміщення з фронтальною площиною тіла.
ІІІ етап. Зберігаючи досягнене положення, висуває лікоть як найбільше допереду.
IV етап. Виконуючи швидку ротацію плеча назовні, накидає кисть травмованої руки на здорове члече. При цьому чути клацання, що підтверджує

 
 

Цікаве

Загрузка...