WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Кровотеча (класифікація, клініка, зупинка, ускладнення - Реферат

Кровотеча (класифікація, клініка, зупинка, ускладнення - Реферат

зв'язку з навколишнім середовищем, то виникаючі внутрішньопорожнинні кровотечі називаються внутрішньопорожнинними закритими (кровотеча в черевну порожнину - haemaperitoneum, у плевральну порожнину - haemotorax, у серцеву - гемоперикард). Як бачите для позначення крововиливу застосовують спеціальні терміни: невеликі обмежені крововиливи в шкіру називаються petechia, у слизову - purpura. Есduмоsіs - рясний крововилив у шкіру чи слизову.
При зовнішніх кровотечах (externa) кров із місця ушкодження випливає назовні. Легко діагностується лікарем і хворим.
Внутрішня кровотеча (internu) відбуваються в порожні органи чи в порожнині (черевна, грудна). Про кровотечу судять по наявності клінічних симптомів і гострого недокрів'я чи деяким вторинним ознакам. Кровотеча в порожні органу також має місцеві і загальні прояви. Через деякий час кров виливається назовні, але вже в зміненому вигляді. Наприклад, при шлунковій кровотечі блювотні маси нагадують кавову гущавину.
Прихована внутрішня кровотеча (occulta) протікає повільно, не викликає гострого недокрів'я і без лабораторних досліджень, як правило, не діагностується. Наприклад, невелика кровотеча 12-п кишки можна установити за допомогою дослідження калу на сховану кров.
4 ПО ШВИДКОСТІ кровотечі. Розрізняють гостру кровотечу, при який хворий може загинути від гострого недокрів'я, так як організм не встигає пристосуватися до раптовій втраті крові. При хронічній кровотечі кількість крові зменшується повільно і поступово організм встигає адаптуватися до крововтрати. Швидка втрати невеликої кількості крові набагато небезпечніша, ніж поступова утрата великого об єму крові. Гостра кровотеча стають небезпечним при втраті згори 30% гемоглобіну, у той час як при хронічній кровотечі втрата навіть 75-80% гемоглобіну викликає термінальний стан.
5 ПО ЧАСУ прояву кровотечі розділяють:
" первинну кровотечу спостерігають відразу після травми, під час операції при розриві кровоносної судини чи інших видах;
" вторинна кровотеча настає після більш чи менш тривалого часу, може викликати різні ускладнення.
Розрізняють: ранню вторинну кровотечу, що звичайно спостерігаються після ушкодження кровоносної судини в перші години. Його причиною може бути недостатньо надійна зупинка кровотечі, підвищений артеріальний тиск, а також розчинення (лізис) тромбу і його випадання із судини. Тому, коли немає впевненості в надійній зупинці кровотечі, у рані залишають гумовий випускник чи організують активну аспірацію відокремлюваного, що дозволяє контролювати початок кровотечі і перешкоджає утворенню гематом. Рання вторинна кровотеча можуть бути причиною травми дренажу чи пов'язки.
Пізню вторинну кровотечу виділяють пізніше - на 7-10 день, іноді навіть через місяць після травми. Звичайно причиною їх може бути ускладнені рани - інфекція, розм'якшення чи розчинення тромбу. При гнійному розплавлюванні відбувається безпосереднє розплавлювання стінки кровоносної судини - його некроз.
Спостерігають також повторні вторинні кровотечі, причину яких необхідно відзначити, що кожна повторна кровотеча сильніша і небезпечніша попередньої. Вторинну кровотечу зупинити значно тяжче, ніж первинну.
Клініка кровотечі
Кровотеча супроводжуються місцевими й загальними симптомами.
Місцеві симптоми кровотечі при зовнішній кровотечі визначити не представляє великих труднощів. Обстежуючи хворого необхідно звернути увага на розміри, напрямок і види рани. Варто визначити, є кровотеча артеріальною, венозною чи капілярною - від цього залежить метод зупинки кровотечі.
У випадку внутрішньої кровотечі місцеві симптоми різноманітні, їх важче помітити й оцінити:
1) кровотеча в м'які тканини і між фасціями протікає з вираженими болями, набряком тканин, порушенням функції;
2) при крововиливі в суглоб (гемартроз) контури суглоба згладжені чи спостерігається його припухлість. Рухи обмежені чи болючі, але іноді видно підшкірні крововиливи. Додатково - рентгенологічна діагностика, ультразвукова діагностика, у крайньому випадку - пункція із суглоба;
3) внутрішньочерепний крововилив можуть викликати симптоми здавлення головного мозку: на стороні крововиливу розширюється зіниця (анізокорія), на протилежній стороні настає параліч і зникають рефлекси. Пульс стає рідким (брадикардія). Може наступити раптова втрата свідомості;
4) при скупченні крові в порожнині гемоперикарда хворі неспокійні, пред'являють скарги на болі в області серця й утруднене дихання. Тони серця різко приглушені, верхівковий поштовх серця не видний і не пальпується. Пульс слабкого наповнення, прискорена (тахікардія), відзначається набрякання шийних вен. Діагноз підтверджуються рентгенологічно й УЗД;
5) у плевральній порожнині скупчення крові (гемоторакс) розділяються (по класифікації П.А.Купріянова) на малий, коли невелика кількість крові стікає в плевральні синуси і звичайно не викликає особливих скарг хворого. Гемоторакс середньої величини рівень крові, що вилилася, досягає нижнього кута лопатки, викликає в хворого почуття тяжкості і болю в грудях, задишку, порушується вентиляційно-перфузійний взаємозв язок, на тлі вторинної (анемія) дихальної недостатності розвивається первинна дихальна недостатність (гіпоксія) у доповненні При великому тотальному гемотораксі легеня цілком здавлена, средостіння зміщено в протилежну сторону. Розвиваються грубі порушення центральної гемодинаміки і зовнішнього дихання. Симптоми: задишка, пульс слабкого наповнення, частий, знижений артеріальний тиск. Додаткові методи дослідження: прослуховування дихальних шумів (аускультація) легень, вистукування (перкусія) грудної клітки, рентгенографія, УЗИ; пункція плевральної порожнини;
6) кровотеча у черевну порожнину частіше усього відбувається у результаті ушкодження паренхіматозних органів (селезінка, печінка).
Місцеві симптоми:
" черевна стінка обмежено приймає участь у диханні;
" поступово об єм живота збільшується;
" при пальпації - напруга передньої черевної стінки, болісність, симптоми подразнення очеревини (синдром Щьоткіна-Блюмберга, Кулінкампфа - болісність без напруги м'язів черевної стінки);
" перкуторно - притуплення в нижніх відділах живота, але у верхніх відділах може бути тимпаніт;
" хворі часто скаржаться на болі в підключичній області, обумовлений роздратуванням діафрагмального нерва;
" нудота і блювота;
" симптоми гострого недокрів'я;
Кровотеча з паренхіматозних органів сама не зупиняється, чим раніше вона виявлена, тим раніш буде проведене хірургічне лікування, тим більше шансів у хворого залишитися живим.
7) кровотеча з вен стравоходу (частіше при цирозі печінки) з шлунка чи кишечнику (частіше при виразковій хворобі, хворобі Меллорі-Вейсса). Місцеві симптоми: слабість, запаморочення, блювота "кавовою гущею", гематомезис - колір крові змінюється під дією соляної кислоти в шлунку; якщо кровотеча рясне - блювотні маси містять свіжу кров і згустки; кал на вид темноїдьогті (мелена).
Шлункова і кишкова кровотечі

 
 

Цікаве

Загрузка...