WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Інфільтративний туберкульоз легень - Реферат

Інфільтративний туберкульоз легень - Реферат


Реферат на тему:
Інфільтративний туберкульоз легень
Інфільтративний туберкульоз легень відносить до відносно обмежених форм туберкульозу дихальної системи.
В основі процесу - гіперреактивно-пневмонічне запалення. Оскільки так - процес нагадує собою крупозну пневмонію. В обох випадках, з огляду на підвищену реактивність, запалення в легені має схильність до розповсюдження по легені з одного боку, а з іншого - до прогресування в самій зоні запалення, що спричиняє в більшості випадків до розпаду легеневої тканини і утворення деструкції, що при рентгенографічному дослідженні проявляється деструктивною порожниною, а в подальшому - формуванням каверни.
Враховуючи гіперреактивний характер процесу, ця форма туберкульозу легень як правило розвивається у молодому віці із достатньо забезпеченою реактивністю. Це ж спостерігається і при крупозній пневмонії. Цей тест може бути диференціально-діагностичним між туберкульозом та онкологічними захворюваннями. Разом з тим, туберкулінові проби при цій формі сухот будуть мати відповідний характер і чутливість до туберкуліну буде підвищена.
У минулі роки (15-20 років тому) ця форма сухот частіше розпочиналась гостро і у 50% випадків маніфестувала кровохарканням чи й легеневою кровотечею. У зв язку з чим, так діагностувалась "легенева чахотка", що і дало привід охарактеризувати цей симптом "чахоточним".
Причиною інфільтративного туберкульозу легень можуть бути ендогенна реактивація старих туберкульозних вогнищ під впливом гіперсенсибілізації судинно-бронхіального комплекса легені, що буває внаслідок повторних відсівів мікобактерій в судинне чи лімфатичне русло. У цих випадках інфільтрат розвивається у верхніх відділах легень. Відомі випадки, коли такою причиною є прорив лімфатичного бар єра у бронхах, тоді процес локалізується у нижніх відділах, рідше - середніх. Рідше процес може розвинутись при попаданні екзогенно значної кількості мікобактерій. Але в усіх перерахованих випадках потребує відповідний грунт у вигляді гіперсенсибілізованої легеневої тканини, що зустрічається головним чином внаслідок бактеріємії гемо- чи лімфатичного русла. Все ж цих чиників (гіперсенсибілізація та наявність відповідної кількості мікобактерій ендо- чи екзогенного походження) недостатньо для для розвитку саме цієї форми сухот. Їх реалізація в інфільтративну форму може відбутись лише за наявності макроорганізму з високим рівнем реактивності. Отже, інфільтративний туберкульоз - це для молодих, кріпких людей.
У зоні гіперсенсибілізації та запалення завжди має місце порушення мікроциркуляції з наступними феноменами: порушення проникності судин, стаз та агрегація форменних елементів, гіпоксія та ацидоз з наступним автолізом, що і завершується розпадом легеневої тканини. Якщо на цьому етапі процес не зупиняється - інфільтрат еволюціонує з можливістю розвитку поширених та деструктивних форм туберкульозу.
Ділянкою гіперсенсибілізації можуть бути вогнища післяпервинного інфікування (Семона…), ділянки вогнищевого туберкульозу, а також метатуберкульозні зміни будь-якого характеру. Це підтверджується обмеженим просторовим (розповсюдження) характером процесу, особливо на перших етапах.
Вид інфільтративного туберкульозу залежить від обсягу чи кількості уражених ацинусів, часток ацтсегментів, сегментів чи часток легень. З огляду на це виділяють наступні форми туберкульозних інфільтратів.
Круглий інфільтрат. Найменше за розміром туберкульозне запалення при якому втягується в процес декілька ацинусів. Розмір інфільтрату сягає 1,5-3 см у діаметрі. Залежно від висхідних змін у легеневій на паренхімі інфільтрат може носити гомогенний характер чи негомогенний. Перший (гомогенний) формується на тлі незміненої паренхіми як свіже специфічне запалення. Другий (негомогенний) - розвивається на тлі існуючих змін. Разом з тим, обидві форми інфільтрату мають середню інтенсивність, що дозволяє на оглядових рентгенограмах роздивитись тіні як судин, так і бронхів. Контури затемнення відносно чіткі. Із коренем його з єднує бронхосудинна доріжка, інтенсивність якої не відрізняється від самого інфільтрату. Судини знаходяться в стані запалення (ангіїти) чи тромбування. Запалений бронх - у вигляді двох паралельних смуг. Тоді все це утворення нагадує тенісну ракетку, що є ознакою казеозного розпаду інфільтрату. Типовою локалізацією розпаду є центральне його розташування, рідше - ексцентричне.
Поодинокі інфільтрати - результат екзогенного його формування. Множинні (одно- чи двобічні) - реактивації "вилікуваного" чи "післяпервинного" туберкульозу (Семона…).
Бронхолобулярний інфільтрат має витягнуту форму - до 3-4 см по довжині. Все утворення нагадує виделку.
Хмароподібний інфільтрат захоплює від двох до трьох сегментів. Має дуже неправильну форму, що і зумовило його назву. Зазвичай межі частки інфільтрат не перетинає. В ньому нерідко знаходять "вкраплення" вапна, але відсутність останнього не є привідом для заперечення туберкульозу.
Псевдопухлинний інфільтрат нагадує попередній, але відрізняється від останнього значною компактністю та інтенсивністю.
Перисцисурит - туберкульозне запалення легені, що межує із великою міжчастковою чи малою мідчастковою борознами. Частіше він зустрічається в малій борозні між С III та C IV-V, рідше у верхньому відділі між C II і C VI, чи нижньому відділі між C VIII-IX і C IV-V. Край запалення, що звернений до борозни, має чіткий вигнутий у її напрямку край, тоді як "звернений до паренхіми" - нерівний і розмитий. Практично завжди у борознах накопичується випіт.

 
 

Цікаве

Загрузка...