WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вогнищевий туберкульоз легень - Реферат

Вогнищевий туберкульоз легень - Реферат


Реферат на тему:
Вогнищевий туберкульоз легень
Вогнищевий туберкульоз легень відноситься до малих форм туберкульозу і може мати зв язок з первинним туберкульозом, як еволютивний його (прогресивний) розвиток, так і з вторинним туберкульозом, який розвивається в інфікованому дорослому організмі. Частіше всього вогнищевий туберкульоз - це вторинний туберкульоз легень. Відносно етіопатогенезу цієї форми сухот існують різні точки зору. А.І.Струков та І.П.Соловйова і Doerr вважають, що підгрунтям для його розвитку є післяпервинні залишкові зміни в легенях. Ретельними патологоанатомічними дослідженнями доведено, що у верхівках дорослих людей, які загинули від причин, не пов язаних із туберкульозом, практично в усіх без винятку випадках знаходять багатий "туберкульозний архів" із строкатою морфологічною картиною. Ці зміни є залишковими після первинного інфікування. Знаходяться вони завжди на верхівках і визначити променевими методами їх неможливо, оскільки цьому заважають кісткові елементи (ребра, ключиці, поперекові відростки хребта). До таких змін відносяться вогнище Симона (прізвище вченого, вперше їх описавшого) - це дрібні вогнища специфічного запалення, які обіймають декілька ацинусів. За своїм часом розвитку вони найстаріші, свідченням цього є вкраплення в них вапна. Дещо пізнішими специфічними утвореннями на верхівках бувають вогнища А___а-Пуля. Вони значно більші за попередні. Накінець, відомі фіброзовані вогнища казеозу, пов язані із запаленими бронхами (ендобронхіти, на___бронхіти). Ці вогнища А.І.Абрикосов вважав результатом додаткового екзогенного інфікування. Ось ці три типи верхівкових післяпервинних утворень зазначені вище автори (А.І.Струков та інші) і вважали основою розвитку вогнищевого туберкульозу. Тобто, на їх думку ця форма туберкульозу є наслідком ендогенного прогресування.
За іншими авторами, вогнищевий туберкульоз розвивається внаслідок вторинного екзогенного інфікування уже раніше інфікованого організму. Як ми з язували раніше (патогенез туберкульозу, імунітет - реактивність), існуючий нестерильний імунітет після первинного інфікування запобігає розвитку великих форм туберкульозу, а веде до малих, однією із яких і є вогнищевий туберкульоз.
Базуючись на зазначених поглядах, вогнищевий туберкульоз завжди пов язаний із первинним інфікуванням. В одних випадках це пролонгація первинного запалення в легенях, в інших - ендогенне загострення чи розвиток вогнищевого туберкульозу при вторинному інфікуванні на тлі існуючого імунітету після первинного інфікування.
Частота вогнищевого туберкульозу 20 років тому сягала 50-60%. Це мало пояснення, оскільки в ті роки все населення було охоплено масовими графічними обстеженнями, які і запрограмовані на виявлення саме малих форм захворювання легень будь-якого генезу. В даний час вогнищевий туберкульоз виявити у 20-25% і то частіше не за профілактичних обстежень, а при зверненні.
Патоморфологічно цей процес відноситься до обмеженого продуктивного туберкульозу. Патофізіологічно - це туберкульозний процес на тлі зниженої чутливості до мікобактерій туберкульозу і продуктів їхньої життєдіяльності. З погляду реактивності організму (імунітету) - на тлі її зниження.
Вогнищевий туберкульоз характеризують такі чинники. Обмежене розповсюдження процесу в легеневій паренхімі, яке загалом не перевершує обсяг 2-х сегментів, що рентгенологічно відповідає знаходженню вогнищ у двох верхніх міжребер ях (І-ІІ). Інколи вогнищева локалізація у ІІІ міжребер ї, а саме у його зовнішніх відділах, що тонічно відповідає враженню субсегментів ІІ та ІІІ сегментів, що інколи іменують "аксилярним субсегментом". Іще рідше вогнищевий туберкульоз захвачує VI С, що зустрічається у більшості випадків при первинному туберкульозі.
Наступним чинником, що характеризує вогнищевий туберкульоз є розмір патологічних утворень. Останні мають діаметр від 2 до 12 мм. Все, що більше 12 мм ми називаємо не вогнищами, а фокусами затемнення чи інфільтративним затемненням. Вогнища у діаметрі 3-4 мм називаються дрібними, 5-8 мм - середніми, 12 мм - великими. Вважається, що розмір вогнищ відображає їхню часову і фазову характеристику. Великі вогнищя частіше бувають "свіжими", недавно "утвореними", що рентгеноморфологічно відповідає м яким утворенням, а патоморфологічною вважають ексудативну реакцію, чи осумкування рідкого характеру. Отже такі є активними. Дрібні вогнища зазвичай носять продуктивно-фіброзний характер і, як правило, формуються при зворотньому розвитку цієї форми сухот. Нерідко навколо них спостерігаються тяжисті і сітчасті утворення. Перші (тяжисті) відображають інфільтрацію легеневої тканини, другі (сітчасті) - порушення лімфотоку. Лімфостаз зустрічається при регіонарному лімфаденіті. Таким чином, зазначені феномени характеризують активність вогнищевого процесу.
Середні вогнищя, практично, мають найбільшу чисельність, а формуються при подальшому розвитку і активності дрібних утворень, що характеризує несприятливий перебіг процесу. В інших випадках такі (середніх розмірів) вогнищя є наслідком регресу великих утворень, тобто їхньої інв___ції, що свідчить про сприятливий перебіг сухот. У зв язку з цим при співставленні кількості дрібних і великих вогнищ із середніми можна говорити про тенденцію туберкульозу до заживлення чи прогресування. А саме: при превалюванні дрібних і середніх розмірів вогнищ процес має сприятливий перебіг і можна говорити про розсмоктування та рубцювання; при превалюванні кількості середніх і великих за розмірами вогнищ треба думати про його активний характер, що вкладається у фазу інфільтрації та можливого розпаду та дисемінації. Приводом до цього може стати спостереження хворого у динаміці, чи вивчення рентгенологічного архіву.
Окрім перерахованих ознак про активність вогнищевого туберкульозу говорить інтенсивність вогнищевих утворень, їх форма та контури. Найбільш вагомими характеристиками при цьому є форма і контури. Неправильна форма вогнищ, нечіткі зовнішні контури, що поступово переходять на оточуючу легеневу паренхіму, "зникаючи" в останній - ознаки перифокального запалення, тобто інфільтрації легеневої тканини та такої ж фази процесу.
Якщо процес однобічний і виходить за межі перших двох міжребер їв (третє і т.д.), або двобічний і локалізується з кожної із сторін в межах двох міжребер їв - це вже не вогнищевий туберкульоз. Залежно від рентгеноморфологічних феноменів можна говорити про дисемінований туберкульоз, або про інфільтративний із лімфогематогенною дисемінацією.
Клінічна картина вогнищевого туберкульозу не має ніяких специфічних ознак та проявів, які б можна було віднести до пато_______нічних.
На нашу думку лише той лікар може діагностувати своєчасно туберкульоз легень, особливо вогнищеву його форму, хто пам ятає про нього, а відтак - знає, які методи для верифікації процесу потрібно застосувати в тому, чи іншому випадках.
С т а т т я
Визначившиклініко-рентгенологічно вогнищеві утворення в легенях необхідно провести диференціальну діагностику між вогнищевою формою сухот та іншими хворобами, що їх нагадує.
Разом з тим, така рентгеноморфологічна семіотика (правильні і чіткі зовнішні контури вогнищевих утворень) може бути проявом таких неспецифічних процесів, як заповнені бронхогенні кісти легень, артеріо-венозні аневризми та варикозно розширені вени бронхів відповідних сегментів (Б І - Б ІІ). Перераховані прцеси мають відповідну клініку, яка повинна допомогти спеціалісту відрізнити їх від сухот. Але на практиці це незавжди вдається. Можна, звичайно, застосувати ангіографічне або радіоізотопне обстеження. Однак це можливо не в усіх лікувальних закладах, це по-перше. А по-друге - треба зважити, що менш обтяжливо для хворого: проведення складних і дорогих обстежень чи лікувально-діагностичка торакотомія. Остання має вирішити не тільки питання діагностики, а й може завершити лікувальний процес, оскільки під час такої торакотомії виконують експрес цито- та гістологічне дослідження економно видаленої патологічно зміненої частини легені. За потреби обсяг операції збільшують до бісегментарної резекції, або навіть до видалення частки. Інколи, після ревізії патологічно зміненої легені одразу виконують втручання наведеного обсягу, після чого

 
 

Цікаве

Загрузка...