WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Антисептика. Історія розвитку. Види. Характерна дія їх використання - Реферат

Антисептика. Історія розвитку. Види. Характерна дія їх використання - Реферат

антисептик володіють дезинфікуючим дією (70%) і дубильним (95%) дією. Для дезінфекції і дублення рук хірурга, дезінфекції інструментів, шовного матеріалу, обробки рук операційного поля. Вводять 20-33% р-н при травматичному шоку і сепсисі, при набряку легень (як піногасник) інгаляцію О2 через спирт. Активним дратівним дією володіє 40% спирт. Він використовується для компресів, викликаючи розширення судин у зоні його застосування.
Е. Гіпертонічні розчини
1 Розчин натрію хлориду 10-20% - антисептик слабкий, володіє дратівливою і відволікаючою дією; бактерицидний ефект виявляють у фазі гідратації рани.
2 Розчин глюкози 20-40% - застосовують при ранах із гнійним, некротичним відокремлюваним. З цією метою використовують суміш спирту, борної кислоти, перекису водню, 10%.
Ж. Солі важких металів Сильнодіючі антисептики, блокують сульфгідральні групи і викликають коагуляцію (денатурування) білків бактерій. Багато з них не вживають.
1 Нітрат срібла (Ляпіс) - застосовують зовнішньо 0,1% для промивання гнійних ран, сечового міхура; ляпісний олівець для припікання грануляцій. Мазь Мікулича: 1,0% срібла нітрат + 5,0% перуанського бальзаму + 30 г вазеліну.
2 Протаргол - 1-3% р-н, що в'яже, протизапальна дія, для дезінфекції сечового міхура.
3 Коларгол - містить 70% срібла. 0,2-1% р-н для промивання ран, сечового міхура; 2-5% р-ни при кон юктивітах (бленноре).
4 Ртуть оксицианід - 1:10 000, 1:50 000 для промивання ран, сечового міхура, дезінфекції цистоскопів.
5 Ртуті діхлорид (р-н сулема) - сильна отрута, тому розчин пофарбований у рожевий колір, щоб 1:1000, 1:2000 володіє високою бактерицидністю. У білкових рідинах (ексудат, відокремлюване з рани) різко зменшує активність унаслідок з'єднання препарату з білком утворяться альбумінати. Застосовують для стерилізації шовку, рукавичок, предметів догляду.
6 Цинку сульфат - 0,1-0,5% застосують при кон юктивітах чи при запальних процесах верхніх дихальних шляхів, для спринцювань (уретрит, вагініт). Вживають у мазях, пастах, лініментах.
7 Свинець - 2% р-н для примочок, компресів, при запальних інфільтратах.
З. Феноли Їх одержують при перегонці кам'яновугільного дьогтя, переробці нафти, смол. Механізм їхньої дії - денатурирують і згортають білки протоплазми бактерій.
1 Фенол (карболова кислота) - мають сильну бактерицидну дію на вегетативні форми бактерій. На суперечки впливає слабко. 3-5 р-ни для дезінфекції предметів побуту, лікарняного побуту, білизни, виділень хворого. На шкіру має дратівне і припікальне дія. Легко адсорбується харчовими продуктами.
2 Лізол - 1-3% р-н у вигляді ванн при смердючих виразках, некрозах, дезодорант (зменшують сморід).
3 Дьоготь березовий - продукт сухої перегонки зовнішньої частини кори берези (береста); містить фенол, толуол, ксилол, смоли. Застосовують зовнішньо для лікування шкірних захворювань 10-30% мазі. Складена частина мазі Вількінсона, бальзамічного лініменту по А.В.Вишневському 3 частини дьогтю, 3 частини ксероформу, 94 частини касторової олії.
4 Іхтіол - містять 10,5% органічно зв'язаної сірки, протизапальне, месцевообезболююча й антисептична дія. Застосовують зовнішньо при захворюваннях шкіри, суглобів, 5-30% мазь.
5 Нафта - суміш вуглеводнів і смол. 10-35-70% мазь лінімент при лікуванні гнійних ран.
И. Барвники Це кольорові органічні з'єднання, що фіксують і офарблюють тканини з бактерицидною дією.
1 Метиленовий синій - водяні розчини синього кольору. Зовнішнє при опіках, гнійних захворюваннях шкіри і клітковини (1-3% спиртові розчини).
2 Брильянтовий зелений - 1-2% спиртової р-н для обробки дрібних ран. Саден. Вибірково діє на стафілококи.
3 Рідина Новикова - розчин зелений + колодій для обробки саден, так як утворює шкоринку.
4 Риванол - 0,05-0,2% водяний розчин для обробки свіжих і інфікованих ран, гнійних порожнин, використовують в усіх областях медицини (1:500,1:2000).
5 Фурацилін - нітрофурани з групи нітрофуранів, уживається 1:5000, слабкий антисептик.
К. Детергенти Сильнодіючі, відносяться до групі четвертич-них амронієвих з'єднань (катіонові детергенти)
1 Цетилпиридний хлорид - порушують проникність мембран і поверхневий натяг бактерій. 0,1-0,2% р-н для дезінфекції ран. Входить у складцеригеля. Активність знижується в присутності мила.
2 Церигель -містить цетипиридиний хлорид (0,2 г), полівініл бутираль (4 г), 95% спирт (100 мл). Для обробки рук хірургів і дезінфекції операційного поля.
3 Дегмицид - у розведенні 1:30 (1 частина дегмицида + 29 частин води). Для обробки рук хірурга, операційного поля; 1% р-н мутний.
4 Хлоргексидин - ефективний при грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмах. Володіє фунгицидною дією. 20% р-н водяний у флаконах по 500 мл. Для обробки операційного поля 20% р-н розводять 70% етиловим спиртом у співвідношенні 1:40 і отриманим 0,5% водноспиртовим розчином хлоргексидина обробляють операційне поле 2 рази з інтервалом 2 хвилини. Для екстреної обробки інструментарію на 2 хв. занурюють у р-н. для дезінфекції рук - 0,5% спиртовий р-н, для обробки ран, опіків - 0,05%, для промивання сечового міхура 0,02% водяні р-ни.
5 Роккал (Англія) - 10% чи 1% розчин суміші алкидиметилбензіламонія хлоридів. Малотоксичний,дезодорант. Має бактерицидну дія на грампозитивні і грамнегативні мікроорганізми і на стійкі до антибіотиків стафіло- і стрептококи, на деякі гриби, віруси. 0,01% для обробки рук хірурга, 1% - обробки операційного поля, дезінфекції ран - 0,002%.
6 Тергицид - ефективний проти синьогнійної палички, для стерилізації катетерів.
7 Мило зелене - для виготовлення карболових-карболової-мильно-карболового р-ну.
8 Розчин "С-4" - на 10 л води 171,0 мл 30-33% р-ну перекису водню + 69 мл 100% чи 81 мл 85% р-ну мурашиної кислоти. На 1 л води - 17,1 Н2ОН2 30% 6,9 мурашиної кислоти.
Хіміотерапевтичні препарати. У цій групі ведуча роль належать антибіотикам. Від грецького anti - проти, bios - життя.
Ці хімічні речовини, що утворяться в процесі життєдіяльності променистими і цвілевими грибами і деякими бактеріями.
У 1877 р. Л.Пастер і А.Жубер знайшли, що збудники сибірської виразки гинуть у присутності гнійних мікробів. В.А.Манассеін і А.Г.Полотебнов у 1968-1871 рр відзначили властивість цвілі гриба, він здатний гальмувати ріст гнійних мікробів (антибіос). Це було рекомендовано для клінічної практики, однак воно знайшло застосування тільки в роки II світової війни. У 1929 р пеніцилін відкрив А.Флемінг. У 1940 р Е.Б.Чейн виділив пеніцилін у чистому виді і встановив його хімічну будівлю, а Х.У.Флорі досліджував терапевтичні властивості пеніциліну і вперше застосував його з метою. У 1945 р ці англійські вчені були відзначені Нобелівською премії. У 1942 р відкритий грамицидін, у 1944 р - стрептоміцин. У 1942 р З.В.Єрмолаєвої створений вітчизняний кристалічний пеніцилін, а в 1947 р - стрептоміцин.
Тепер відомо більш 200 препаратів. Ряд з них володіють відносно вузьким спектром антимікробної дії, інші препарати - широкого спектра (тетрацикліни, аміноглікозиди).
Тепер вивчені механізми дії антибіотиків. Кожен антибіотик впливає на визначену ланку біохімічних процесів. Унаслідок цього відбувається придушення розмноження мікроорганізмів (бактериостатичний

 
 

Цікаве

Загрузка...