WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Антисептика. Історія розвитку. Види. Характерна дія їх використання - Реферат

Антисептика. Історія розвитку. Види. Характерна дія їх використання - Реферат

хвороб, в оториноларингології, гінекології, урології. Метод поверхневої антисептики використовується при ендоскопічних дослідженнях. Антисептик застосовують у вигляді примочок, ванночок і ванн. К.М.Сапежко і Каррель-Дакен запропонували метод проточного безупинного промивання гнійних ран через дренажі, катетери спиртовим розчином йоду (Сапежко) чи хлорного вапна + борної кислоти.
2 Глибока антисептика. Препарат вводять у товщу тканин (внутрішньом?язово, під вогнище), нерідко в сполученні з іншими методами введення антисептиків.
Введення антисептиків:
1 Введення антисептиків у порожнини тіла і суглоби для профілактики нагноєння чи для лікування гнійних процесів (гнійний плеврит, перитоніт, артрит і ін.). Це здійснюють шляхом пункції, евакуації вмісту і введення розчину антисептиків (антибіотик), чи через залишений мікроіригатор чи дренаж. У кінці операції до визначеної ділянки, наприклад, до ушитого куксу органу, вводять одноразово порошок антибіотика.
2 Ентеральний шлях введення (у травний - усередину каналу), має позитивні і негативні сторони. Він простий, однак шлунковий сік інактивує багато антибіотиків. Сильнодіючі антисептики не можна вводити, так як вони дратівливо діють на слизову шлунка.
Можливо ендоректальне введення у вигляді лікувальних клізм чи сечею.
3 Парантеральні способи застосування.
а) внутрішньовенний шлях при гнійних ускладненнях (уводять великі дози антибіотиків для впливу на весь організм);
б) внутрішньоартеріальний (внутрішньоаортальный) шлях з метою створення великої концентрації препарату в патологічному вогнищі;
в) внутршньоікістковий шлях - регіонарне введення (безпосередньо в гнійне вогнище, наприклад, при остеомієліті);
г) ендолімфатичний шлях - в оголену і катетеризовану лімфатичну судину кінцівки;
д) лімфотропно (підшкірно) при накладенні на кінцівку роздутої манжетки від апарата Ріва-Ноччі лише б припинити венозний відтік на 30-40 хвилин. За цей час антибіотик всмокчеться в лімфатичні щілини і судини і після зняття манжетки (джгута) буде просуватися по лімфатичним шляхам, в тому числі забрюшинно.
Антисептика місцева і загальна. При місцевій антисептиці діють у місці введення. При загальній - практично на весь організм.
Антисептичні засоби. Основні вимоги до антисептиків:
а) належні бути безпечними для хворих;
б) ефективними по відношенню до мікроорганізмів. Можлива дія бактерицидна (убивають мікроорганізми) чи бактеріостатична (затримують розвиток і розмноження мікробів);
в) вони не повинні втрачати ефективність при зіткненні з живими тканинами організму;
г) не бути летучими;
д) простими у вживанні;
е) не бути дорогими.
Антисептичні засоби діляться:
- хімічні речовини (неорганічні й органічні з'єднання);
- хіміотерапевтичні засоби (хімічно чисті, природні чи синтетичні речовини), у тім числі й антисептики.
В основі механізму дії антисептиків на бактерії належить процесам окислювання, адсорбції, згортання білків і дегідрадації мікробної клітки.
Кращими вважаються ті препарати, що роблять бактерицидну дію на мікроби, мало впливають на тканини хворого, залишаються активними в рані чи в запальному вогнищі.
Хімічні речовини
А. Група галоїдів Це похідні хлору і йоду. У результаті взаємодії з воднем мікробної клітки відбувається згортання білків протоплазми. Дія бактерицидна.
1 Сульфохлорантин - 0,1-2%, містить 25-29% активного хлору. Для лікування інфікованих ран (1-2%), дезінфекції рук (0,5%), дезінфекції приміщення (0,2%). Крім антисептичної дії володіє властивістю, що дезодорує.
2 Йодинол - 1% розчин, містить 0,1% йоду, 0,3% калію йодиду, 0,9% полівінілового спирту. Спирт сповільнює дія йоду. Для промивання гнійних порожнин, використовують для компресів.
3 Йодонат - містить 4,5% йоду, водяний розчин. Вживають утримуючий 1% вільного йоду (для чого 4,5% розчин розводять у 4-5 разів з кип'яченою дистильованою водою). Додаткові обробки спиртом не вимагаються.
4 Йодоперон - комплекс йоду з полівінілпірамідоном 1% розчин для обробки операційного поля. Спектр дії дуже широкий (спороутворюючі, віруси, гриби, найпростіші). До нього не виявлений розвиток стійкості мікрофлори.
5 Йодофор - як і йодопирон. Перевага йодофора - фарбують шкіру лише короткочасно.
6 Йодоформ - порошок. Застосовують зовнішньо 5-10% мазь.
7 Розчин йоду спиртовий - для дезінфекції шкіри рук, операційного поля, окружності ран. Має бактерицидну бактеріостатичну дію, що дубить і припікає (дерматит) Унаслідок дублення закриваються багаті мікрофлорою вивідні протоки потових і сальних залоз.
8 Розчин Люголя - (1 частина йоду + 2 частини калію йодистого + 17 частин води) - для промивання порожнин, кіст, свищів, стерилізації кетгута.
Б. Окислювачі Ці антисептики, стикаючись із тканинами, зві-льняють активний кисень, що у момент виділення володіє сильною окисною дією і створює несприятливі умови для розвитку анаеробних і гнильних бактерій.
1 Розчин перекису водню - для гнійних ран - 3% розчин. Пінистий - у рани. Для дезінфекції інструментів, приміщень 3-6% р-н, 0,5% миючих засобів.
2 Розчин перекису водню концентрований (пергідроль) - містять 30% перекису водню. Для готування розчину "З-4" з мурашиною кислотою.
3 Гідроперит (пергідрит) - комплексне з'єднання перекису водню із сечовиною, містить 35% перекису водню, випускається в таблетках по 1,5 р. Для готування 1% р-ну 2 таблетки в 100 мл води.
4 Калію перманганат - кристали. Добре розчинні у воді. Сильний дезодорант і окислювач. Дезинфікуючі властивості слабкі (0,1%), 2-5% - дубильна речовина, більш міцнірозчини - 0,5-1%.
В. Кислоти і луги
1 Борна кислота - 2-3% розчин для полоскання, промивання ран. Більш ефективний у порошку, що засипають у рани. Доцільний при синьогнійній паличці.
2 Саліцилова кислота - 2-5% присипка, 1-10% мазь, паста для ран з некрозом, 1-2% спиртової р-н (у воді не розчинна), для лікування гіперкератозів. Паста Ласара (2% саліцилово-цинкова паста). 50% саліцилова мазь для неекректомії.
3 Натрію тетраборат - 4% для спринцювань.
4 Мурашина кислота - первомурова суміш перекису водню 171,0 - 33% розчину і мурашиної кислоти 69 100% на 10 л води.
М. Альдегіди Сильнодіючі бактерицидні антисептики, викли-кають згортання білка, дегідратацію.
1 Формальдегід (формалін) - бальзамування трупів. Це 36-40% розчин. Сильна отрута. Дезинфікуюче і дія, що для дезінфекції рукавичок, дренажів, інструментів; для фіксації матеріалів біопсії. Ефективний при ефинокоці. Сухий формальдегід використовують для стерилізації оптичних приладів у парафармалінових камерах.
2 Лізоформ - спиртово-мильний розчин формальдегіду. 1-3% розчин для дезінфекції рук і приміщень.
3 Глутаральдегід - 25% водяний розчин; 0,6% р-н застосовується для консервації і стерилізації клапанів серця і ксеноперикарда.
4 Сайдекс - 2% розчин. Для дезінфекції і стерилізації катетерів, хірургічних інструментів, ендоскопів, інтубаційних трубок, що анестезує устаткування
5 Гексаметил - ентетрамін (уротропін) - у кислому середовищі розкладається з утворенням формальдегіду. Усередину по 0,5-1 мл 4 разу на добу, в/в 5-10 мл 40% р-ну при інфекції сечових шляхів.
Д. Спирти
Етиловий спирт - 70-95% р-н як

 
 

Цікаве

Загрузка...