WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Епідеміологія туберкульозу . Патогенез. Первинний туберкульоз. Туберкулінодіагностика - Реферат

Епідеміологія туберкульозу . Патогенез. Первинний туберкульоз. Туберкулінодіагностика - Реферат


Реферат на тему:
Епідеміологія туберкульозу . Патогенез. Первинний туберкульоз. Туберкулінодіагностика
1 Туберкульоз - як інфекційне захворювання.
2 Патогенез туберкульозу, алергія, профілактика.
3 Первинний туберкульоз.
Туберкульоз відноситься до інфекційних захворювань. Українська назва хвороби - сухоти. Відомості про нього знаходимо в археологічних даних, що сягають 8 тис. років до нашої ери (Німеччина, Єгипет, Вавілон - мумії, манускрипти).
Згадки про нього зустрічаємо у працях Гіпократа, Галена, Авіцени і багатьох інших наших попередників.
Про те, що хвороба інфекційна, здогадувались більше 4-5 тис. років. Враховуючи це, у Древній Індії забороняли женитись і виходити заміж, якщо хтось у сім ї страждав на хворобу, яка нагадувала сухоти (закони Ману у Вавілоні - сучасний Ірак); дозволялось розлучатись, якщо хтось із подружжя захворював на туберкульоз (кодекс Хамурані у Індії).
В усі віки від туберкульозу померло дуже багато людей. До середини минулого ХХ століття 20-23% усієї смертності припадало на сухоти. Під час Франко-Пруської війни (1870-1871 рр.) на полі бою загинуло 40 тис. людей, в той час як у тилу померло від туберкульозу 160 тисяч.
Середина і друга третина ХХ ст. позначалась зменшенням захворюваності у всьому світі, в тому числі і смертності. Але вже у 80-х роках з явились тривожні ознаки активізації цієї хвороби. І в 1990 роки ВООЗ констатувала епідемію туберкульозу у світовому маштабі. В Україні епідемія сухот зареєстрована у 1995 році.
Сьогодні у світі зареєстровано біла 50 млн. хворих на цю небезпечну інфекцію. Кожну секунду одна людина інфікується на сухоти. Щорічно захворює до 10 млн. людей. З них ? - на бацилярний туберкульоз. Помирає від сухот щорічно до 3 млн. людей.
Дуже тісно із цією інфекцією пов язана ВІЛ-інфікування, оскільки 70% таких людей захворюють на туберкульоз. Кожен день інфікується на ВІЛ біля 6 тис. людей, а в Україні за місяць - 500. Кожен третій із цих людей помирає від сухот.
В Україні хворіє на туберкульоз 1,2% населення. В закладах системи покарання знаходиться біля 10 тис. хворих. Щорічно в Україні помирає 8 тис. людей від цієї хвороби.
Епідеміологія. Як кожна інфекція туберкульоз зумовлюється трьома основними епідеміологічними ланками, а саме: 1 - джерелом туберкульозної інфекції; 2 - механізмом передачі; 3 - наявністю сприйнятливого організму.
Джерелом туберкульозної інфекції є хворий пацієнт, який виділяє мікобактерії туберкульозу. Залежно від характеру легеневого (головними чином) процесу хворий виділяє в оточуюче середовище за добу від 15-20 млн. до 1 млрд. туберкульозних паличок. За цим показником хворих поділяють на:
- масивних бактеріовиділювачів, коли у мокротинні знаходять мікобактерії при простій бактеріоскопії чи більше 20 колоній при посіві;
- незначних бактеріовиділювачів - коли при посіві проростає менше 20 колоній;
- умовних (формальних) бактеріовиділювачів, коли мікобактерії уже не висіваються, але з часу останнього знаходження пройшло менше 2-х років.
Відповідно до зазначеного і осередки туберкульозні інфекції поділяють на три групи, що характеризує їхню активність та епідеміологічну небезпечність. У зв язку з чим епідеміологами і фтизіатрами розробляється система нагляду за цим осередком, що сприяє його локалізації і мінімізації епідеміологічної загрози для суспільства.
До речі, відсутність туберкульозних паличок у мокротинні ще не є показником їхньої відсутності, оскільки для виявлення 1 мікобактерії в мокротинні в 1 мл останнього повинно їх бути не менше 100 тис. мікобактерій. Отже, середовищем туберкульозної інфекції (туберкульозне середовище) є помешкання, де жив чи живе протягом останнього року бактеріовиділювач або помешкання, де виник випадок смерті від туберкульозу. Ступінь епідеміологічної загрози туберкульозного середовища визначається: характером легеневого туберкульозного процесу (чи іншого), масивністю бактеріовиділювання, сімейно-побутовими умовами, ступінню культури хворого і членів сім ї. Так, якщо у хворого туберкульозні палички знаходять при мікроскопії - контактні з ним люди інфікуються у 65%, а якщо МБТ знаходять лише посівом - контактні люди інфікуються у 50%. Інше: якщо у батьків МБТ знайдено мікроскопічно, то діти захворюють на "відкриту" форму туберкульозу легень у 17%, якщо МБТ - "посівом" - то у 2,6%, а при "абацилярності" хворих батьків - у 0,9%.
Хворого знімають з обліку як "бацилярного", якщо протягом 2-х років після останнього позитивного посіву МБТ не виявились при наявності клініко-рентгенологічних даних, що підтверджуються заживлення туберкульозного процесу, відсутність загострень протягом останнього року закриття cav, зникнення вологих хрипів, ущільнення чи розсмоктування вогнищ. Якщо cav залишається, то хворий вважається "бацилярним" і при відсутності МБТ.
Якщо у хворих мікобактерії при виявленні процесу не виявлялись, або були знайдені одноразово, то при вищезазначених клініко-рентгенологічних даних він може бути знятий з обліку як бацилярний через рік.
Загальною характеристикою туберкульозних паличок є їхня кислото- та спирто-стійкість, оскільки вони мають капсулу, яка складається з ліпідів. З іншого боку, збудник туберкульозу не полюбляє ультрафіолетових променів і гине під їхньою дією. Ось чому в усі часи сухоти називали хворобою знедолених, а з минулого сторіччя - соціальною хворобою.
Проте треба пам ятати, що мікобактерії добре зберігаються в пилюці, молоці, маслі, на книгах, навіть у мерзлоті. Тому на сухоти хворіють не лише бідні, але й більш-менш забезпечені інтелігенти (Чехов, Достоєвський, Горький, Тесленко, Моцарт та інші).
1 хворий за рік інфікує 20-35 людей. З них захворює на сухоти 5%. Для утворення в легенях людини туберкульозного горбочка потрібно 10 мікобактерій, для розвитку туберкульозного вогнища (конгломерат горбочків) - 10 Б мікобактерій, для утворення каверни 10 8.
Шляхи розповсюдження мікобактерій:
- повітряно-крапельний і пиловий (при розмові та кашлі крапельки слизу чи мокротиння, що містять мікобактерії розповсюджуються на відстані 2 метрів і "зависають" (утримуються у зваженому стані) до 5 годин;
- алиментарний - у дітей (молочні продукти);
- через шкіру, очі - у

 
 

Цікаве

Загрузка...