WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Харчування дитини від віку старше 1-го року - Реферат

Харчування дитини від віку старше 1-го року - Реферат

(вершки, сметана, тістечка з кремом чи вершками, печінка, мозок), дають лише свіжими або якщо вони готувалися вдома; спиртні напої та натуральна кава або міцно заварений чай категорично забороняються; шоколад можна давати лише в першій половині дня. Дітям неспокійним краще його не давати; не варто частувати шоколадом і малят, схильних до кропивниці. Коли можна зробити вибір між свіжими та консервованими фруктами й овочами, завжди треба вживати свіжі.
Їжу подають малими порціями, тоді дитині завжди можна дати, якщо вона просить, добавку. Так само, як і під час інших занять із малою дитиною, годування теж слід супроводжувати заохоченням у множині ("давай ми з тобою зараз поїмо").
Коли надворі стоїть спека, апетит у дітей знижується, але їх діймає спрага. Тамувати її не обов'язково рідиною - малятам можна давати свіжі фрукти, соки. Смаки в дітей дуже міняються з віком, але вони досить різноманітні навіть в однієї дитини. Декотрі тривалий час можуть їсти одні й ті самі страви (молоко, фрукти, супи та пюре), інші майже щодня вимагають чогось нового. Як правило, вподобання в дітей бувають тимчасові. Чимало діток у цьому віці люблять кислі страви (борщі, кисле молоко, квашенину).
Режим та загальні умови під час годувань. Дитину треба годувати 3-5 разів на день. Сніданок має бути молочний. До молочної страви додається хліб з маслом і джемом, медом чи варенням. Дітям, котрі відмовляються від молока чи молочної каші, треба дати рослинний чай (ро-машка, липа, кмин, ганус, звіробій і т. ін.), хліба можна дати більше, з маслом чи варенням або з м'ясом та сиром. На сніданок молоко можна давати з какао чи шоколадом. О 10 годині дають фрукти, а якщо обід подається вчасно (о 12 годині), то можна обійтися без другого сніданку. Обід має бути якомога різноманітнішим, він може складатися з тих самих страв, що їх приготували для дорослих, тільки з умовою, що вони дієтичні. Ясно, що при цьому доводиться рахуватися з уподобанням маляти (див. розділ "Кулінарні рецепти"). Якщо обід подається без запізнень, дитині залишається доволі часу, щоб поспати після обіду, а потім погуляти у дворі. Підвечірок залежить від уподобань маляти та можливостей родини (склянка молока чи кефіру з печивом або фрукти). На вечерю не всім дітям подобаються молочні каші, запіканки та пудинги. Тож і примушувати їх не варто. Дивлячись на дорослих, вони й собі просять чай, м'ясо (ковбасу чи шинку) або яйце, домашнє печиво. їжу треба подавати на чистій скатерті, в посуді з яскравими квітами чи малюнками. Дитина повинна зручно сидіти на стільці, ніжками впираючись у підлогу або в перетинку стола. Навколо шиї маляті пов'язують чисту серветку або слинявчик. Дітям молодшого віку рекомендується подавати спочатку густішу страву (так зване "друге"), а вже потім суп чи борщ, наприкінці обіду - десерт.
ХАРЧУВАННЯ ВІД 3-Х ДО 6-ТИ РОКІВ
За винятком спиртних напоїв, перчених та гострих страв і деяких консервів, дитина у віці 3-6 років може їсти майже все. Але декотрі діти не хочуть цього робити через обмежені смаки. Деякі страви їм зовсім не подобаються. Одначе кожна дитина має свої вподобання та свій апетит: одне їсть будь-які страви по п'ять разів на день; друге їсть лише тричі на день; третє взагалі їсть так мало, що дорослі тільки дивуються: "Чим воно живе?" Зважаючи на смаки та вподобання дитини, можна уникнути відсутності апетиту. Але дорослим треба бути, як завжди терплячими.
Єдина дитина, якій у всьому догоджають, більше за інших страждає на відсутність апетиту. Якщо дорослі поспішають виконати всі забаганки маляти, якщо його примушують їсти, він урешті-решт від усього відмовляється або віддає перевагу одній якійсь страві.
У цьому віці дитина легко піддається різним упливам, навіюванням; якщо в сім'ї нездужає дорослий ("болить шлунок", обмеження в їжі), на неї це справляє велике враження, вона теж починає скаржитися на "біль у шлунку", відмовляється од їжі.
Не меншою мірою, ніж недоїдання, вадить дитині й переїдання. Повнота маляти рідко буває викликана ендокринними захворюваннями. Найчастіше це трапляється через надмір калорійної їжі, особливо борошняних та солодких страв.
Їжа дитини має бути різноманітна (м'ясо, молоко, сир, яйця, фрукти, овочі), смачно приготовлена та гарно подана. Маля слід поступово привчати самому мити руки та правильно їсти - користуватися ложкою, а в 4-5 років - і виделкою. Найперший приклад дитина бере з дорослих, адже вона їх наслідує. Надмірна турботливість батьків, надто бабусь, котрі "обслуговують" дитину й підказують їй, скільки та як їсти, загальмовують привчання їсти самотужки, та й сам прийом їжі розтягується, а це дитині швидко набридає, вона втомлюється й починає нервувати.
Рідину можна давати як під час годувань, так і між ними, якщо маля цього просить. Дитина такого віку випиває приблизно 1 літр рідини на день (чи води, чи у вигляді продуктів). У дитини повинна бути своя склянка, взагалі, окремий посуд.
Розклад годувань. Сніданок дають одразу після того, як дитина прокинулася. Страви ті самі, що й у дорослих. Дітей, котрі звикли прокидатися рано, годують ситніше (молоко звичайне або з цикорієм чи какао, хліб із маслом та медом або варенням), а дітей, які прокидаються пізніше, годують легшим сніданком (склянка звичайного молока або звареного з якимсь борошняним виробом, чай з хлібом). Дітям, котрі вранці їдять калорійнішу страву (яйце, шинка), обід подають пізніше, а крім того, він повинен бути не таким калорійним.
Обід складається з юшки чи борщу або легкого супчику, за ним подають м'ясну страву, а наостанок фрукти або компот із печивом чи тістечком. Чимало дітей їдять усе із задоволенням. Але є такі, котрим доволі самого супу чи борщу, від другої страви вони відмовляються. А тим часом саме друга страва є найціннішою за своїми поживними якостями. Тому ми знову радимо подавати таким дітям спочатку другу страву, поживнішу, а суп чи борщ запропонувати в чашці під час обіду чи після нього. Коли немає риби чи м'яса, треба давати м'який сир із борошняними виробами, овочі й т. ін. Якщо дитя аж занадто вередливе, можна випробувати таку систему: бутерброд, зроблений з тонко нарізаного хліба та шматочка холодної печені або шинки з маслом чи без нього, склянка холодного молока й фрукти. Чимало дітей відмовляються від хліба та супів, причому, батьків це дуже тривожить. Краще замінити ці продукти нащось інше, ми надто багато уваги приділяли супам у дитячому харчуванні!
Другий сніданок, о 10 годині ранку, необов'язковий. Узагалі треба давати продукти, що легко засвоюються. Підвечірок пропонується залежно від бажання та уподобань дитини, а також залежно від того, коли вона обідала та коли вечерятиме (фруктовий сік, склянка молока чи кисляку, бутерброди, домашнє печиво).
Вечеря. Вечеря має бути однаковою для всієї родини: м'ясо, молоко чи молочні продукти, овочі, десерт. Дитина може їсти все й нарівні з усіма!
Чимало розладів апетиту в дитини цього віку можна пояснити похибками, що їх припускаються дорослі під час застільної "церемонії": а) нервове напруження; б) поганий настрій, що перетворює обід на обов'язок, а не на радість; в) коли за спільним столом дитині подають іншу їжу, ніж дорослим; г) примушують дитину вживати страви згідно з лікарськими рекомендаціями (наприклад, батьки забороняють маляті пити воду за столом); д) відсутність зручностей у дитини (надто низький або надто високий стілець, тривале перебування за столом, суворі батьківські вимоги тощо); є) намагання розмовляти так, щоб дитина нічого не чула або не розуміла; є) докори маляті, що воно "негарно їсть" чи зле поводилося протягом дня й т. ін.

 
 

Цікаве

Загрузка...