WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Очні краплі та розчини - Реферат

Очні краплі та розчини - Реферат

печію. У більшості випадків дискомфортні явища обумовлені невідповідністю осмотичного тиску і значення рН очних крапель осмотичному тиску і значенню рН слізної рідини. У нормі вона має осмотичний тиск такий же, як і плазма крові. Згідно з вказівками ДФ ХІ очні краплі повинні бути ізотонічні слізній рідині і відповідати осмотичному тиску розчинів натрію хлориду 0,9-0,2% концентрації / 0,7-1,1%. В окремих випадках допускається застосування гіпертонічних або гіпотонічних розчинів, про що повинно бути вказано у власних статтях.
Залежно від величини осмотичного тиску очні краплі можнаподілити на три групи:
1. Очні краплі, осмотичний тиск, яких нижче 0,7% еквівалентний концентрації натрію хлориду - гіпотонічні розчини, обов'язково ізотонуються розрахованою кількістю натрію хлориду. Особливо важливо, щоб ізотонічними були промивання для очей.
2. Очні краплі, осмотичний тиск яких вище, 1,1% еквівалентний концентрації натрію хлориду, не ізотонуються, бо є гіпертонічними.
3. Очні краплі, осмотичний тиск яких знаходиться в межах 0,7-1,1% еквівалентної концентрації натрію хлориду, не ізотонуються, бо є ізотонічними.
Очні краплі не інтонуються у випадку, якщо прописані колоїдні ЛР - коларгол, протаргол, бо ізотонуючі речовини, будуть сильними електролітами, можуть викликати коагуляцію.
Лікарі-офтальмологи не завжди враховують осмотичний тиск лікарської речовини у розчинах. Тому фармацевти повинні звертати увагу лікарів на те, що гіпертонічні очні краплі непогано переносяться хворими. Очевидно, що в деяких випадках офтальмологи можуть прописувати очні краплі меншої концентрації ЛР, наприклад замість 30% розчину - 20 чи 10% розчину сульфацилу-натрію. Якщо виписуються гіпотонічні очні краплі, тоді фармацевт повинен самостійно "доводити" їх до ізотонічності.
Для азотування очних крапель застосовують натрію хлорид, натрію сульфат, натрію нітрат з урахуванням їх сумісності з ЛР. З цією ж метою використовують кислоту борну, особливо для приготування розчинів ЛР, що є солями сильних кислот і слабких основ. Кислота борна не тільки пригнічує їх гідроліз, але має консервуючи дію. Інколи доцільно для ізотонування застосовувати глюкозу, бо вона сумісна з великою кількістю лікарських речовин.
Ізотонування очних крапель натрію хлоридом, натрію сульфатом і натрію нітратом проводиться фармацевтом без указівки лікаря, а борною кислотою та іншими речовинами - тільки за погодженням з лікарем.
Пролонгування терапевтичної дії очних крапель.
Недолік багатьох препаратів, застосовуваних у вигляді водних розчинів - короткий період терапевтичної дії.
Наприклад, гіпотензивна дія водного розчину пілокарпіну гідро хлориду у хворого глаукомою зберігається тільки протягом 2 години, що спричиняє багатократну інстиляцію очних крапель на добу.
У даному випадку спостерігаються коливання внутріочного тиску. Часті інстиляції водного розчину змивають сльозну рідину, що містить лізоцим, і тим самим створюють умови для виникнення інфекційного процесу.
Це викликало необхідність пошуку речовин, сприяючих пролонгуванню, подовженню терапевтичної дії очних крапель.
З метою подовження дії очних крапель робилися спроби замінити воду іншими розчинниками, що мають в'язкість, які уповільнюють швидке вимивання ЛР із конюнктивального мішка. Як такі компоненти раніше використовували олії: рафінованому соняшникову, персикову або абрикосову, трагакант та інші речовини. Але з різних причин вони широко розповсюдження не набули. Високий показник заломлення, хімічна нестійкість обмежили їх застосування.
Більш ефективні пролонгатори для очних крапель - синтетичні гідрофільні високомолекулярні сполуки. ДФ ХІ вказує, що для пролонгування дії ЛР, застосовуваних в очних краплях, до складу розчинника можуть бути включені похідні целюлози: метилцелюлоза 0,5-2%, натрієва сіль карбоксиметилцелюлози 0,5-2%, полівінол 1,5% мікробний полісахариди аубазидан 0,1-0,3%, поліглюкін та ін. Вони не подразнюють слизову оболонку ока, в ряді випадків прискорюють епітелізацію еродованої рогівки, а також сумісні з багатьма ЛР і консервантами.
Метилцелюлоза в концентрації 0,2-2% має високу в'язкість і коефіцієнт заломлення 1,336, коефіцієнт заломлення води 1,334, що забезпечує нормальний зір. Використовується для приготування очних крапель з пілокарпіну гідро хлоридом, гоматропіну гудробромідом, етил морфіну гідро хлоридом, цинку сульфатом та ін. Наприклад кількість інстиляцій 2% розчинів пілокарпіну гідро хлориду, приготовлених з 2% натрійкарбоксиметилцелюлози, ряду хворим глаукомою дула скорочена до 3 разів на добу замість шести інстиляцій водного розчину. Проте останнім часом намітилася тенденція до скорочення виробництва очних крапель на основі метилцелюлози. Це пов'язано з тим, що вона гальмує процеси регенерації епітелію рогівки, а при субконюнктивальному введенні приводить до розростання тканини. Тому як пролонгатор в очних краплях використовують карбоксиметилцелюлозу, яка добре розчинна у воді і легко змішується зі слізною рідиною.
Незважаючи на те, що вказані пролонгуючи компоненти включені в ДФ ХІ, вони можуть добавлятися до очних крапель тільки за вказівкою лікаря. Як пролонгатор був запропонований поліакриламід. Це білий кристалічний порошок, легко розчинний у воді, одержуваний полімеризацією акриламіду, рН його 1% розчину 5,0-7,0. розчин витримують стерилізуючи сумісні з багатьма ЛР, не мають подразнюючих властивостей. 1% розчин поліакриламіду може бути використаний, як розчинник для очних крапель, пілокарпіну гідро хлориду, атропіну сульфату, дикаїну, скополаміну гідро броміду. Поліакриламід має інтерферогенну активність, не має подразнюючої дії на слизову оболонку ока, забезпечує значне скорочення строку лікування кон'юнктивіту, не має гальмуючого впливу на регенерацію епітелію рогівки.
Ще в кінці минулого - початку нинішнього століття з метою пролонгування дії ЛР застосовували таблетки, які вводилися безпосередньо в конюнктивальний мішок. Пізніше були запропоновані напівпроникні капсули з цигаркового паперу, просоченого колодієм, желатино-гліцеринові диски, ламелі. Принципово нові можливості застосування ЛР дало використання в фармації нових полімерних матеріалів, у тому числі біорозчинних.
Завдяки пролонгуючій дії для одержання терапевтичного ефекту очні лікарські плівки можна застосовувати 1 раз на добу.
Переваги очних плівок - висока стабільність ЛР, зручність застосування, гігієнічність, портативність та ефективність дії лікарських препаратів.
5. Первинна упаковка: технологічні особливості та економічні аспекти виробництва очних крапель
Сучасний рівень розвитку фармацевтичного виробництва висуває високі вимоги до первинної упаковки готових лікарських форм ГЛФ. Ці вимоги наведені в

 
 

Цікаве

Загрузка...