WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вірхов Рудольф – вчений, клініцист, лікар (науковий реферат) - Реферат

Вірхов Рудольф – вчений, клініцист, лікар (науковий реферат) - Реферат

органа методи спостереження шляхом органа чи зору дотику. Крім дослідження неозброєним оком Вірхов відвів належне місце мікроскопічному дослідженню. "Мені вибачать, - писав він у 1890 році, - якщо я скажу, що, у чималому ступені завдяки моїм старанням мікроскоп з ранніх пір був прийнятий у число навчальних посібників". Дійсно, на курсах Вірхова була вперше зроблена спроба широкого застосування мікроскопа і систематичного навчання користування ім. По власних його словах, Вірхов виконав цим лише ту вимогу, що він висловлював при вступі своєму на науково-літературне поприще. "Необхідно, - писав він у керівній статті першого тому свого "Архіву", - щоб наші погляди настільки ж рушили вперед, наскільки розширилася наша зорова здатність за допомогою мікроскопа: уся медицина повинна в 300 разів ближче підійти до її природних процесів, що займають,".
Слава Вірхова як видатного ученого і талановитого викладача стала швидко поширюватися серед усього німецького студентства. І от не тільки уродженці Південної Німеччини, але навіть жителі півночі, не особливо благоволившие до Баварії, залишали свої університети і направлялися у Вюрцбург. З професора Вірхов перетворювався вже у вчителя. Побувати в його школі, бути його учнем - от що волокло у Вюрцбург.
Користаючись спогадами професора Клебса, одного з учнів Вірхова, з "того часу, коли Вірхов населяв аудиторії Вюрцбургского університету слухачами изо всіх країн", ми представимо читачам, яке враження робили Вірхов і його викладання на німецьку медичну молодь 50-х років.
Вірхов не придушував своїх слухачів професорським авторитетом. Тут не було авторитетного голосу вчителя, знаменитого ученого чоловіка, - голосу, що вимагав безумовної віри; тут було старанне, підслухане в самої природи тлумачення тончайше спостережених фактів, - тлумачення, що діяло убеждающе. Так було не тому, що Вірхов сказав це, але тому, що він ясно представив це навіч. Він учив читати в книзі природи, дізнаватися і розрізняти найтонші зміни, що вислизнули від уваги його попередників, чи ж порушені останніми лише поверхово. Ще изумительнее для того часу представлялося юним адептам медицини відверта вказівка на усюди виступаючі недоліки наших пізнань, що складало доброчинну протилежність старій, догматичній медицині, що побоювалася взяти на себе докір у незнанні і думала сховати останнє під покривом авторитету і філософських вигадництв. Тут, навпроти, усі було - истина, розширена і роз'яснена дотепним спостереженням. Поруч з усвідомленими недоліками пізнання тим блистательнее виступало багатство знову завойованих фактів і окриляло надії учня.
Для юнаків було просто зачаруванням бачити тут, що усі можна віднімати з мертвого організму. Слухачі бачили, як перед їх очима з трупних даних будувалася повна життя картина захворювання. Для майбутньої їм у віддаленому майбутньому боротьби з цим захворюванням, для перемоги над ним вони тут і запасалися зброєю. "Учитися бачити мікроскопічно" - було улюбленим улучним Віраженням Вірхова і було керівним принципом його демонстраційних курсів. Тут же вперше можна було зрозуміти все глибоке значення іншого Віраження Вірхова - "мікроскопічно мислити".
Мирне кабінетне життя молодого професора було в лютому 1852 року перервані відрядженням його в Шпессарт, гористу місцевість на границі Баварії і Пруссії. Через голод, що вибухнувся в цій провінції, баварський уряд Вірішило відправити туди комісію з трьох облич, у тому числі і Вірхова, для дослідження санітарного стану населення уражених голодом місць.
Відрядження Вірхова в Шпессарт жваво нагадує його поїздку у Верхню Сілезію.
Сторінки: [1] .. [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] .. [16]
LIB.RIN.RU. Документ. Сторінки: [1] .. [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]
[13] [14] [16]
Ми не станемо докладно описувати цієї поїздки. У загальному він виніс такі ж враження, як і зі своєї знаменитої поїздки у Верхню Сілезію. Ті ж умови життя в такого ж некультурного, такого ж бідного, так само скученно живучого і настільки ж звиклого до картоплі і горілки населення. Правда, тут картина була написана не такими густими фарбами, голод і хвороба не досягали жахаючих "верхнесилезских" розмірів.
Свої дослідження і враження від поїздки в Шпессарт Вірхов представив у формі великої доповіді в двох засіданнях Вюрцбургского фізико-медичного суспільства (6 і 13 березня 1852 року). І тут, як і у Верхній Сілезії, він бачить причину голоду в незадовільних соціальних умовах, і тут пропонує такі ж широкі і корінні міри. Але в Шпессарте до деякої міри противагою поганим соціальним умовам були прекрасні кліматичні і ґрунтові умови гористої місцевості. У результаті наш учений дослідник двох голодувань приходить до тому самому висновку і закінчує свою доповідь про "Голод у Шпессарте" віщими словами. "Утворення, добробут і воля, - говорить він, - єдині гарантії тривалого здоров'я народу".
Семирічне перебування молодого професора у Вюрцбурге було надзвичайно плідно в науковому відношенні. Численні роботи вюрцбургского періоду присвячені всіляким питанням патологічної анатомії і, стосуючись чи ледве не всіх органів людського тіла, важливі в тім відношенні, що послужили наріжними каменями для зведення стрункого будинку целлюлярной патології, із сутністю якої читачі наші познайомляться нижче. Основні ідеї цього нового навчання дозріли у Вюрцбурге.
У Вюрцбурге ж Вірхов уперше зацікавився областю знання, що не входила в коло його професійних занять. Тут з'явилися його перші роботи з антропології,- науці, для якої Вірхов згодом так багато і плідно потрудився. Предметом його перших антропологічних досліджень послужив сильно розповсюджений у Баварії кретинізм. Дослідження ці далеко не завжди і не скрізь зустрічали співчуття. До невтомного дослідника суцільно і поруч відносилися украй вороже, не бажали впускати у вдома, подавали навіть на нього скарги. Один раз Вірхов змушений був просто-напросто бігти вночі з одного містечка, населення якого прийшло в крайнє роздратування проти нашого вченого. Усі ці праці і неприємності були, однак, не даремні. Вірхову удалося в достатній мері освітити вкрай цікаве і темне питання про кретинізм. Він довів, що причину кретинізму варто шукати в порушенні правильного росту черепа, головним чином, у передчасному окостенінні підставичерепа, причому кісти, що складають ця підстава, замість нормального з'єднання між собою зливаються в одну загальну масу.
Говорячи про учені праці вюрцбургского періоду, ми повинні ще згадати про двох виданнях, у яких Вірхов був чи редактором же співредактором. Перше звався "Посібник до приватної терапії" (до вивчення внутрішніх хвороб). На книжковому ринку існував такий посібник, складене професором Каннштаттом і пользовавшееся большою популярністю серед студентів і лікарів. По смерті автора треба буде нове видання. І от видавець задумав випустити його у виді збірного твору, тобто твору, написаного по відділах різними фахівцями. Загальне руководительство і редагування усього видання було запропоновано Вірхову, що для складання нового посібника став на чолі цілої

 
 

Цікаве

Загрузка...