WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гайморит та способи його лікування - Реферат

Гайморит та способи його лікування - Реферат

Міжпазушна перегородка, або внутрішня стінка, розділяє пазухи; кожна пазуха має в передній стінці вивідні отвори (ostium sphenoidale), які ведуть в верхній носовий хід. Таке з'єднання пазухи з порожниною носу сприяє відтоку виділень з неї в носоглотку. Міжпазушна перегородка продовжується до переду до перегородки носу. Нижня стінка пазухи частино складає склепіння носоглотки, верхня стінка представлена нижньою поверхнею турецького сідла; до цієї стінки зверху, крім гіпофіза, прилягає частина лобної долі мозку з нюховими звилинами. Задня стінка найбільш товста і переходить вбазилярний відділ потиличної кістки. Латеральна стінка основної пазухи частіше всього тонка (1?2 мм); з нею межує внутрішня сонна артерія і печериста пазуха (sinus cavernosus); тут проходить багато нервів. У новонароджених є тільки дві пазухи ? верхньощелепна і решітчастий лабіринт. Однак і ці пазухи представлені лише зачатками. Так верхньощелепна пазуха у новонародженого представлена лише у вигляді дивертикула слизової оболонки носу в вигляді щілини довжиною 10 мм, шириною і висотою 2 ? 3 мм. До 6 років життя ця пазуха набуває нормальної форми, але розміри її маленькі; до 8 років дно пазухи опускається до рівня дна носу і лише до 12 років життя дно пазухи опускається нижче дна носу, як в дорослої людини.
Клітки решітчастої кістки до моменту народження сформовані, але число їх і об'єм з роками збільшуються, особливо в період від 3 до 5 років.
Лобні і клиновидні пазухи у новонароджених відсутні; початок їх формування відносять до 3 ? 4 року життя. В 6-річному віці ці пазухи мають розміри по висоті і ширині біля 8X12 мм; в деяких випадках може формуватися лише одна лобна пазуха, інколи вони обидві відсутні.
Маніпуляції, які найбільш часто застосовуються при лікуванні синуситів
Вливання крапель і промивання носа
Це маніпуляції, які найбільш часто застосовуються. Хворий може проводити їх самостійно, але йому треба пояснити, як правильно виконувати такі маніпуляції. При вливанні крапель слід прагнути змочити слизову оболонку латеральної стінки порожнини носа. Для цього хворий повинен лягти на живіт, опустити голову, притиснувши підборіддя до грудей, злегка нахилити голову в ту сторону, де треба заливати краплі. Кінчик піпетки вводиться в присінок носу, і вливається, 3?4 краплі. Приблизно через хвилину повторюється введення крапель в іншу сторону. Введення великої кількості крапель непотрібно, так як залишок протече в носоглотку. Введене таким способом лікарство змочить верхню поверхню нижньої носової раковини, проникне в нижній носовий хід, по раковинах досягне їх задніх кінців.
Промивання порожнини носа в умовах стаціонару найбільш зручно проводити, використовуючи пульверизатор. Подібними пульверизаторами оснащені, отоларингологічні установки ? робочі місця отоларингологів, які нажаль виготовляють тільки іноземні фірми.
В домашніх умовах можна проводити промивання порожнини носа, використовуючи резинову грушу. Груша наповнюється розчином. Хворий нахиляє голову над умивальником, кінець груші вводиться в присінок носа, не торкаючись перетинки носа (небезпека травми і кровотечі). Легким натиском на грушу струмінь розчину направляється на латеральну стінку порожнини носа. При промиванні дихання треба затримати. Після введення невеликої порції рідини хворий повинен продути ніс, не закриваючи його. При цьому не повинно застосовувати великі зусилля. Процедура повторюється декілька разів.
Метод переміщення лікувальних речовин
"Переміщення" в пазуху лікувальних речовин обумовлений Arthur W. Proetz. Для виконання цього метода необхідно мати гумовий балон, з'єднаний гумовою трубкою з оливою. Після видалення вмісту з носу і анемізації слизової оболонки хворий лягає на спину, голова його звисає з краю ліжка в закинутому положенні. Цим положенням голови створюються умови більш низького розташування верхніх відділів порожнини носу, що сприяє утриманню в них лікувального розчину. В одну половину носа вливається 6?8 мл, лікувальної речовини. Потім лікар стискає рукою гумовий балон, видаляючи з нього повітря. Другою рукою вставляє оливу в ніздрю, куди влитий лікувальний розчин. Крило носу протилежної сторони щільно притискається до перетинки. Таким чином, в порожнині носу знаходиться лікувальний розчин, ніс ззовні закритий. Потім хворому пропонують вимовити багато разів звуки "ку-ку " і повільно відпускають стиснутий в руці балон. При вимові звуків м'яке піднебіння прилягає до задньої стінки глотки і відділяє носоглотку від рото глотки. В результаті утворюється герметично ізольований простір, яке складається з носоглотки, приносових пазух, гумової трубки і балона. При цьому повітря із порожнини носу і пазух відсмоктується в балон, а в порожнині носа і пазухах створюється від'ємний тиск. Тиск в порожнині змінюється кожний раз коли хворий каже "ку-ку". В момент зміни тиску в порожнині носу від'ємного тиску на позитивний розчин лікувальної речовини переміщується в приносові пазухи, якщо відкриті їх співустя. Процедура повторюється 3?5 разів. Після цього хворий лежить на ліжку в нормальному положенні протягом 10?15 хвилин.
Можна "переміщати" лікувальні речовини в приносові пазухи методом "протилежного Вальсальви". Положення і підготовка пацієнта ті ж, що й при застосуванні в вище вказаному методі. В кожну ніздрю вводиться 3?5 мл. розчину лікувальної речовини, і хворий сильно вдихає в той час, коли рот і ніс закритий (протилежна проба Вальсальви). Через кожні 3?4 сильні вдихи з закритим носом і ротом пацієнт робить один спокійний вдих через рот. Важливо, щоб пацієнт злегка вдихав після кожного сильного вдиху для розрядки від'ємного тиску в порожнині і доступу рідини в приносові пазухи. Цю процедуру хворий може проводити дома.
При наявності апарату, який створює від'ємний тиск метод "переміщення" можна проводити з використанням такого апарату. Робочі місця оторалингологів обладнані подібними апаратами.
Проникнення лікувальних сумішей в пазухи повністю залежить від стану співустя. Якщо співустя закрите, розчин в пазуху не переміщується. При запаленні, особливо хронічному, така ситуація стається часто. Для покращення проникності розчинів в пазухи попередньо слід провести анемізацію слизової оболонки, особливо середнього носового ходу. Навіть при закритих співустях ми отримуємо бажаний результат від застосування методу "переміщення".
В Ярославському медичному інституті розроблений і впроваджений в практику метод "переміщення" розчину за допомогою синус-катетера. Для здійснення цього способу був розроблений спеціальний еластичний синус-катетер, який при роздуванні переднього і заднього балонів повністю перекриває порожнину носу на рівні хоан і

 
 

Цікаве

Загрузка...