WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гайморит та способи його лікування - Реферат

Гайморит та способи його лікування - Реферат

нижньозадній частині без хрящової основи. Шкіра в нижній трети носу має багато сальних залоз. Перегинаючись через край входу в ніс (ніздрі), вона вистилає на протяжності 4?5 мм стінки присінку носу (vestibulum nasi). Тут на шкірі знаходиться багато волосся, що створює можливістьвиникнення фурункулів і сикоз. В області крилів носу під шкірою розташовуються м'язи, розширюючи і звужуючи вхід в ніс.
Порожнина носу
Порожнина носу(cavum nasi) розташована між порожниною рота і передньою черепною ямкою, а з бокових сторін ? між парними верхніми щелепами і парними решітчастими кістками. Вона розділена носовою перегородкою на дві ідентичні половинки, які відкриваються до переду ніздрями і до заду в носоглотку хоанами. Кожна половина носу оточена чотирма повітроносними придатковими пазухами: верхньощелепною, решітчастою, лобною і клиновидною(основною), які з'єднуються на своїй стороні з порожниною носу. Носова порожнина має чотири стінки: нижню, верхню, медіальну і латеральну; ззаду порожнина носу через хоани з'єднується з носоглоткою, спереду залишається відкритою і з'єднується з зовнішнім повітрям через отвори (ніздрі).
Придаткові пазухи носу
Придаткові пазухи носу розташовуються навколо порожнини носу і з'єднуються з нею. Існує чотири пари повітроносних пазух: верхньощелепна, клітки решітчастого лабіринту, лобні і клиновидні. В клініці розрізняють передні (верхньощелепні, лобні, передні і середні клітки решітчастої кістки) пазухи. Такий розділ зручний тим, що специфіка ураження передніх пазух трохи відрізняється від ураження задніх пазух. З'єднання з порожнини носу передніх пазух здійснюється через середній носовий хід, а задніх ? через верхній, що важливо в діагностичному плані; захворювання задніх пазух, особливо клиновидних, зустрічаються рідше, чим передніх
Верхньощелепна пазуха
Верхньощелепні пазухи (sinus maxillaris) парні, розташовані в тілі верхньої щелепи. Вони самі великі ? об'єм кожної з них в середньому рівний 10,5 ? 17,7см3. В пазусі розрізняють передню і задню, верхню і нижню, а також медіальну стінки.
На передній, або лицевій, стінці ззовні розташовані заглибини ? собачі ямки (fossa canina). При ощупуванні цієї стінки через м'яку тканину щоки слід знати, що зразу над fossa canina із кістки виходить n. infraorbitalis. Собача ямка може бути різної глибини (в середньому від 9 до 12 мм). При глибокій ямці передня і верхня стінки пазухи находяться в безпосередній близькості від медіальної. В таких випадках при пункції пазухи через нижній носовий хід голка непомітні для хірурга може проникнути через передню або верхню стінку в м'які тканини щоки або в орбіту, що може призвести до гнійних ускладнень. Як правило, при радикальній операції розкриття пазухи проводиться через собачу ямку, так як там передня стінка найбільш тонка; крім цього, в цьому місці завжди можна попасти в пазуху при любому її об'ємі і конфігурації.
Медіальна (носова) стінка пазухи кістяна, лише в верхньому її відділі кістка може бути відсутня, тоді в цьому місці вона представлена тільки дублікатурою слизової оболонки. Медіальна стінка відповідає нижньому і середньому носовим ходам. В її передньому відділі проходить слізно-носовий канал, а в верхньому, відповідно середньому носовому ходу, під орбітальним краєм знаходиться отвір пазухи в порожнині носу (ostium maxillare). Розташування виходу з пазухи в її верхньому відділі, відноситься її вузькість(від 2 до 6 мм. в діаметрі) і в деяких випадках наявність не отвору, а каналу довжиною до 1 см. Розташування виходу з пазухи в її верхньому відділі, відносна її вузькість (від 2 до 6 мм в діаметрі) і в більшості випадків, що сприяє розвитку запального процесу. В верхній частині медіальна стінка пазухи знаходиться біля кліток решітчастої кістки, що позволяє запальному процесу розходитися в різні напрями.
Верхня стінка верхньощелепної пазухи одночасно являється і нижньою стінкою очниці; ця стінка найбільш тонка, в ній проходить канал нижньоочного нерва і однойменних раковин; інколи тут зустрічаються дегисценції (вроджені щілини в кістці), закриті лише слизовою оболонкою. В зв'язку з цим під час операції можна пошкодити вміст орбіти. В деяких випадках верхня і медіальні стінки пазухи знаходяться на близькому розташуванні один від одного; В таких випадках пункція пазухи через носовий хід небезпечна в зв'язку з можливим проникненням голки в очницю і гнійним запаленням в ній.
Нижньою стінкою, або дном пазухи, являється альвеолярний відросток верхньої щелепи; в більшості випадків в дорослих дно пазухи знаходиться нижче дна носу. Важливо відзначити, що у дорослих ближче всього до дна пазухи знаходиться 2-й премоляр і 1-й моляр, в деяких випадках верхівки коренів зубів розташовуються в пазусі і прикриті лише слизовою оболонкою. Цим пояснюється нерідке розходження запального процесу з хворих зубів на пазуху.
Задня стінка пазухи товста, утворена верхньощелепним бугром, який закриває спереду крило піднебінна ямку, де розташований верхньощелепний нерв, крило піднебінний нерв, крило піднебінний вузол, внутрішня щелепна артерія, крило піднебінне венозне сплетіння.
Пазухи решітчастої кістки
Решітчасті пазухи (решітчастий лабіринт) представлений повітроносними клітками решітчастої кістки, які розташовані між лобною і клиновидними пазухами. Зовні решітчасті клітки межують з паперовою пластиною очниці, а медіальна стінка решітчастої кістки являється латеральною стінкою порожнини носу. Кількість, об'єм і розташування решітчастих кліток можуть бути різними; в середньому з кожної сторони їх буває 8?10. Найчастіше зустрічаються варіанти розташування решітчастих кліток є зміщення їх в орбіту в області верхньої частини медіальної стінки.
Лобна пазуха
Лобна пазуха (sinus frontalis) знаходиться в товщі лобної кістки. Пазуха має чотири стінки: передню (лицева), задню, межуючи з черепною ямкою, нижню, яка в більшій своїй частині являється верхньою стінкою очниці і на невеликому проміжку межує з клітками решітчастої кістки і носовою порожниною, і внутрішньою (перегородка), яка в нижньому відділі стоїть по середній лінії, а до верху може відхилятися в сторони. На нижній стінці пазухи у перегородки знаходиться отвір лобно-носового каналу, який має довжину біля 1?1.5 см; в деяких випадках пазуха відкривається в порожнині носу не каналом, а отвором. Відкривається канал в передньому відділі пів місяцевої щілини в середньому носовому ході. Конфігурація і розміри цієї пазухи варіабельні; в середньому об'єм її рівний 4,7 см3.
Клиновидна пазуха
Клиновидні пазухи розташовуються в тілі клиновидної кістки; в кожній пазусі розрізняють передню, задню, верхню, нижню, зовнішню і внутрішню стінки.

 
 

Цікаве

Загрузка...