WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сколіоз - Реферат

Сколіоз - Реферат

валик).
Рекомендують вправи у висі на гімнастичній стінці, кільцях, повзання навкарачки з одночасним руханням рукою і ногою на одній і тій самій стороні. При S-подібному сколіозі призначають повзання з рухами різнойменних рук і ніг.
Для зменшення скручування хребців і реберного горба застосовують обертання плечового пояса при фіксованому тазі. Велику увагу приділяють дихальним вправам для розвитку рухомості грудної клітки.
При сколіозах II ступеня заняття коригуючою гімнастикою проводять по 40-45 хв. щодня. Вправи бажано робити перед дзеркалом. Звертають увагу на поставу.
Крім коригуючих (спеціальних) вправ, до заняття включають також загальнозміцнювальні та дихальні. До ввідної частини входять: шикування, фігурна ходьба, короткочасний біг. Основна частина проходить у положенні розвантаження хребта (витягання, редресація, деротаційні вправи). Призначають також дихальні і загальнозміцнювальні вправи, ігри. До заключної частини входять загальнозміцнювальні вправи, які знижують навантаження на організм. Показані плавання на спині і на грудях, ходьба на лижах, катання на ковзанах, ігри з м'ячем.
III і IV ступені сколіозу найтяжчі, бо є значні анатомічні зміни в хребті: виражена деформація грудної клітки, хребта, реберний горб. Є також структурні зміни в хребцях, міжхребцевих дисках, м'язах, зв'язках хребта.
Основне завдання лікувальної гімнастики - зміцнити організм, підвищити загальний тонус.
Лікують сколіоз III і IV ступенів у спеціальних ортопедичних закладах.
При прогресуючих формах сколіозу застосовують хірургічні методи лікування. Широке застосування в ортопедичній практиці має остеопластична фіксація хребта за допомогою ауто- або гомотрансплантата з комплексним лікуванням до і після операції. Після операції фіксації хребта призначають носіння корсета, що треба поєднувати з заняттями лікувальною гімнастикою.
Якщо є показання до занять коригуючою гімнастикою, то її проводять за методикою, якою користуються при сколіозі II ступеня.
Використовують загальнозміцнювальні, дихальні, коригуючі, а також спеціальні вправи для м'язів спини, косих м'язів живота, вправи на гіперкорекцію хребта, помірні деторсійні вправи. Призначають масаж м'язів на випуклій і вгнутій стороні за спеціальною методикою. Тривалість заняття - 40-45 хв. щодня. Для більшої ефективності рекомендується проводити заняття навіть по два рази на день за спеціальною індивідуальною розробле-ною методикою.
При IV ступені сколіозу застосовують лікувальну гімнастику і масаж. В результаті лікування розтягнуті на стороні виступаючих ребер м'язи зміцнюються і створюється своєрідний корсет. На протилежній стороні реберні проміжки розтягають спеціальними вправами і масажем. Введенням внутрішнього краю кисті під лопатку відтягують кут лопатки, м'язи в ділянці м'язового валика зміцнюються, а висота валика в результаті надавлювання знижується. При різкому відхилянні корпуса застосовують пасивне вирівнювання його. Для цього хворий приймає положення на боку. Під виступаючу половину таза підкладають мішечок з піском. При цьому зрушення корпуса усувається.
У домашніх умовах дітям треба займатися коригуючою гімнастикою два рази на день - вранці через годину після сніданку і в другій половині дня (через 2 години після їди). Рекомендуються ігри з м'ячем.
Із спортивних вправ корисне плавання стилем брас і веслування двома веслами, ходьба на лижах, катання на ковзанах.
Для дітей із сколіозом протипоказані стрибки, глибокі нахиляння тулуба вперед, акробатика, футбол, катання на велосипеді, носіння важких речей.
Методика. Найефективніші вихідні положення для корекції хребта - лежачи і стоячи навкарачки, при яких хребет майже повністю розвантажений від ваги тулуба, голови і кінцівок. Приступаючи до занять, треба пояснити, що постава - це положення тіла в спокої і русі. Якщо постава правильна, людина тримає голову прямо, плечі опущені і трохи відведені назад, груди вперед, живіт підтягнутий, ноги розігнуті, стопи паралельні. Протягом усього заняття треба стежити за правильною поставою.
Вправи повторюють по 8-12 разів, тривалість заняття 45 хв. (ввідна частина - 5-7, основна - 30, заключна - 5-7 хв.). Під час занять треба стежити за реакцією на навантаження (поблідіння, почервоніння обличчя, прискорення дихання тощо).
Для контролю за ефективністю лікування треба регулярно робити антропометричні вимірювання.
Велике значення мають профілактичні заходи: тверда постіль, відповідні меблі, правильне сидіння за партою, добре освітлення приміщення, правильний режим дня (харчування, сну, праці, відпочинку та ін.).
Якщо спина кругла, грудний відділ хребта зігнутий назад, мускулатура спини розтягнута і ослаблена, грудна клітка погано розвинена, вгнута, плечі зведені наперед, лопатки криловидні, грудні м'язи і м'язи черевної стінки вкорочені, екскурсія грудної клітки зменшена.
Кругла спина несприятливо позначається на діяльності всього організму, особливо на функції серцево-судинної та дихальної систем.
Завдання коригуючої гімнастики: зміцнення м'язів спини, особливо розгиначів; розтягання грудних м'язів і зміцнення м'язів живота; зміцнення плечового пояса і грудної клітки; корекція нахилу таза.
Використовують різні гімнастичні вправи з палками, напружені вигинання з різних вихідних положень, вигинання з підкладеним під спину медицинболом, виси на кільцях, гімнастичній стінці, вправи навкарачки, дихальні та загальнозміцнювальні вправи, рухливі ігри.
Особливого значення надають вправам, які зміцнюють трапецієвидні і ромбовидні м'язи і розтягують грудні м'язи.
Опущення обох плечей спеціальної корекції не потребує, бо зміна форми грудної клітки в результаті корекції спричинить підняття плечей. Опущення одного плеча потребує асиметричних вправ на стороні опущеного плеча. Це забезпечує розтягнення широкого м'яза спини і грудних м'язів спочатку і зміцнення трапецієвидного, що піднімає кут лопатки, ромбовидного і підлопаткового м'язів надалі.
Випинання живота виправляють вправами для м'язів черевного преса.
Широко використовують вправи в повзанні. Вихідне положення - стоячи навкарачки створює провисання хребта між плечовим і тазовим поясами, розтягає хребет, розвантажує його від дії ваги голови, верхніх кінцівок і тулуба, виключає вплив кута нахилу таза. Варіанти вихідних положень у повзанні дають можливість зробити найбільш рухомою ту ділянку хребта, яка потребує корекції, обмежуючи рухомість у сусідніх відділах, тобто локально коригувати викривлення.
Навички правильної постави і закріплення її досягають систематичним, багаторазовим повторюванням вправ для правильної постави, спостереженням за поставою, постійними поправками і нагадуваннями, а також включаючи вправи, які потребують уваги до збереження правильної постави.
Використаналітература
1. Спортивная медицина, лечебная физическая культура и массаж.- М.: Физкультура и спорт, 1985.- 351с.
2. Бисярина Валентина Павловна Анатомно - физиологические особенности детского возраста.- М.: Медицина, 1968.-
3. Сердюк Александр Андреевич Глубинная медицина.- Запорожье: Дикое Поле, 2003.- 216с.

 
 

Цікаве

Загрузка...