WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Кріохірургія та кріотерапія - Реферат

Кріохірургія та кріотерапія - Реферат

Після такої операції хворі одержували можливість протягом визначеного часу ковтати рідку їжу.
Описано окремі спроби кріохірургічного впливу на первинні і метастатичні пухлини кісток. Після заморожування в ряді випадків спостерігалося зникнення кісткових пухлин з наступним поступовим заміщенням вогнища кріонекрозу нормальною кістковою тканиною.
Апарати для кріохірургії являють собою технічні пристрої, що містять охолоджувані різними холодоагентами наконечники чи елементи спрямованого й обмеженого по площі дії на органи і тканини для здійснення методики кріохірургії (деструкції і видалення новоутворень). З одержанням зріджених газон Уайт (А, С. Whіte, 1889) використовував рідке повітря для руйнування доброякісних новоутворень. Пьюзи (W. A. Рusey, 1907) застосував у дерматології аплікації "сухим льодом". У 30-х р. 20 в. з'явилися перші апарати з охолоджуваними металевими наконечниками. Найбільш досконалим з них був кріокаутер Лорта-Жакоба з порожнистим металевими наконечниками, охолоджуваними кристалами вуглекислоти, що знайшов застосування і дерматології.
У 1969 р. Б.А. Комаровым був запропонований апарат локально кріодії автономного типу з парорідинною циркуляцією азоту для офтальмології й інших областей медицини.
Конструкції апаратів локальної кріодії одержали різні назви, у яких частково чи цілком відбито їхнє призначення: кріокаутер, кріодеструктор, кріоапплікатор, кріоманіпулятор, кріофак, кріоекстрактор.
Для кріохірургічних апаратів застосовуються наступні холодоагенти:
1. Фреон-12 (температура кипіння - 29,8° при тиску 1 атмосфера) і фреон-22 (температура кипіння - 40,8° при тиску 1 атмосфера); вони зберігаються і транспортуються в рідкому стані в сталевих балонах під тиском 5,7 і 9,3 атмосфер при 20°.
2. Двоокис вуглецю СО2 (вуглекислота) у виді сухих кристалів (температура випару - 78,48 при 1 атмосфері), газів і рідини (температура кипіння - 78,9 при 1 атм.); зберігається в рідкому стані в сталевих балонах під тиском 58,46 атм. при 20°.
3. Закис азоту N02 (температура кипіння -89° при 1 атм.); зберігається і транспортується в рідкому стані в сталевих балонах при 60 атм.
4. Рідкий азот N2 (температурячи кипіння - 195,76° при 760 мм рт. ст.): зберігається і транспортується в судинах Дьюара.
У криогенних апаратах застосовуються різні способи охолодженні наконечника і способи безпосередньої подачі холодоагентів на тканини.
Для локального кріовпливу на відкриті і легкодоступні об'єкти звичайно застосовують безпосередньо холодоагенти (рідкий азот, сухі кристали) чи апарати без термоізоляції з частковою і повною термоізоляцією. Для обробки об'єктів, розташованих усередині органів чи важкодоступних порожнинах, звичайно застосовують апарати з канюлями, які мають повну термоізоляцію, що виключає холодовий вплив на навколишні тканини. Термоізоляція забезпечується наявністю вакуумного зазору уздовж її зовнішньої стінки (принцип пристрою Дьюара) електрообігрівача і т.д..
У залежності від механізму холодотворення апарата глибина максимального проморожування тканини під впливом температури від -10 до -180° варіює в широких межах - від 1 - 3 мм до 3-5 см. Одним з істотних недоліків апаратів, що працюють за принципом заморожування тканини, полягає в тому, що в тканині з'являються тріщини, з яких після відтавання можлива кровотеча.
У Всесоюзному науково-дослідному інституті медичного приладобудування (ВНДІМП) і Всесоюзному науково-дослідному й іспитовому інституті медичної техніки (ВНДІІМТ) розроблені апарати на основі парорідинної циркуляції азоту. Наконечники цих апаратів мають температуру в контакті з тканинами не вище-100°, що викликає конденсацію і зниження навколишнього повітря на наконечнику (температура зниження -182-184°) і виключає ефект примороження (мокрий лід).
У залежності від конструкцій і призначення апарати можна розділити на 4 класи.
Клас І - кріоапплікатори автономні. Їх характеристики: 1. Відсутність будь-яких дистанційних зв'язків при роботі апарата. 2. Час роботи обмежений кількістю заправленого холодоагенту чи масою акумулятора холоду. 3. Температурний режим при кріовпливі не контролюється. До класу І відносяться:
1. Кріоапплікатори автономні з акумуляторами холоду. Найбільш відомою конструкцією цього типу є кріоекстрактор Крвавича для видалення кристалика.
2. Кріоапплікатори автономні з нециркулюючими холодоагентами. Кріоапплікатор з охолоджуваним наконечником розроблений у ВНДІІМТ, тип КГ-65-20, усередині термоізольованого корпуса, якого в металевому циліндрі якого міститься сухий лід чи спресовані кристали вуглекислоти.
3. Кріоапплікатори автономні з прямою циркуляцією холодоагентів: холодоагенти заправляються у корпус балончика, що знаходиться у корпусі, і подаються під тиском у рідкому чи газоподібному стані на об'єкт обробки. Рідкий азот з корпуса під тиском через змінний наконечник подасться на об'єкт.
4. Кріоапплікатори автономні з замкнутою циркуляцією холодоагентів: холодоагент у рідкому чи парорідинному стані подається в охолоджуваний наконечник, а потім парорідинна суміш попадає назад у заправну ємність, де відпрацьовані гази відокремлюються й ідуть і атмосферу, а рідина, що не випарувалася, знову направляється в, наконечник.
5. Кріоапплікатори автономні комбіновані. У них сполучаються ознаки перерахованих вище типів. В ВНДІМТ розроблений кріоекстрактор очний стрижневий КГС. Кріоекстрактор охолоджується рідкою вуглекислотою з утворенням снігу.
Клас ІІ. Апарати з дистанційно зв'язаними автономними кріоапплікаторами. Їхньої характеристики: 1. Час безупинної роботи обмежено кількістю холодоагенту в кріоапплікаторі з масою і температурою охолодження акумулятора холоду. 2. Температурний режим наконечника може реєструватися і регулюватися дистанційно. 3. Циркуляція холодоагенту в кріоіндикаторі може здійснюватися дистанційно. У конструкціях класу використовуються різні типи автономних кріоапплікаторів з циркуляцією рідкого азоту за допомогою дистанційного витяжки пар азоту. Відморожування наконечника забезпечується дистанційним мікрообігрівачем, вмонтованим у нього.Розроблено аналогічний кріоприлад для нейрохірургії з термопарою в наконечнику для дистанційного виміру температури. Подібні апарати для лікування пухлин голови і шиї розроблені в Київському інституті фізики, розроблений апарат для офтальмології ІKG-1 із кріоапплікатором без циркуляції рідкого азоту. Температурний режим наконечника змінюється і виміряється дистанційно мікрообігрівачем і термопарою блоком керування.
Клас ІІІ. Апарати з дистанційною подачею холодоагентів у кріоапплікатори. Їхньої характеристики: 1. Час безупинної роботи обмежено ємністю балона, з якого подається дистанційно холодоагент у кріоапплікатор. 2. Температурний режим наконечника виміряється по термопарі і регулюється мікрообігрівачем зміною тиску подачі холодоагенту.
Розроблено апарат криогенного лікування гінекологічних захворювань АКГ-01 з подачею закису азоту з балона через блок керування з манометрами в кріоапплікатор. Температура наконечника в контакті з тканиною -50-60°.
Клас ІV. Апарати з керованими генераторами холоду. Їхньої характеристики: 1. Час безупинної роботи практично не обмежене і залежить тільки від наявності струму в електромережі. 2. Температурний режим наконечника може дистанційно змінюватися і стабілізуватися по термопарі. Був, розроби термоелектричний кріоекстрактор катаракти ТКК із принципом охолодження наконечника напівпровідниковою батареєю. Від блоку керування по шлангу для відводу тепла підводиться вода. У цьому ж шлангу вмонтовані струмопровідні проводи.
Л і т е р а т у р а :
1. Ремизов А. Н. Медицинская и биологическая физика. - М.: Высш. школа, 1987.
2. Ливенцев Н. М. Курс физики, Т.2. - М.: Высш. школа, 1978.
3. Большая медицинская энциклопедия, - т. 11.

 
 

Цікаве

Загрузка...