WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Кріохірургія та кріотерапія - Реферат

Кріохірургія та кріотерапія - Реферат


Реферат
на тему:
Кріохірургія та кріотерапія
П л а н :
1. Вступ.
2. Основні переваги використання кріохірургії.
3. Кріохірургія в онкології.
4. Апарати для кріохірургії.
Кріохірургія (грец. kryos холод + хірургія) - хірургічні методи місцевого лікування холодом, застосовувані в деяких областях медицини (хірургія, онкологія, офтальмологія, дерматологія й ін.).
Застосування холоду в медицині відомо з глибокої стародавності. За 2500 років до н.е. у Єгипті застосовували холодні компреси для лікування переломів кіст черепа і поранень грудної клітини. У творах Гіппократа докладно описується лікувальний ефект місцевого застосування холоду для зупинки кровотечі з раней і при травматичному набряку. Широко використовував охолодження для лікування раней Н. П. Пирогов.
Місцеве застосування хлоретилу, що викликає охолодження, було запропоновано близько 100 років тому для знеболювання.
У 1938 р. Фей (Т. Fay) уперше зробив загальне охолодження тіла хворого приблизно до 30° С протягом декількох днів, що дозволяє вважати його основоположником методу гіпотермії. У наступному Фей застосував локальне охолодження в нейрохірургії - при черепно-мозковій травмі, абсцесах мозку та ін.
Технічний прогрес середини 20 ст. з'явився стимулом для зростання інтересу до застосування холоду в біології і медицині, що привело до створення нової наукової дисципліни - кріобіології, яке є теоретичною основою криогенного методу в клініці, медицині. Накопичені фактичні матеріали по впливу низьких температур на різноманітні біологічні об'єкти (від насіння рослин, вірусів, мікробів і одноклітинних організмів до ссавців) показали, що жива клітина під впливом низьких температур може перетворитися в лід при температурі значно нижчій 0° С. За даними Мазура (P. Mazur, 1968), живі клітини замерзають цілком при t - 20° С. Можна вважати встановленим, що перехід живої тканини у твердий стан веде в наступному до її загибелі.
Стадійність процесу заморожування в біологічній системі представлена Ринфретом (A. Rіnfret, 1968).
Установлено деякі причини необоротної деструкції живих клітин у процесі їхнього заморожування: дегідратація з різким підвищенням концентрації електролітів; розриви клітинних мембран гострими кристалами льоду; денатурація фосфоліпідів у клітинних мембранах; припинення кровообігу в зоні заморожування, що веде до розвитку ішемічного некрозу.
Важливе значення в кріохірургії має швидкість заморожування. Є підстави думати, що для кріодеструкції живої тканини відносно важливим є швидке заморожування із зниженням температури з швидкістю приблизно 50° у хвилину і більш повільне відтавання (10-12° у хвилину).
Терміни "швидке" і "повільне" охолодження часто трактуються в літературі по різному. У зв'язку з цим Л.К. Лозина-Лозинским (1972) у своїх працях сформував класифікацію швидкості охолодження.
В експериментальних дослідженнях Джилл (W. Gіll) і співавтори (1968) установили, що повторні цикли заморожування і відтавання підвищують інтенсивність деструктивного впливу холоду на клітини, особливо на більш резистентні до холоду пухлинні клітини.
Важливе значення має питання про зміни кровоносних судин під впливом низьких температур. Численними експериментально-морфологічними дослідженнями було показано, що капіляри, дрібні артерії і вени в межах вогнища кріодеструкції некротизуються цілком. Стінки ж великих артерій після відтавання зберігають анатомічну структуру. При гістологічному дослідженні Э.И. Кандель і співавтори (1974) знайшли лише невеликі зміни внутрішньої еластичної мембрани.
Шалмен (S. Shubnan, 1969), Соунз (W. A. Soanes) зі співавторами (1970), Герсл (Е. Gursel) зі співавторами (1972) і інші після криодеструкции аденокарцином іn sіbu простати в ряді випадків спостерігали регрес регіональних і віддалених метастазів. Механізм цього явища пояснюють імунологічними реакціями з утворенням специфічних аутоантитіл. Експерименти Джанторно (С. Janlonіo) зі співавторами (1907), Шалмена (1969) на кроликах деякою мірою підтвердили це припущення.
Основні достоїнства застосування кріохірургічного методу в клініці можуть бути сформульовані в наступних основних положеннях.
1. Кріовплив дозволяє цілком зруйнувати заданий обсяг нормальної чи патологічної тканини, розташованої як на поверхні тіла, так і в глибині будь-якого органа.
2. Доступ до глибоко розміщених тканин може бути здійснений з мінімальною травматизацією тканини тонким кріохірургічним інструментом.
3. Локальний кріохірургічний вплив на живі тканини, як правило, безболісний і не вимагає знеболювання.
4. Виникаюче вогнище кріонекрозу володіє своєрідною біологічною інертністю, викликаючи мінімальну перифокальну реакцію навколишніх тканин.
5. Локальне заморожування тканини може бути зроблене без будь-якого ушкодження здорових клітин, що оточують вогнище кріонекрозу. Ця особливість методу дозволяє вважати заморожування фізіологічною екстирпацією.
6. Холодовий вплив блокує дрібні артеріальні і венозні судини, що дозволяє робити розрізи і видаляти вогнища практично безкровно навіть у багато васкуляризованних органах (мозок, печінка, бруньки й ін.). Гемостатичний ефект заморожування попереджає можливість вторинних кровотеч.
7. Висока резистентність стінки великих судин до низької температури, що обумовлює відновлення нормальною кровотоку навіть після їхнього повного заморожування, дозволяє безпечно робити кріодеструкції нормальних чи, пухлинних тканин у безпосередній близькості до цих судин.
8. Зниження температури тканини (у першу чергу мозкової) дозволяє робити тимчасове оборотне вимикання функцій охолоджуваної структури, що служить функціональним тестом перед необоротною деструкцією.
9. Вогнища кріодеструкції швидко гояться, але викликаючи утворення грубих фляків, великих косметичних дефектів.
Кріохірургічний метод знаходить широке застосування в онкології, нейрохірургії, офтальмології, дерматології, урології, гінекології, педіатрії і проктології.
Кріохірургія в онкології застосовується для деструкції доброякісних і злоякісних пухлин різних органів і тканин.
Початок використанні К. в онкології зв'язано з ім'ям Арнотта (J. M. Arnott), що у 1851 р. зробив заморожування вогнищ рака шейки матки і рака молочної залози.
Численними дослідженнями по заморожуванню ракових клітин як іn vіtro, так і в експерименті на тварин були встановлені, що ці клітини мають більшу резистентність до низької температури, чим нормальні клітини організму. Причини цієї резистентності ще цілком не встановлені. Проте показано, що, хоча після заморожування до твердого стану більшість ракових клітин гине, невелика їхня частина може вижити і з'явитися джерелом подальшого росту пухлини. У зв'язку з цим рекомендується проведення повторних сеансів для досягнення повного некрозу тканини злоякісної пухлини. У той же час Купер (G.Cooper, 1965) вважав, що при заморожуванні до t° - 20° гинуть усі клітини будь-якоїпухлини.
Застосування кріохірургії в загальній онкології розвивається по двох напрямках. Перше - прагнення до радикального кріодеструкції пухлини в тих випадках, коли передбачається, що кріометод більш ефективний, ніж: звичайні хірургічні методики, а також тоді, коли оперативне втручання по тим чи іншим причинам застосувати неможливо.
Другий напрямок - це використання кріохірургії як паліативної операції при неоперабельних чи інкрабельних злоякісних новоутвореннях з метою зменшити біль чи тимчасово відновити, прохідність порожнистих органів.
На сьогодні є відомості про успішні операції криогенним методом при судинних пухлинах, а також при раку шкіри обличчя, волосистої частини голови, порожнини рота і носоглотки.
З метою відновлення прохідності стравоходу при неоперабельному раку Гсйдж (A. Gage, 1968) робив кріодеструкцію пухлини через езофагоскоп.

 
 

Цікаве

Загрузка...