WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лікування постійним струмом: гальванізація, електрофорез, електродрегінг - Реферат

Лікування постійним струмом: гальванізація, електрофорез, електродрегінг - Реферат

гангліоблокатори. Ліки, що не розкладаються в розчинах на іони (складні молекули білкових речовин, які не мають заряду), ферменти, вводять за допомогою розчинників ацетатний і лужний буферні розчини.
Можна використовувати також універсальний розчинник - диметилсульфоксид (ДМСО). В.С. Улащик і Л.М. Бойцов(1976) рекомендують замість складних буферних розчинників використовувати дистильовану воду, підкислену 5-10% розчином хлористоводневої кислоти до рН 5,2 (для введення ліків з анода) або підлужену 5-10% розчином лугу (для введення з катода).
Лікувальні розчини для електрофорезу готують з розрахунку на тиждень. Концентрація розчину ліків для електрофорезу становить від 1-2 до 5-10%, а розчину сильнодіючих речовин (атропін, адреналін тощо) - 0,1% В останньому разі на процедуру використовують максимально дозволену одноразову дозу.
Кількість лікувальної речовини на кожні 100см2 прокладки становить 5-10 мл. Антибіотики вводять з розрахунку 500-1000 одиниць на 1см2 площі прокладки. Наприклад, якщо площа прокладки 100 см2, то на процедуру беруть 50000-100000 ОД антибіотика, розчиняючи його у фізіологічному розчині натрію хлориду з розрахунку 5000 ОД на 1 мл розчину.
При електрофорезі антибіотиків чи ферментів з метою уникнення інактивації їх продуктами електролізу застосовують спеціальні багатошарові прокладки, всередині яких є 3-4 шари фільтрувального паперу або 2-3 шари марлі, змоченою захисним 5% розчином глюкози або 1% розчином глікоколу.
Розміщення електродів таке саме, як і під час проведення гальванізації: поперечне і поздовжнє. У разі поперечного розміщення уводиться більша кількість ліків і їх вводять на більшу глибину. Під дією постійного струму лікувальна речовина рухається зі швидкістю 1см/год.
Слід пам'ятати, що при одномоментному введенні з різних полюсів різнойменно заряджених іонів лікувальних речовин полярність протягом усього курсу має бути постійною, щоб запобігти виведенню з депо лікувальної речовини, введеної за допомогою попередньої процедури.
Силу струму обчислюють таким чином, як і при гальванізації - за розміром електрода та фізіологічною густиною струму.
Тривалість процедури 1О-15-30-40 хв. На курс 10-15 процедур.
Одночасне використання медикаментозного електрофорезу з іншими фізичними чинниками (гальваноіндуктотермії, гальваноіндуктофорез, електрофорез в ультразвуковому полі, вакуумелектрофорез) підвищує його ефективність. Використання електрофорезу в комплексі з іншими фізичними чинниками, особливо теплової дії (парафін, озокерит, грязі, опромінення солюкс-лампою, індуктотермія та ін.) і застосування їх перед електрофорезом сприяє введенню більшої кількості лікувальної речовини і на більшу глибину.
Слід пам'ятати, що лікувальні речовини в катіонній формі вводиться в організм у більшій кількості, ніж в аніонній. Цікавим є метод комбінованого використання постійного струму і лікувальної речовини, введеної в органам іншим шляхом (за допомогою ін'єкцій, інгаляцій, перорально, ректально, в клізмах). Після введення лікувальної речовини тим чи іншим шляхом проводять поперечну гальванізацію зацікавленого органа чи тканини. Наприклад, хворий на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки випиває 50мл 0,5% розчину новокаїну і йому проводять поперечну гальванізацію шлунка.
Хворим із бронхо-легеневими захворюваннями вводить антибіотик за допомогою ін'єкцій і одночасно проводять гальванізацію вогнища захворювання. Лікувальну речовину можна ввести і за допомогою інгаляції, а потім провести поперечну гальванізацію. Цей метод називається внутрішньотканинним або внутрішньоорганним електрофорезом і завдяки високій ефективності набуває все більшого поширення.
Використовується єдина термінологія методу електрофорезу. До терміну "електрофорез" додається назва лікувальної речовини. Наприклад, бром-електрофорез, кальцій-електрофорез, магній-електрофорез та ін.
Спеціальні методики електрофорезу.
І. Гідрокортизон-електрофорез.
Гідрокортизон належить до глюкокортикостероїдів, які набули широкого застосування в медичній практиці. Для пролонгування і посилення дії препарату його вводять за методом електрофорезу. Для виготовлення робочих розчинів вміст ампули розчиняють у 0,2% розчині натрію гідрокарбонату (офіцинальний ампульний розчинник) або (що ще краще) у підлуженій дистильованій воді (рН 8,5-9). Гідрокортизон із цих розчинів вводять в організм з катода.
Електрофорез гідрокортизону застосовують у комплексній терапії алергічних дерматозів:, ревматоїдного артриту, остеохондрозу хребта з неврологічними проявами.
ІІ. Допан-електрофорез.
Використання допану до електрофорезу дозволяє запобігти його побічним впливам і пролонгувати дію, а також використати позитивну дію постійного струму на перебіг хвороби. Для електрофорезу використовують допан у 50% розчині димексиду (ДМСО). Електрофорез виконують традиційним методом або за методикою електродренінга; використовують гальванічний чи діодинамічний струм.
ІІІ. Димекумарон-електрофорез.
Димекумарон - новий гангліоблокатор, придатний для медикаментозного електрофорезу у вигляді 0,5-1% розчину(розчинник підкислена дистильована вода). Вводиться з анода.
Показання: виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки у фазі затухаючого загострення і неповної ремісії; хронічний ентероколіт І-ІІ стадій з переважним ураженням тонких кишок у фазі неповної ремісії; дискінезії жовчного міхура з гіпо- і гіперкінетичними типами.
IV. Серотонін-електрофорез.
Раніше серотонін для електрофорезу не використовувався. Нині для цієї процедури запропоновано серотоніну адипінату розміщують на очно-потиличну ділянку. Тривалість процедури 10-20 хв. На курс 10-12 процедур.
Терапевтична дія проявляться у зменшенні атаксичних і рухових розладів, збільшенні сили у м'язах і зниження м'язового тонусу, поліпшенні суб'єктивного стану хворих та імунобіологічного статусу організму (підвищується функціональна властивість, тобто активність лімфоцитів, збільшується кількість Т-клітин, зменшується титр проти-мозкових антитіл, тощо).
Електродрегінг.
Унікальні властивості ДМСО як розчинника і пенетранта дозволили розробити оригінальну методику електрофорезу, яка одержала назву електродрегінга.
Суть її полягає в тому, що розчин лікувальної речовини розведений у ДМСО, наносять тонким шаром не на прокладки, як при класичному електрофорезі, а безпосередньо на потрібну ділянку шкіри (міжелектродний простір). Латерально від нанесеного лікувального розчину розміщують два електроди, з'єднані з одним полюсом апарата. Третій електрод, з'єднаний з іншим полюсом апарата, розташовують на протилежному боці тіла (поперечно до перших двох електродів). При цьому ВАЖЛИВО, щоб патологічне вогнище перебувало в площині трикутника, вершинами якого є центри електродів. Така методика має істотну перевагу: 80-90% лікувальної речовини після процедури залишається на прокладці і повністю втрачається, у разі електродрегінга більша частина нанесеної речовини долає шкірний бар'єр.
Недоліком методу є те, що його використовують тільки на рівних поверхнях тіла людини.
Перші позитивні наслідки клінічної апробації нового варіанта електрофорезу (І.Орансъкий,1984; О.Федоров, 1984; М.Мартушина, 1984), надають цьому напрямку досліджень актуальності та перспективності.
Л і т е р а т у р а :
1. О.І. Єфанов, Т. Ф. Дзанагова/ Физеотерапия стоматологических заболеваний., М., Медицина., 1980.
2. Ремизов А. Н. Медицинская и биологическая физика. - М.: Высш. школа, 1987.
3. Ливенцев Н. М. Курс физики, Т.2. - М.: Высш. школа, 1978.

 
 

Цікаве

Загрузка...