WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лікування постійним струмом: гальванізація, електрофорез, електродрегінг - Реферат

Лікування постійним струмом: гальванізація, електрофорез, електродрегінг - Реферат

функцією. Один електрод з площею 300 см2 (15-20 см) накладають на проекцію шлунка і з'єднують з катодом, другий такого самого розміру розміщують у ділянці нижньогрудного відділу хребта, з'єднавши його з анодом. Сила струму до 20-30 мА. Процедуру проводять щоденно або через день. На курс лікування 10-15 процедур.
Гальванізація ліктьового нерва.
Пацієнт перебуває у положенні лежачи або сидячи. Один електрод площею 100-150 см2 розміщують у ділянці нижніх шийних і верхніх грудних хребці і приєднують до одного полюса, другий - площею 100 см2 - на медіальному боці долоні і приєднують до іншого полюсу. Сила струму 5-10мА. Тривалість процедури 15-20-30 хв., щоденно або через день. На курс лікування 10-15 процедур.
Гальванізація серединного нерва.
Пацієнт перебуває у положенні стоячи або сидячи. Один електрод площею 100-150 см2 розміщують у ділянці нижніх шийних і верхніх грудних хребців і приєднують до одного полюса, другий - площею 100 см2 встановлюють на латеральному боці долоні і приєднують до іншого полюса. Сила струму 10-12-15 мА. Тривалість процедури 15-20-30 хв., проводять щоденно або через день, на курс лікування 10-15 процедур.
Гальванізація при лікуванні хронічного гастриту з підвищеною секреторною функцією.
Один електрод площею 300 см2 накладають на проекцію шлунка і з'єднують з анодом. Другий такого самого розміру розміщують у ділянці нижньогрудного відділу хребта, з'єднавши його з катодом. Сила струму до 20-30 мА. Процедури проводять щоденно або через день. На курс лікування 10-15 процедур.
Чотирикамерна гальванічна ванна.
У ванночки наливають прісну воду температурою 36-37о С з таким розрахунком, щоб руки хворого були занурені до нижньої третини плеча, а ноги - до середини гомілки.
Під час лікування хворих на гіпертонічну хворобу І стадії ручні ванночки з'єднують з катодом, а ніжні - з анодом (висхідна методика). Сила струму до 20-30 мА, тривалість процедури 20-25 хв. Процедури проводять щоденно. На курс лікування 10-15 процедур.
Інтраназальний електрофорез (за Гращенковим - Касілем).
У носові ходи хворого на глибину 1-2 см вводять вологі ватні тампони або марлеві турунди. Кінці турунд розміщують на шкірі над верхньою губою. На вільні кінці турунд накладають електрод розміром 1х2 см і з'єднують з одним полюсом апарата, другий електрод (площею 80-100 см2) розміщують у ділянці нижніх шийних хребців і з'єднують з іншим полюсом. Сила струму від 0,3 до 0,5 мА, тривалість процедури від 10 до 20-30 хвилин, щоденно або через день. На курс лікування 20 процедур.
Медикаментозний електрофорез.
Медикаментозний електрофорез - метод поєднаної дії на організм постійного струму і введеної за його допомогою лікувальної речовини. Емпірично цей метод у лікувальну практику впроваджений 1802р. Теоретичною основою лікувального електрофорезу є теорія електролітичної дисоціації (іонна теорія), розроблена С. Арреніусом (1887): молекули електролітів у разі розчинення більшою або меншою мірою розпадаються (дисоціюють) на позитивні (катіони) і негативні (аніони) іони. У полі постійного струму іони переміщуються спрямовано відповідно до своєї полярності. При цьому з електродної прокладки вводяться тільки ті іони, які мають однакову з електродом полярність.
Лікувальний електрофорез, як електрофармакологічний комплекс, забезпечує специфічну дію лікувальної речовини на тлі дії постійного струму, що є активним біологічним подразником.
О.Ю. Щербак розробив вчення про іонні рефлекси, згідно з яким у механізмі дії лікувального електрофорезу, з одного боку, спостерігається подразнення рецепторів шкіри та інших тканин постійним струмом, а з іншого - іонами лікувальної речовини. Обидва ці чинники взаємодіють і зумовлюють подразнення, котре рефлекторним шляхом передається у вищі вегетативні центри. Розвинута у вигляді генералізованого рефлексу реакція-відповідь буде залежати від специфічної дії (фармакологічної) речовини, іони якої зумовили іонний рефлекс (наприклад, кальцієвий рефлекс у разі введення іонів кальцію хворим на прогресуючу м'язову дистрофію, магнієвий рефлекс хворих на гіпертонічну хворобу, тощо).
Механізм дії медикаментозного електрофорезу розглядається як нервово-рефлекторний і нервово-гуморальний. Гуморальний вплив - це повільне, рівномірне надходження медикаменту зі шкірного депо в кров і лімфу. Звідти ліки розносяться по всьому організму, діючи на найтужливіші до введеного медикаменту клітини і тканини. Частки лікувальної тканини речовини під дією постійного струму стають електроактивними. Напевно з цим пов'язана висока терапевтична ефективність лікувальних речовин при електрофорезі.
До інших позитивних якостей електрофорезу належать такі:
1) можливість введення лікувальних речовин у будь-яку за розмірами і розташуванням поверхню без порушення її цілісності;
2) дія лікувальної речовини здійснюється на тлі зміненого під впливом постійного струму електрохімічного складу клітин і тканин;
3) введення дозованих малих концентрацій лікувальних речовин, яке дозволяє частково уникнути виникнення побічних явищ, пов'язаних з їх застосуванням;
4) тривала затримка іонів лікувальної речовини (на невеликій ділянці) в шкірному депо і повільне рівномірне надходження їх в організм;
5) можливість концентрованої дії лікувальної речовини на невеликій ділянці;
6) можливість одномоментної дії (з різних полюсів) іонів двох лікувальних речовин, що мають заряди;
7) відсутність подразнювальної дії лікувальних речовин на слизову оболонку шлунка і кишок;
Суттєвим недоліком цього методу є неспроможність точно визначити кількість речовини, яка потрапляє в організм.
Показання до електрофорезу визначають фармакологічною дією медикаменту зурахуванням показань до використання постійного струму.
Протипоказання такі самі, що й для гальванізації. Крім того протипоказане введення медикаментів, які хворий не переносить і які спричиняють алергічну реакцію.
Техніка, методика і дозування процедур електрофорезу.
Апарати, техніка і методика приведення медикаментозного електрофорезу не відрізняються від тих, які застосовують для проведення гальванізації.
Електроди для електрофорезу мають таку саму будову, що й електроди для гальванізації. Однак при електрофорезі між електродами і шкірою розміщують шар фільтрувального паперу (або марлі), який змочують відповідним медикаментозним розчином. Перед застосуванням електрофорезу слід старанніше мити гідрофільні прокладки під проточною водою, щоб уникнути забруднення їх паразитарними іонами та накопичення в них продуктів електролізу - вуглекислих і гідроксильних іонів. Кип'ятять і випарюють гідрофільні прокладки, що використовують для ліків, які частіше спричиняють алергію (новокаїн, антибіотики, ферменти).
Один раз на місяць для гідрофільних прокладок треба робити пробу на наявність у них солей свинцю (сірководнева проба): комплект, призначений для приготування штучної сірководневої ванни, розчиняють у 5л води, розміщують і занурюють у розчин гідрофільні прокладки. Поява на прокладках темних плям свідчить про наявність солей свинцю. Якщо плями не відмиваються, то прокладками користуватися не слід.
За допомогою постійного струму в шкіру можна вводити різноманітні ліки, зокрема, антибіотики, ферменти, вітаміни, вакцини, тощо. Ліки, що розкладаються в розчині на іони, вводить за допомогою струму залежно від заряду іона. 3 катода вводять іони гідроксильних груп, кислотних радикалів, органічні аніони, галоїди, пеніцилін; з анода - катіони водню металів, органічні кислоти, алкалоїди, антибіотики (крім пеніциліну),

 
 

Цікаве

Загрузка...