WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Культура здоров'я персоналу та синдром психоемоційного «вигорання» - Реферат

Культура здоров'я персоналу та синдром психоемоційного «вигорання» - Реферат


Реферат на тему:
Культура здоров'я персоналу та синдром психоемоційного "вигорання"
?
В ієрархії людських цінностей здоров'я посідає провідне місце. Кожна людина завжди прагне, щоб у неї та в її близьких насамперед було відмінне здоров'я, а задоволення інших своїх життєвих потреб індивід ставить на нижчі позиції [4; 6].
Існує чотири основні групи факторів, що детермінують здоров'я індивіда:
o спосіб і стиль життя людини, стан її свідомості та внутрішньої культури;
o стан середовища проживання людини (макро- та мікроекологія);
o генетичні фактори;
o сукупні зусилля фундаментальної та клінічної медицини й органів охорони здоров'я.
Короткий аналіз "представництва" кожної з цих груп факторів свідчить, що у "частковому" розподілі частка медична є найменшою: її роль у детермінуванні особистого та громадського здоров'я не перевищує 15%.
Спадкові фактори представлені більш солідно - на їх долю у формуванні здоров'я припадає до 20%, стан оточуючого середовища визначає на 25% рівень здоров'я, а "лев'яча" доля належить умовам і способу життєдіяльності конкретної людини - до 55% [1; 7].
Доречно навести тут знамените визначення здоров'я з Преамбули Статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), яке характеризує здоров'я як "стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів". Минуло понад півстоліття від часу оприлюднення та впровадження в науковий обіг цієї дефініції. Вона зазнала багато різних змін у трактуванні, однак основне в понятті здоров'я залишалося як незмінна константа.
Деякі сучасні дослідники вважають, що визначення здоров'я як стану благополуччя хибне і навіть шкідливе [5]. В. О. Ліщук і О. В. Мосткова трактують воозівське положення про здоров'я у тому значенні, що благополуччя залежить не тільки від самої людини, а багато в чому є характеристикою суспільства, в якому певний індивід проживає та функціонує.
У сприятливих умовах і не дуже здорова людина може почувати себе цілком благополучно. А ось навіть вельми міцний і здоровий індивід не буде благополучним, якщо його оточення надто агресивне, стресогенне та хвороботворне.
Значення визначальних факторів ризику для здоров'я кожної людської особистості ми наводимо у вигляді табл. 1.
Таблиця 1. Фактори ризику для здоров'я людини
Середовище життєдіяльності Фактори ризику (в інтегральному групуванні), що знижують якість життя та потенціал здоров'я людини Значення для здоров'я, питома вага факторів
Спосіб і стиль життя людини Нездорові умови професійної та трудової діяльності, незадовільні матеріально-побутові умови проживання та відпочинку, стресогенні ситуації на роботі і в побуті, малорухомість (гіподинамія та гіпокінезія), неміцні сімейні узи, самітність, низький освітній та культурний рівень і відсутність бажань і реальних дій до їх оптимізації, надмірно висока урбанізація, незбалансоване, неритмічне та неадаптоване харчування, куріння (зокрема пасивне), зловживання алкоголем, медикаментами; токсини та інші шкідливі хімічні субстанції у побуті і на роботі. 49-55%
Біологія людини, генетичні фактори, фенотип Схильність до спадкових і дегенеративних захворювань, ендокринопатій, дефектів метаболізму. Уроджені дисфункції та пороки розвитку індивіда. 18-22%
Середовище проживання людини (макро- та мікро-середовище), природно-кліматичні умови Забруднення атмосфери, гідросфери, ґрунту екотоксичними речовинами, канцерогенами й іншими шкідливими субстанціями. Різка зміна атмосферних явищ, підвищення рівня магнітних, геліокосмічних та інших випромінювань. 17-20%
Фундаментальна та клінічна медицина, діяльність закладів охорони здоров'я Низька ефективність гігієнічних заходів (особистих і громадських), недостатній рівень санітарної культури та культури здоров'я, низька якість медичної і профілактичної допомоги населенню та несвоєчасність її подання у повному обсязі. 8-10%
У цьому табличному матеріалі маємо термін "культура здоров'я", до якого в останній час привернуто увагу фахівців різного профілю, зокрема економістів.
У статті Г. Дмитренка та В. Пономаренка [3], присвяченій культурі здоров'я у системі управління людськими ресурсами, мова йде про формування нової культури управління здоров'ям працівників, а також представників підростаючого покоління як стратегічним ресурсом України та могутньою складовою якості людських ресурсів. Автори цілком слушно вважають, що оптимізувати рівень управлінської культури здоров'я населення слід практично від дошкільних навчально-виховних закладів і до установ, де люди здійснюють свою трудову діяльність (аж до виходу на пенсію).
Вважаємо, однак, що управляти здоров'ям людини слід і після того, як вона стає "особою пенсійного віку" (хоча б через систему народних університетів, як це здійснюється, наприклад, у Луганському інституті МАУП).
У цьому контексті особливої актуальності набуває визначення здоров'я відомого фахівця у цій галузі, академіка РАМН В. П. Казначеєва: "Здоров'я - це процес збереження та розвитку біологічних, фізіологічних і психологічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності за максимальної тривалості життя людини". Справді, оскільки в українському соціумі постійно зростає квота осіб літнього віку в загальній чисельності населення (внаслідок низької народжуваності), то суттєву увагу слід приділяти соціальній активності (передача професійного та життєвого досвіду, навчання та виховання молоді) і максимальній тривалості життя (так зване "активне довголіття") людей, які перебувають на "заслуженому відпочинку".
Нині необхідно потужно та неухильно втілювати в життя домінанту: "До довголіття - від юності!" і навчати всіх представників соціуму (особливо юних) здоровому стилю життя, формуючи "моду на незламне здоров'я".
У переліку основоположних "наріжних каменів" здоров'я не випадковий стан психоемоційної сфери людини. На жаль, за даними експертів ВООЗ, на психічні та неврологічні захворювання в останні десятиріччя припадає велика частка інвалідності - вища, наприклад, ніж унаслідок артеріальної гіпертензії, артритів і цукрового діабету разом узятих. Нині на земній кулі сотні мільо-нів (!) людей

 
 

Цікаве

Загрузка...