WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Антацидні засоби. Механізм дії, побічні ефекти. Комбіновані препарати, що знижують секрецію і кислотність шлункового соку - Реферат

Антацидні засоби. Механізм дії, побічні ефекти. Комбіновані препарати, що знижують секрецію і кислотність шлункового соку - Реферат


Реферат на тему:
Антацидні засоби. Механізм дії, побічні ефекти.
Комбіновані препарати, що знижують секрецію і кислотність шлункового соку
Антацидні засоби, лікарські речовини, що нейтралізують соляну кислоту шлункового соку, наприклад, харчова сода або гідрооксид магнію. Антациди - слабкі основи, застосовуються у вигляді таблеток чи емульсій. Їх можна приймати між прийомами їжі, щоб зменшити симптоми підвищеної кислотності (біль, тощо).
Антацидні препарати широко застосовуються в гастроентерології, що пояснюється високою частотою розвитку кислотозалежних захворювань (КЗЗ) верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (пептичної виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, гіперацидного гастриту, гастродуоденіту тощо). Ці захворювання часто супроводжуються такими диспепсичними явищами, як печія, відрижка кислим, нудота, відчуття дискомфорту, тяжкості чи болю в епігастральній ділянці, здуття живота та ін. Диспепсичні явища можуть бути спричинені порушенням режиму харчування, психоемоційними навантаженнями, зловживанням алкоголем, тютюнопалінням, прийомом деяких лікарських засобів. У таких випадках усунути ці явища допоможуть антацидні препарати виробництва компанії "Балканфарма" - добре відомі українському споживачу АЛМАГЕЛЬ і АЛМАГЕЛЬ А, а також нещодавно зареєстрований у нашій країні АЛМАГЕЛЬ НЕО.
Поширеність КЗЗ надзвичайно висока, зокрема, з 1990 по 1999 р. в Україні захворюваність на пептичну виразку шлунка і дванадцятипалу кишку підвищилася на 38% і становила понад 2800 випадків на 100 тис. населення. Результати ряду досліджень, проведених у різних країнах Європи, свідчать, що диспепсичні розлади виникають у 19-41% населення. За даними дослідження, проведеного Інститутом Геллапа (США) в 1988 р. , понад 40% американців приймають антацидні препарати з приводу печії.
Усі КЗЗ поєднує спільна патогенетична ланка - вплив агресивних факторів, зумовлених збільшенням продукції соляної кислоти, на слизову оболонку верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Ерозивно-виразкове ураження слизової оболонки є результатом порушення балансу факторів агресії (гіперпродукція соляної кислоти та пепсину, порушення моторики верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, інфікування H. pylori, вплив ульцерогенних лікарських засобів, алкоголю тощо) і захисних факторів (секреція слизу, продукція бікарбонатів клітинами слизової оболонки, активна регенерація епітеліальних клітин, достатній кровотік, синтез у слизовій оболонці таких цитопротекторних речовин, як простагландини та ін.).
Антацидні препарати широко використовуються в комплексній терапії цієї групи захворювань як для усунення диспепсичних явищ, так і для пришвидшення загоєння ерозивно-виразкових уражень слизової оболонки. Традиційно антацидні препарати поділяються на ті, що всмоктуються, і ті, що не всмоктуються.
Антациди, що всмоктуються (натрію гідрокарбонат, кальцію карбонат тощо), вступаючи в пряму реакцію нейтралізації з соляною кислотою, виявляють швидкий, але, як правило, нетривалий ефект. Вуглекислота, що утворюється при цьому, спричинює відрижку і здуття живота. Прийом антацидів цієї групи (зокрема тих, що містять кальцію карбонат) може зумовити феномен "рикошету" - вторинну гіперсекрецію соляної кислоти після підлужувального ефекту. Антациди, які містять натрій, можуть спричинити розвиток набряків у окремих хворих. Натрію карбонат і кальцію карбонат можуть привести до розвитку алкалозу.
Антациди, що не всмоктуються (магнію гідроксид, алюмінію гідроксид, алюмінію фосфат та ін. ) позбавлені більшості цих недоліків і тому значно ширше застосовуються у клінічній практиці.
Останнім часом частіше використовують комбіновані препарати, зокрема ті, що містять гідроксид магнію та гідроксид алюмінію. До таких антацидів належать препарати АЛМАГЕЛЬ, АЛМАГЕЛЬ А та АЛМАГЕЛЬ НЕО виробництва компанії "Балканфарма". Їх дія визначається не стільки нейтралізацією соляної кислоти, скільки її адсорбцією. Крім того, ці препарати знижують протеолітичну активність шлункового соку, мають обволікаючі властивості, зв'язують лізолецитин і жовчні кислоти (що чинять несприятливу дію на слизову оболонку стравоходу чи шлунка). Антацидні препарати за рахунок алюмінію в їх складі оберігають слизову оболонку шлунка від дії агресивних факторів, підвищуючи вміст простагландинів і посилюючи секрецію бікарбонатів у слизовій оболонці шлунка, а також збільшуючи вироблення глікопротеїнів шлункового слизу. Така комплексна дія сприяє швидкому усуненню болю, печії та інших диспепсичних явищ при КЗЗ стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки, а також прискорює епітелізацію ерозій та рубцювання виразок у травному тракті.
Комбінація сполук алюмінію та магнію дозволяє варіювати швидкість досягнення терапевтичного ефекту і тривалість впливу антацидних препаратів, а також звести до мінімуму побічні реакції. Розчинність гідроксидів магнію та алюмінію низька. Гідроксид магнію активно взаємодіє з іонами H+ і є швидкодіючим антацидним засобом, а гідроксид алюмінію діє повільніше, але триваліше. Таким чином, подібна комбінація оптимальна для досягнення швидкого і тривалого підлужувального ефекту.
Препарати АЛМАГЕЛЬ, АЛМАГЕЛЬ А та АЛМАГЕЛЬ НЕО виявляють швидку, м'яку і тривалу антацидну, адсорбівну й обволікаючу дію. Крім того, у складі цих препаратів сорбітол виявляє помірний жовчогінний та легкий проносний ефект (а під час тривалого застосування препаратів, особливо у високих дозах, можливий запор). Препарати серії АЛМАГЕЛЬ можна призначати для симптоматичного та комплексного лікування хворим із пептичною виразкою шлунка і дванадцятипалої кишки, при гіперацидних станах, гострому і хронічному гастриті, гастродуоденіті, діафрагмальній грижі, езофагіті, деяких функціональних захворюваннях печінки і жовчних проток, метеоризмі, ентериті, коліті; для профілактики стресових виразок (наприклад, при великих площах опіків), а також виразок і кровотеч у разі тривалої терапії неспецифічними протизапальними препаратами і глюкокортикоїдами. Крім того, препарати серії АЛМАГЕЛЬ застосовують у разі диспепсичних явищ, зумовлених порушенням режиму харчування, зловживанням алкоголем, тютюнопалінням. Якщо домінує больовий синдром і/чи захворювання супроводжується нудотою і блюванням, доцільніше спочатку приймати АЛМАГЕЛЬ А, до складу якого входить бензокаїн (анестезин), а після усунення цих симптомів - АЛМАГЕЛЬ НЕО, оскільки бензокаїн під час тривалого застосування може зумовлювати алергізацію організму.
В останні роки до складу антацидних препаратів включають інертні нетоксичні поверхнево-активні речовини - диметикон чи симетикон (активований диметикон) з піногасильними властивостями. Ці речовини, знижуючи поверхневий натяг пухирців газу, що утворюються в кишечнику при метеоризмі, сприяють їх абсорбції та/чи видаленню з травного тракту природним шляхом. АЛМАГЕЛЬ НЕО містить симетикон і рекомендується для застосування при станах, супроводжуваних підвищеним газоутворенням у травномутракті, зокрема гастроезофагеальній рефлюксній хворобі з явищами езофагіту, недостатності кардії та грижі стравохідного отвору діафрагми. У цих випадках піногасник, запобігаючи газоутворюванню, знижує внутрішньошлунковий тиск, що сприяє усуненню симптомів захворювання. Крім того, у препараті АЛМАГЕЛЬ НЕО підвищений абсолютний і відносний вміст гідроксиду магнію з метою посилення кислотонейтралізуючої активності препарату, а також для запобігання запору. Таким чином, завдяки комплексній терапевтичній дії препарату (антацидній, абсорбівній, обволікаючій, вітрогінній) АЛМАГЕЛЬ НЕО доцільно застосовувати у пацієнтів із захворюваннями травного тракту, супроводжуваних вираженою гіперацидністю та газоутворенням.
Необхідно зазначити, що всі препарати серії АЛМАГЕЛЬ мають високий профіль безпеки і можуть застосовуватися в широкого контингенту пацієнтів (однак протипоказані при вираженій нирковій недостатності, а в період вагітності можна приймати впродовж не більше трьох днів). Їх висока якість забезпечується виробництвом відповідно до сучасних вимог GMP. АЛМАГЕЛЬ НЕО для зручності застосування випускається у двох лікарських формах - суспензії у флаконах та пакетиках. Препарати мають приємний лимонний чи апельсиновий смак, доступні за ціною.
Лікарські препарати, що знижують шлункову секрецію: а) селективні М1-холіноблокатори, H2-гістаміноблокатори, інгібітори Н+К+-АТФ-ази, простагландини; б) механізм дії кожної групи; в) особливості препаратів

 
 

Цікаве

Загрузка...