WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Функція гемолітичної системи - Реферат

Функція гемолітичної системи - Реферат

трапляються перша - 46%, друга - 42%, рідше третя - 9%, найрідше - четверта 3%.
Групова належність крові залежить від особливих склеювальних речовин (білків) - аглютиногенів (А і В), що містяться в еритроцитах, та аглютинінів (? і ?), що є у плазмі крові.
В крові одної особи ніколи немає збігу однойменного аглютиніну й аглютиногену (? з А, ? з В), помилкове змішування їх під час переливання крові приводить до склеювання або аглютинації еритроцитів і наступного гемолізу з утворенням токсичних речовин.
Групи крові Аглютиногени в еритроцитах Аглютиніни в плазмі
І (О) Немає ? і ?
ІІ (А) А ?
ІІІ (В) В ?
ІV (АВ) АВ немає
2. Особливості кровотворення
Утворення крові в зародках відбувається одночасно з утворенням кровоносних судин і з одного загального з ними зачатку: судини закладаються у виді суцільних шнурів мезодермічних клітинок, з них зовнішні дають стінку судини, а внутрішні роз'єднуються утворену між ними рідиною іперетворюються в червоні кров'яні тільця, що і розмножуються розподілом.
Білі кров'яні тільця утворяться пізніше, довгий час амебоподібні клітки помічаються лише поза судинами у виді блукаючих мезодермичних клітинок. Пізніше червоні кров'яні тільця у всіх хребетних утворяться в крові шляхом розподілу з особливих клітинок із круглим ядром і тонким шаром плазми, що містить гемоглобін. Місцем утворення червоних кров'яних тілець буває потім у ссавців печінка і селезінка, відіграє роль у дорослому стані кістковий мозок, але крім того червоні тільця розмножуються розподілом у самій крові. Білі кров'яні тільця утворяться в різних органах, що входять до складу лімфатичної системи.
В ембріональному періоді розвитку печінка виконує роль органа кровотворення. Нині відомо, що в печінці синтезуються майже всі білки плазми крові - альбуміни, глобуліни, фібриногени, протромбіни та інші ферменти. У цій залозі відбувається обмін холестерину і вітамінів. Усе це свідчить про те, що печінка - провідна біохімічна "фабрика" організму, вона потребує дбайливого ставлення. До того ж її клітини дуже чутливі до алкоголю.
Глюкоза є основним джерелом енергії для клітин. Зменшення кількості глюкози в плазмі крові спричинює різке підвищення збудливості клітин головного мозку, що призводить до появи судом. У разі подальшого зниження концентрації глюкози порушуються кровообіг, дихання і настає смерть.
До мінеральних речовин плазми відносять солі натрію, кальцію, калію та ін. Співвідношення і концентрація іонів цих елементів відіграють важливу роль у життєдіяльності організму. В клінічній практиці використовують розчини, які за осмотичною активністю (для людини 0,85-0,9 % NaCl), а іноді й за своїм кількісним і якісним складом відповідають плазмі. Такі розчини називають ізотонічними. Сталість хімічного складу плазми крові підтримується за допомогою нейрогуморальної регуляції органів, які вводять у кров чи виводять з неї відповідні компоненти.
Еритроцити, червоні кров'яні тільця, містяться в плазмі в завислому стані і визначають колір крові. В нормі вони являють собою без'ядерні двовгнуті клітини округлої форми, діаметром 7-8 мкм і завтовшки 1-2 мкм. До складу еритроцитів входить специфічний пігмент крові гемоглобін - білок, сполучений з гемом, що містить атом заліза. У дорослого чоловіка віл крові міститься (4...5) o 1012, у жінки - (3,9...4,7) o Ю12 еритроцитів. В 100 мл крові людини міститься близько 15г гемоглобіну. Еритроцити утворюються в червоному кістковому мозку, що заповнює порожнини деяких кісток. Живуть вони 3-4 місяці. Щосекунди в селезінці й печінці руйнується близько 2,5 млн еритроцитів і така сама кількість їх утворюється в кістковому мозку.
Згортання крові захищає організм від крововтрати в разі випадкового пошкодження судин. Воно пов'язане з перетворенням розчинного білка плазми фібриногену на нерозчинний білок фібрин. Тонкі нитки фібрину утворюють сітку, в якій "застряють" клітини крові. Утворюється щільний кров'яний згусток (тромб), який закупорює пошкодження в судині.
3. Захворювання системи кровотворення і крові
Лейкози
Визначення
Лейкоз (гемобластоз) - злоякісна пухлина, що характеризується пригніченням кістково-мозкового кровотворення, в результаті чого проходить дифузна заміна нормальних елементів кісткового мозку пухлинними клітинами.
Зі всіх злоякісних захворювань лейкози складають найбільший відсоток - 25-30%. Хлопчики хворіють частіше ніж дівчатка (в 1,2-1,3 рази). Пік захворюваності між 3-х і 5-ти річним віком. Захворюваність приблизно складає 1 на 25000 дітей в рік.
Чинники
Головні чинники, не виявлені. Пухлина може розвиватися у практично здорових дітей.
Сприятливі чинники: сімейний фактор, хромосомні аномалії, імунодефіцитні стани, Забруднення навколишнього середовища.
Класифікація
I. Гострий лейкоз - 97% всіх лейкозів у дітей.
а) гострий лімфобластний лейкоз (ГЛЛ) - злоякісний ріст клітин лімфоїдного ряду кісткового мозку - 80% від загального числа гострих лейкозів;
б) гострий нелімфобластний лейкоз (ГНЛЛ) - злоякісний ріст клітин гранулоцигарного, моноцитарного, еритроцитарного, мегакаріоцитарного ростків кісткового мозку 20% від загального числа гострих лейкозів.
II. Хронічні лейкози - 3% всіх лейкозів у дітей.
Клінічні прояви
У наслідок пригнічення кістково-мозкового кровотворення з'являються наступні ознаки:
- анемія, яка розвивається повільно, діти встигають адаптуватися до неї. Як наслідок - блідість шкіряних покровів, роздратованість, слабкість;
- тромбоцитопенія і як результат - кровотеча із слизових оболонок: носова, кишкова, маткова. На шкірі з'являються петехії і екхімози;
- інфекційний синдром у зв'язку зі зниженням кількості функціонуючих лейкоцитів (підвищення температури тіла, явища сепсису, ГРВІ, грибкові ураження);
- болі в кістках;
- генералізоване збільшення лімфовузлів, печінки, селезінки;
- вторинне ураження органів і систем. Частіше за все уражаються центральна нервова система і яєчки. Симптоми ураження ЦНС включають в себе головний біль, нудоту, блювання, роздратованість, ригідність м'язів шиї. Вважають, що під час постановки діагнозу лімфобласти вже знаходяться в ЦНС у всіх хворих ГЛЛ, навіть якщо вони відсутні у спинномозковій рідині. Ураження яєчок проявляється одностороннім безболісним збільшенням яєчка;
- зниження рухової активності;
- слизова оболонка ротової порожнини уражається стоматитом, визначаються гнійно-некротичні ангіни.

 
 

Цікаве

Загрузка...